Ankaralı müteahhitler dünyayı inşa ediyor

30 Eylül 2013 10:32

Şükrü Koçoğlu, “İnşaat alanındaki en önemli projeler Ankara’da çiziliyor. Ankaralı müteahhitler dünyayı inşa ediyor..."

Ankaralı müteahhitler dünyayı inşa ediyor

TÜRKİYE İnşaat Sanayicileri ve İşveren Sendikası (İNTES) Başkanı Şükrü Koçoğlu, Ankara'nın Müteahhitlik sektöründe özel bir yeri olduğunu belirterek, "İnşaat alanındaki en önemli projeler Ankara'da çiziliyor. Ankaralı müteahhitler dünyayı inşa ediyor" dedi.

Aynı zamanda Ankara merkezli Koçoğlu Grup'un Yönetim Kurulu Başkanı olan Şükrü Koçoğlu, Ankara'nın Müteahhitlik sektöründe özel bir yeri olduğuna dikkat çekerek, "Başkentimiz yurtiçi ve yurtdışı müteahhitlerimizin kurumsallaşmasına tanıklık etti" diye konuştu.

Koçoğlu, Ankara'nın Türkiye ekonomisindeki yerini değerlendirirken, uzun yıllar bürokrat ve öğrenci kenti olan başkentin, özellikle 1983'den sonra hem üretim, hem ihracat hem de müteahhitlik sektöründe varolmaya başladığını, son yıllarda ise özellikle inşaat, tekstil ve konfeksiyon konusunda marka şehir haline geldiğini söyledi.

GİDEREK KURUMSALLAŞTI

Ankara'da aslında çok eski ve köklü şirketler bulunduğunu anlatan Koçoğlu, konuyla ilgili görüşlerini şöyle özetledi: "Ankara'nın Türkiye ekonomisine katkısı aslında eskiye dayanmaktadır. Ancak Cumhuriyet'in ilk yıllarından itibaren sanayileşmenin İstanbul ve civarında toplanması, bu toplanmanın ‘yoğun görünümü' Ankara'nın uzun yıllar bürokrat ve öğrenci kenti olarak algılanmasına yol açmıştır.

Bu algı, görece doğrudur! Anadolu'nun çeşitli şehirlerinde ticaretle uğraşan küçük şirketlerin 1960'lı yıllarda Ankara'da taahhüt işleriyle uğraşmaları biraz da Ankara'nın öğrenci kenti olmasından kaynaklanmaktadır. Anadolu'da küçük de olsa sermaye sahibi olanların evlatlarının, Ankara'da öğrenci olması özellikle de mühendislik fakültelerinde okumaya başlamaları, önce küçük çaplı taahhütlük şirketlerinin kurulmasına yol açtı. Sonra bu şirketler giderek daha fazla kurumsallaşmaya başladılar ve yurtiçinde olduğu kadar yurtdışında da çok başarılı işlere imza attılar"


38 marka ile yer alıyorlar

ULUSLARARASI İnşaat Sektörü dergisi Engineering News Record'un her yıl yayımladığı ve dünyanın önde gelen müteahhitlik firmalarının uluslararası piyasalarda bir önceki yılda elde ettikleri gelirlere göre sıralandığı ENR Top 250 Listesi'nde bu yıl 38 Türk firmasının yer aldığını, bunun 17'sinin Ankaralı firmalardan oluştuğunu hatırlatan, Koçoğlu, Ankaralı taahhüt şirketlerinin nitelikleriyle ilgili şu bilgileri verdi: "Ankaralı şirketlerin en önemli özelliği kurumsal şirket olmalarıdır. Bunun en önemli nedeni ise aslında köklerinin çok eski yıllara dayanmış olmasıdır.

Birçok Ankaralı müteahhitlik şirketine baktığınızda yarım asrı devirdiklerini görebilirsiniz. Kurumsallaşma kültürünün bu kadar gelişmiş olması, aynı şirketlerin diğer sektörlerde de başarılı olmasını sağlamıştır. Bu nedenle yıllardır, Türkiye'nin en büyük inşaat projelerine imza atan Ankaralı firmaların yurtdışındaki başarıları tesadüf değildir. Kurumsallaşma, iş yapma kültürü, istihdam ve eğitime verdikleri önem Ankaralı firmaların en önemli özelliklerinden sayılmaktadır"


Dünya markası oldular

1983 yılından sonra uygulanmaya başlanan serbest piyasa ekonomisinin, Ankara orjinli sektörlerin çeşitliliğine de yol açtığını vurgulayan, Koçoğlu, bu şirketlerin savunma sanayiinden, inşaata, turizmden, finansa kadar çok bir sektörde dünya markası haline geldiğini kaydetti.

YDA Grup 8 bin kişiye istihdam yaratıyor

TÜRK inşaat sektörünün lider firmaları arasında yer alan YDA Grup, bugüne kadar 4.6 milyar doları bulan tamamlanmış projeleriyle 8 bin kişiye istihdam yaratıyor. YDA Grup Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan, grubun 1975 yılında ilk firması olan AKSA İnşaat ile faaliyetine başladığını söyledi. Değişik sektörlerde faaliyet gösteren şirketin "İnşaat, havacılık, gayrimenkul yatırım işlemleri, maden, enerji, tarım ve sağlık sektöründe işler yaptığını kaydeden Arslan, şirketin yürüttüğü projeleri şu sözlerle anlattı: "İnşaat taahhüt olarak hem altyapıda hem üstyapıda uzmanlaştık.

Diğer şirketlerden bu noktada farklıyız. YİD konusunda anahtar teslim, finansman, projelendirme ve işletmesi dahil büyük bir tecrübeye sahibiz. Dalaman Havalimanı'nı hala grubumuz tarafından işletiyoruz. Kazakistan'da bir havaalanımız var. Bunlar Yap İşlet Devlet (YİD) modeliyle alınıp işletiliyor. Hatay Havaalanı ve Kiev Havaalanı'nı yaptık.

Diyarbakır biz yaptık, Sabiha Gökçen'in havacılık bakım onarım merkezi projemiz var. Bunun da inşaatının ilk bölümünü teslim ettik. Hızla ikinci bölümü yapıyoruz. Yatırımı ikiye ayırmak gerekiyor. Birincisi gayrimenkul geliştirme, ikincisi YİD ve Kamu Özel Ortaklığı modeliyle yapılan şehir hastaneleri projeleriyle ilgileniyoruz. Şehir hastaneleri kapsamında Manisa, Konya gibi yerlerde yatırımlar yapacağız. Yatırım grubumuz bunlarla yoğun şekilde çalışıyor.

KAZAKİSTAN İKİNCİ VATANIM OLDU

Gayrimenkul geliştirme projelerinde ağırlık İstanbul ve Ankara ağırlıklı devam ediyor. Nevbahar Projesi'nin son etabına başlıyoruz. Ankara'da yeni lansmanını yapacağımız 3 bin 500 konutluk Mehmet Akif Ersoy Mahallesi'ndeki Park Avenue Projesi'nin lansmanını Kurban Bayramı'ndan sonra yapacağız. İçinde 90 bin metrekare yeşil alanı, hobi merkezi, buz pateni pisti, mini hayvanat bahçesi olan son derece yeşil özel bir proje olacak.

Türkiye genelinde iddialı olacak bir proje yapıyoruz. Ankara'da çelik kafesin sökümünü yaptık. Onun yerine bir iş merkezi ofis yapıyoruz. Söğütözü'nde bir projemiz başlayacak. 360 konut ve iş merkezi olacak. Ankara-İzmir Hızlı Tren Projesi'nin birinci ayağını konsorsiyum olarak biz yapıyoruz. Aynı şekilde karayollarında işlerimiz var. 14 yıldır Kazakistan'dayız. Burası bizim ikinci vatanımız gibi oldu. Şu anda Astana'da Kazakistan Milli Müzesi'nin inşaatını yürütüyoruz. Çok özel bir müze oldu"


Türkmenistan’ın gözbebeği oldu

TÜRKMENİSTAN'da büyük projelere imza atan Nata Holding Yönetim Kurulu Başkanı Namık Tanık, Ankara'nın gücünü kullanarak yapılan projelerle Avrupa ve Asya'daki firmalara karşı güçlerini ispatladıklarını kaydetti.

Türkiye'nin son 10 yılda iş dünyasına yeni fırsatlar doğurduğunun altını çizen Tanık, "Yeni dönemi fırsat olarak değerlendiren Ankaralı işadamları da bu vesileyle tarihin en önemli atılımlarını yaparak büyümenin önünü açtı" dedi.

ANKARA’NIN AVANTAJI

Nata Holding olarak Ankara merkezli olmanın da avantajlarıyla Türkmenistan'da "güzel işler" yaptıklarını vurgulayan Tanık, "Türkmenistan'da devam eden birçok yeni çalışmamız var. Ankara'lı, İstanbullu, İzmirli olmanın bir önemi yok aslında. Türk işadamı olmanın hem gururunu, hem de kolaylığını yaşadık" diye konuştu. Son 10 yıldır genelde Türkiye ekonomisi özelde ise Ankara ekonomisinin imajının çok iyi olduğunu belirten Tanık, sözlerini şöyle sürdürdü:

ANKARA İTİBAR KAZANDI

"Doğru ve akılcı bir ekonomi yönetimi uygulanıyor. Türkiye çok hızlı büyümeye devam ediyor. Ankara artık dünyada itibarlı bir şehir haline geldi. Yabancı yatırımcılar Türkiye'de ve Ankara'da yatırım yapmak için geliyor. Türk firmaları hem Ankara'da hem dünyada yatırımlar için işbirliği yapıyor. Ankara merkezli bir şirket olarak 2023 yılı için konulan vizyon, strateji ve hedefe ulaşılacağına inancımız tam. Avrupa, Asya ve Rus firmalarına karşı kendimizi ispat ettik"


İddialı işleri seviyoruz

SON dönemde başarılı projelerle halkın takdirini kazandık. Başkent bizim doğuşumuz olduğu için önemliydi. Antares ve Nata Vega alışveriş merkezleri ile yüzbinlerce giriş sayılarına ulaştık. 151 metre yüksekliğiyle başkentin en yüksek konut projesi Nata Vega Konut Kuleleri ile yine bir ilke imza attık. Yine en son Ankara'da hayata geçirmiş olduğumuz dünyanın dördüncü en uzun tünel akvaryumu Aqua Vega'yla inşaat ve işletme konularındaki başarımızı gözler önüne sermiş olduk. İddialı işler yapmayı seviyoruz"

Sizde bir yorum yazın

İlgili İçerikler

 • kat irtifakı
  Misafir / 17 Ekim 2014 Cuma 11:47

  KAT İRTİFAKI OLMAYAN BİR DAİREYE KAT İRTİFAKI ALINABİLİRMİ? ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

 • Cevap Veren : 31 Ekim 2014 Cuma 15:58

  Kesinlikle kat irtifakı tapusu alabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken dairenizin bağlı bulunduğu belediyeye başvuruda bulunmak. Belediye sizden gerekli evrakları isteyecektir. Hangi evrakları hazırlamanız gerektiğini belediyede yetkili kişiler size bildirecektir. Belediye sizden edindiği evrakları tapu sicil müdürlüğüne gönderecektir.

 • Vergi
  Misafir / 27 Mart 2014 Perşembe 23:28

  Cevabınız için şimdiden teşekkürler.Rayiç bedeli 0.00 olan arsaya 2010'dan bu zamana kadar ne kadar vergi ödenir?

 • Cevap Veren : 28 Mart 2014 Cuma 13:52

  Merhaba, sorunuzu avmcengiz@hotmail.com adresine gönderirseniz avukat Mehmet Cengiz bey size yardımcı olacaktır...

 • Şerifali'de ev almak?
  Misafir / 23 Mart 2014 Pazar 21:01

  Öncelikle vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim. Şerifali'de Hatboyu caddesine bir sokak paralelde bulunan ve tek bloktan oluşan 11 katlı 22 daireli bir apartmandan 10. Katta Güney cephe 2+1 daire almayı düşünüyorum. Evin metrekaresini bilmiyorum ama tahminimce net 80-90 m2 arasıdır. Apartman cadde köşeli, çift asansörlü, batı girişli ve açık otoparkı da bulunuyor. Evin tapusu kat irtifaklı ve toplam arsa 700 m2. Pazarlıkla evi 260bine düşürdük. Ev sahibi müteahhitin iskan için başvuruda bulunduğunu ve 1 ay içerisinde iskan alınacağını söyledi. Ev Güney cephe olduğu için güneş alıyor ve sıcak :) hatboyu caddesine, çetin caddesine 50 adım. Kira'ya versem 1000tl kira getirisi olurmuş. Şimdi size şunları sormak istiyorum. İskan olmadan banka konut kredisi verir mi? Verse bile iskansız bir evi almak mantıklı mı? Evi kat mülkiyetine aldıktan sonra ben mi geçireceğim müteahhit mi? Şerifali bölgesinin geleceği ve getireceği nedir? Inanın kafamız çok karışık... Bu arada evin tahmini ekspertiz değeri 240bin TL... Sizce şerifali'de tek bloklu bir apartmandan bu fiyata ev almak mantıklı mı? Yardımlarınızı bekliyorum... Vereceğiniz cvp çok önemli bizim için :)

 • Cevap Veren : 24 Mart 2014 Pazartesi 16:06

  Şerifali bölge olarak mantıklı seçenekler arasında yer alabilir. İskanı alınmamış daire için banka kredisi alamazssınız. İskanı alacak olan da inşaatı yapan firmadır. İskan alabilmek için de binayla ilgili aranan tüm şartların tamamlanmış olması gerekiyor. Kısaca iskanı olmayan konuttan uzak durun derim. İstanbul'da yıllar evvel yapılmış ve hala iskanı olmayan binalar vardır. Bir ay sonra alınacak olan iskan 10 yıl bile alınmayabilir. Yüksek rakamlar ödeyerek konut satın alıyorsunuz riske atmaya değmez...

 • devremulk yatirim
  Misafir / 17 Mart 2014 Pazartesi 12:42

  Merhaba ben Danimarkadan osman. 1+0 konut konut dairesi almayi dusunuyorum. Ama ogrenci oldugumdan yeterli butcem yok. Cok zamandir bir daire almayi dusunmuyorum ama indirimli kampanyali bir daire bulamadim. Butcem yaklasik 10000 ve 15000 tl arasinda. Bazen televizyonda indirimli daire secimleri oluyordu ama bana benk gelmedi. Yardimci ilabirlirseniz sevinirim.

 • Cevap Veren : 20 Mart 2014 Perşembe 00:17

  Danimarka'dan Osman kardeşim sanırım ya şaka yapıyorsun ya da rakamlarda bir yanlışlık var. Bu rakamlara İstanbul'da ya da başka bir ilde ancak konteyner alabilirsin. Yani Prefabrik yapı. Danimarka soğuk iklime sahiptir. Bence sen soruda eksik birşeyler bırakmışsın tekrar yazarsan yardımcı olabilirim. Danimarka'da yaşayan yurttaşlarımıza da ayrıca selamlarımı ve sevgilerimi gönderiyorum.

 • HİSSE DEVRİ
  Misafir / 18 Şubat 2014 Salı 19:43

  MERHABA KOLAY GELSİN ŞÖYLE Bİ SORUM VAR TARLA NİTELİĞİNDE MİRAS KALAN BİR TARLA VAR 4 HİSSEDAR VAR MİRASÇILARDAN 1 HİSSEYİ SATIN ALDIM BENDE 2 HİSSE OLDU VE ŞİMDİ DİĞER HİSSEDARLAR SATMAK İSTEMİYOLAR.BENDE OLAN 2 HİSSEYİDE ALMIYOLAR BEN BU HİSSEYİ 3. BİR ŞAHSA SATABİLİRMİYİM YARISINA SAHİBİM TARLANIN. TEŞEKKÜR EDERİM

 • Cevap Veren : 19 Şubat 2014 Çarşamba 13:59

  Merhaba, sorunuzu avmcengiz@hotmail.com adresine gönderirseniz avukat Mehmet Cengiz bey size yardımcı olacaktır...