yapikredi kredi karti borc sorgulama hgs yukleme ttnet fatura odeme

Gayrimenkul sektörü Merkez Bankası’nın faiz indirimine sevindi!

Gayrimenkul sektörü Merkez Bankası’nın faiz indirimine sevindi!
23 Ağustos 2016 16:45 Yorum yaz Çıktı al
Merkez Bankası’nın faiz üst bandında 25 baz puan indirime gitmesi gayrimenkul sektörünü ve ekonomiyi sevindirdi. Sektör temsilcileri bu kararla konut kredi faiz oranlarının daha da düşeceği ve konut satışlarının artacağı değerlendirmelerinde bulundu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Ağustos ayının son Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında faiz üst bandında 25 baz puan indirime giderek yüzde 8,75’ten yüzde 8,5’e çekmesi gayrimenkul sektörü başta olmak üzere tüm ekonomiyi sevindirdi. Sektör temsilcilerine göre bu karar olumlu havayı daha da artırarak piyasalardaki hareketliliği daha da ivmelendirecek. Temsilciler, bu kararla biraz daha rahatlayan bankaların konut kredi faiz oranlarını daha da düşürerek konut satışlarına ivme kazandıracakları görüşünde birleşiyor.

 

İşte sektörün önemli isimlerinin faiz indirimi hakkındaki görüşleri…

 

‘’Merkez Bankası piyasalara güveniyor’’

İlker Önel-İstanbul Tüccarlar Kulübü Başkanı

 

 

Finansman maliyetlerinin şirketlerde % 60 kadar yükselmesi, özellikle bizim gibi orta ölçekli işletmeler için önemli bir maliyet kaleminde azalma yaratıyor. Buna bağlı olarak hem istihdam hem de karlılığımıza olumlu yansıması oluyor. Gelişen ülke pazarlarında sıfır ya da negatif faizlerin konuşulduğu bir ortamda ülkemizin faiz oranları piyasa koşullarına göre hala yüksekliğini korumaktadır. Bu kadar sıkıntılara rağmen yabancı yatırımcıların tekrar ülkemize geliyor olması önümüzdeki dönemde ülkemizin daha emin adımlarla yürüyeceğinin bir sonucudur. Aynı zamanda küresel ekonomideki sıkıntılara baktığımızda ülkemizin makroekonomik verileri gelişen ekonomiler arasında yadsınamaz kadar olumlu görünmektedir.

 

‘’Beklenen bir karar’’

Doğan Dağ-Dağ Mühendislik Yön. Kur. Bşk. Yrd.

 

 

Merkez Bankası'nın faiz indirim kararı da hem sektör hem de konut almak isteyenlerce bekleniyordu. Merkez Bankası’nın faizin çıkabileceği en yüksek seviye olan marjinal fonlama faizini beklentiler dahilinde 25 baz puan indirdi ve yüzde 8,75 seviyesinden yüzde 8,50'ye çekti. Merkez Bankası borçlanma faizini ise yüzde 7,25’te sabit tuttu. Merkezi Bankası'nın faiz oranlarını aşağıya çekmesi ekonomimize ve sektöre olan güveni artıracaktır. Bu karar sadece konut satışlarını değil, konut üretiminden doğrudan etkilenen, gayrimenkul sektörünün paydaşı olduğu 250’ye yakın sektörü de olumlu etkileyecektir.

 

‘’Daha iyi günlere gidiyoruz’’

Mustafa Baygan-ERA Türkiye Koordinatörü

 

 

Merkez Bankası, 15 Temmuz sonrasında dahi 25 baz puanlık bir indirimi yapabilme gücünü kendisinde buldu. Bu demektir ki; ülke ekonomisi derecelendirme kuruluşlarının pek de iyimser olmayan yorum ve sonuçlarına rağmen üretmeye ve hızla eski günlerine hatta daha iyi günlere doğru gidiyor. FED'in eylül ayında muhtemel ve çok küçük bir değerdeki artış ihtimaline karşın bizim ekonomimiz dış sermaye çekmeye devam ediyor. Dünya genelinde bol miktardaki sermayenin gidebileceği bir yer bulamıyor. Böylece bizim gibi gelişmekte olan ülkeler sermayeyi bir paratoner gibi çekmeye devam ediyor. İç siyasetimizin el ele olmaya devam etmesi ve kısır gündemler ile meşgul olmaması MB'nın da işini bir miktar kolaylaştırıyor. Bugüne kadar MB gerekeni yaptı. Bu arada düşen faiz oranlarının, tüketicinin ilgisini konuta doğru yönlendireceği ihtimali gayrimenkul sektörü temsilcileri olarak bizleri ayrıca sevindiriyor.

 

Özyurtlar Şirketler Grubu Başkanı Tamer Özyurt:

“Üst üste gelen kampanyalar, gayrimenkul satışlarını artırır” 

Merkez Bankası'nın ağustos gecelik borçlanma faizlerini yüzde 8,75'ten 8,50'ye indirmesini, piyasalara olan güveninin ve desteğinin bir göstergesi olarak yorumluyoruz. İnşaat sektörünü canlandırmak için son dönemde başlatılan kampanyalarla, bankaların faiz indirimleri ve hükümetimizin destekleriyle hem yatırımcılarının hem de konut alıcılarının yüzü güldü. Üst üste gelen bu iyi haberlerle gayrimenkul satışlarında artış bekliyoruz.

Merkez Bankası'nın faiz indirim kararı hem sektör hem de konut almak isteyenlerce beklenen bir durumdu. Beklentiler olumlu yönde gerçekleştiği için inşaat sektörünün bu durumdan olumlu yönde etkileneceğine kesin gözüyle bakıyoruz.

 

216 Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Bilent Dündar: Satış hızı daha da artar

Merkez Bankası'nın faizleri bu ay da indirmesi sektöre moral verdi. Gerek Emlak Konut GYO, gerekse GYODER'in yüzde 20 peşin, yüzde 0,70 faiz ve 10 yıl vade kampanyalarına faizleri yüzde 1'in altına düşürerek destek veren bankalar,  yeni faiz indirimi ile bir miktar daha faiz indirimine gidecek gibi görünüyor. Bunun olumlu yansımalarını önümüzdeki süreçte artan konut satışları olarak göreceğimizi düşünüyorum. Devlet katkısıyla konut almak isteyenler açısından da faizlerin düşmesi ve konutun ulaşılır olması önemli bir sinerji yaratacak. Yarından itibaren konut almak için bankalarda konut hesabı açılabilecek. Beklentimiz bu yönde talebin yoğun olacağı. Bu durumun tasarrufları da artırıcı etki yapması unutulmamalı. Bu katkının ekonominin tüm çarklarını harekete geçireceğini öngörüyoruz

 

Denge Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Bayram:

“MB’nin faiz indirimi inşaat sektörünü harekete geçirecek”

Merkez Bankası (MB) son faiz indirimi ile marjinal fonlama oranını yüzde 8,75'ten yüzde 8,50'ye çekti. Merkez Bankası'nın beklentiler dahilinde 25 baz puan indirmesi inşaat sektörüne büyük bir hareketlilik kazandıracak. Merkezi Bankası'nın faiz oranlarını aşağıya çekmesi ekonomimize ve inşaat sektöre olan güveni artıracak. Bu karar sadece konut satışlarını değil, konut üretiminden doğrudan etkilenen, gayrimenkul sektörünün paydaşı olduğu 250'ye yakın sektörü de olumlu etkileyecek. Dolayısıyla da kazanan her zaman olduğu gibi Türk ekonomisi olacak. Alınan tüm tedbirlerin moral açısından da olumlu sonuçlar doğuracağı unutulmamalı. İndirim belki küçük ama etkisinin büyük olacağını düşünüyoruz.

 

Almalar, İskurt, Nergo Ortak Girişim Başkan Yardımcısı Hikmet ALMA: Faiz düşüşü ivmeyi hızlandırır

Sektörün düşük faizli kampanyalarına destek veren ve kamu bankaları öncülüğünde başlayan düşük faizli konut kredisi uygulamasının süreceğini görüyoruz. Rakam 25 baz puan indirime denk geliyor. Bu küçük bir indirim ve etkisi de sınırlı olur diye düşünülse de sektöre verdiği moral açısından ele alındığında etkinin çok daha büyük olacağını söylemek mümkün. Merkez Bankası son faiz indirimi ile marjinal fonlama oranını yüzde 8,75'ten yüzde 8,50'ye çekti. Bankanın borç verme faiz oranı da yüzde 10,25'ten yüzde 10'a indirildi. Konut satışları son 2 haftada artış gösterdi. Yeni faiz indirimleriyle satış rakamları daha da yukarı çıkacaktır.

 

CFR Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Cafer İnan:

“Yeni yatırımların önü faiz indirimi ile açılacak”

Türkiye'deki yatırımların önünün açılması ve yeni yatırımlar noktasında faiz indirimi son derece önemli. Yeni yatırımın önündeki en büyük engel yüksek faiz ve kredinin vadesinin az olması. Dolayısıyla Merkez Bankası’nın ağustos gecelik borçlanma faizlerini yüzde 8,75'ten 8,50'ye indirme gitmesini önemli bir gelişme olarak değerlendiriyoruz. Yaşadığımız süreçten hızlı ve daha güçlü bir şekilde çıkmak adına yeni yatırımların önünü açan, piyasaya moral aşılayan adımlara ihtiyacımız var. Bu açıdan değerlendirdiğimizde Merkez Bankası'nın faiz indirimi kararını trend açısından olumlu bir adım olarak değerlendiriyoruz. Tüm bu gelişmeler inşaat sektörüne büyük bir ivme kazandıracak. Önümüzdeki günlerde hareketli günler bizi bekliyor.

Sizde bir yorum yazın
E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
yapikredi kredi kartı borç sorgulama hgs yükleme ttnet fatura ödeme