yapikredi kredi karti borc sorgulama hgs yukleme ttnet fatura odeme

Onikişubat Belediyesi’nin hedefi, beş yılda 10 bin konut!

Onikişubat Belediyesi’nin hedefi, beş yılda 10 bin konut!
09 Eylül 2016 18:45 Yorum yaz Çıktı al
Kahramanmaraş Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, belediye olarak alt gelir grubu için 604 konut yaptıklarını belirterek, “Hedefimiz beş yıl içinde 10 bin konuta ulaşmak” dedi.

Geçtiğimiz yerel seçimlerin ardından büyükşehir belediyesi ilan edilen Kahramanmaraş’ın merkez ilçelerinden biri olan Onikişubat’ın belediye başkanı Hanefi Mahçiçek, gayrimenkul basınının temsilcilerini ağırladı. Başkanlık makamında gerçekleştirilen ve sohbet havasında geçen söyleşide Başkan Mahçiçek, önemli açıklamalarda bulundu.

 

“Fiyatlarımız TOKİ’nin de altında!”

Onikişubat Belediyesi’nin geliştirdiği alt gelir grubuna yönelik toplu konut projesiyle emsali olan belediyeler içinde bir ilki gerçekleştireceğini söyleyen Başkan Mahçiçek, ‘‘Onikişubat Belediyesi, tamamlanan bu proje ile, 6360 sayılı Büyükşehir Yasasıyla kurulan 26 ilçe belediyesi içerisinde toplu konut yapımını başlatan ilk yerel yönetim kurumu oldu. Kahramanmaraş’ın en güzide yerleşim yerlerinde yükselen ve TOKİ fiyatlarının da altında inşa edilen konutlara sahip olan vatandaşlar, Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek’in ev sahipliğinde gerçekleştirilen anahtar teslim töreniyle birlikte, Kurban Bayramı arifesinde sıcak yuvalarına kavuşmuş olacaklar’’ dedi.

 

Şehit ailelerine ve engellilere kontenjan

Bu gibi toplu konut ihalelerini toptan değil, her bir veya iki bloğu bir başka firmaya verecek şekilde ihale ettiklerini belirten Mahçiçek, ‘‘Bundaki amacımız da daha fazla kişinin kazanç elde etmesi ve konut yapımlarının daha hızlı bir şekilde kısa süre zarfında tamamlanması’’ diye konuştu. Başkan Mahçiçek, şöyle devam etti: ‘‘604 konutun yapımı da 1,5 senede içerisinde tamamlandı. Alt gelir grubu için yapılan evlere başvuru sayısı fazla olunca belediyenin özel şartnamesine uyan kişiler başvurdu. Toplam 4200 başvurunun yapıldığı projede 604 konut sahibi kura yöntemiyle belirlendi. Bu evler, 11 Eylül Pazar günü yapılacak olan törenle sahiplerine teslim edilecek. Toplu Konut Projesi’nde konutların bir kısmının neti 100 metrekare ve fiyatları da 90-110 bin lira arasında değişmektedir. Bir kısmı da 2+1 konutlardan oluşmaktadır. Bunların da fiyatları 70-75 bin lira arasında değişmektedir. Konutların ödeme planı ise, 30-35 bin lira arasında peşinat kalan kısım ise anlaşılan banka aracılığıyla kredi çekilerek yapılacak. Bu yıl bitmeden 500 konutluk bir başka projenin daha ihalesini yapacağız. Bu konutlardan da yüzde 5 şehit ailelerine, yüzde 5 ise engelli vatandaşlara kontenjan ayıracağız.’’

 

“Belediyeye de kaynak yaratıyoruz”

‘‘Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’mız ile Önsen tarafında da 400 dönümlük bir alanın tahsisi bitmek üzere arsa üreterek konut maliyetini düşüreceğiz. Önümüzdeki beş yıl içinde merkezde 10 bin konut yapmayı amaçlıyoruz. Yani hep birlikte Kahramanmaraş’ı yeniden inşa edeceğiz’’ diyen Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, ‘‘Şehrin gelişme hinterlandları ön plana alınarak 10 dönüm üzerinde adalar geliştirerek, 7 metrelik yolları kaldırarak ve tüm alt yapı sisstemleri buralara entegre ederek kentleşmeyi kolaylaştıran planlar yapıyoruz. Belediye olarak bir alanda farkındalık yaratarak o bölgeden kaynak sağlamayı hedefliyoruz. Önümüzdeki dönemde bu konuyu da açıklığa kavuşturacağız. Diğer bir kaynak şekli örneği olarak bir dönüm yerimiz vardı, orayı satsaydık piyasa değeri 1,5 milyondu. Biz buraya 1.5 milyon lira harcadık ve orada 75 metrekarelik 12 ofis ve toplam 350 metrekarelik iki dükkan yaptık. Sadece dükkanları 5 milyon liraya sattık ve belediyeye kaynak oluşturduk’’ ifadelerini kullandı.

Sizde bir yorum yazın
E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
yapikredi kredi kartı borç sorgulama hgs yükleme ttnet fatura ödeme