yapikredi kredi karti borc sorgulama hgs yukleme ttnet fatura odeme

Pasaportu ve Enerji Kimlik Belgesi olmayan binaya iskan yok!

Pasaportu ve Enerji Kimlik Belgesi olmayan binaya iskan yok!
08 Kasım 2016 09:07 Yorum yaz Çıktı al
2011 öncesi yapılmış binaların 2 Mayıs 2017 tarihine kadar, Enerji Kimlik Belgesi sahibi olması zorunlu hale getirildi. En az C Sınıfı belge almayan yapılara iskan verilmeyecek. Enerji Kimlik Belgesi, gayrimenkullerin kira ve satış fiyatlarını da etkileyecek.

Toplu yaşam alanlarına profesyonel yönetim hizmeti sunan Astra Yönetim Hizmetleri ve Ticaret A.Ş.’den İzzet Benveniste, 50 metrekarenin üzerindeki tüm yapıları ilgilendiren bu önemli düzenleme hakkında şu bilgileri verdi:

 

Enerji Kimlik Belgesi nedir?

‘‘Enerji Kimlik Belgesi, binaların enerji ihtiyacının ve dolayısı ile enerji tüketim sınıfının belirlendiği ve beyan edildiği belgedir. Binanın enerji pasaportudur. Enerji Kimlik Belgesi ile binanın ısıtma, soğutma, sıcak su, aydınlatma ve havalandırma sistemlerine ait tüketim değerleri ve bunların enerji sınıfı belirlenir ve beyan edilir. 

Enerji Kimlik Belgesi’nde binanın yıllık enerji tüketim miktarı, binanın ısı yalıtım özellikleri, ısıtma/soğutma sistemlerinin verimi ve binada enerjinin tüketildiği diğer alanlar göz önünde bulundurularak hesaplanır. ‘‘A, B, C, D, E, F, G’‘ ile belirtilen ölçek dahilinde sınıflandırılır.

 

Bina girişine asılacak

Enerji Kimlik Belgesi, Bina Enerji Performansı Yönetmeliği gereği bina girişinde rahatlıkla görülebilecek bir yerde asılı bulundurulmalıdır. Bu sayede gerek bina sakinleri gerekse binada alım/satım veya kiralama yapacak kişiler binanın enerji tüketimi ve verimliliği hakkında bilgi sahibi olurlar.

 

C Sınıfı’nın altındaki yapılara kullanım izni yok!

Enerji Kimlik Belgesi, tıpkı beyaz eşyalardaki gibi verildiği binanın enerji performansını göstermektedir. ‘‘A sınıfı’‘ en yüksek, G sınıfı’‘ ise en düşük enerji verimliliği sınıfını temsil etmektedir. Ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TS 825) standardına göre ısı yalıtımı yapılmış binaların büyük çoğunluğu ‘‘C sınıfı’‘ dır. Ülkemizdeki ‘‘B sınıfı ve üstü’‘ binalar, ağırlıklı olarak standartta belirtilenden minimum ısı yalıtım kalınlıklardan daha yüksek ısı yalıtım kalınlıklarına sahip binalardır. ‘‘G’‘ harfi ise verimsiz binayı sembolize etmektedir.

Yeni binalara Enerji kimlik Belgesi düzenlenebilmesi için bina enerji sınıfının azami ‘‘C’‘ olması gerekmektedir. Eğer bina olması gereken yapı ve yalıtım standartlarını karşılamıyorsa binanın enerji sınıfı C’nin altında olacaktır. Böylece Enerji Kimlik Belgesi düzenlenemeyeceği için yapı kullanım izni de alamayacaktır.

 

A-B-C sınıfı binalara talep artacak

2017 yılından sonra tüm bina alım-satım ve kiralamalarında enerji kimlik belgesinin ibraz edilmesi zorunlu olacaktır. Böylece satın alan veya kiralayan aldığı yapının enerji sınıfının ne olduğunu bilecek ve tercihini buna göre yapabilecektir. Ayrıca enerji sınıfı yüksek olan binaların yalıtımı, cam-pencere sistemleri ve ısıtma-soğutma-havalandırma sistemlerinin kaliteli ve verimli olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Bu nedenle enerji sınıfı yüksek (A-B-C Sınıfı) binalara olan talep gün geçtikçe artacak ve bu da mutlaka yapı fiyatlarına yansıyacaktır.

 

Son gün 2 Mayıs 2017

Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği’ne göre 2011 öncesi yapılmış binaların 2 Mayıs 2017 tarihine kadar, 2011 sonrası yapılan yeni binaların ise iskan alma aşamasında Enerji Kimlik Belgesi sahibi olması zorunludur.’‘

Astra Yönetim Hizmetleri’nden İzzet Benveniste, 2017 yılından sonra yapılacak düzenlemelerle binaların enerji sınıfına göre yeni bir vergilendirme sistemi getirileceğini de sözlerine ekledi.

Sizde bir yorum yazın
E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
yapikredi kredi kartı borç sorgulama hgs yükleme ttnet fatura ödeme