yapikredi kredi karti borc sorgulama hgs yukleme ttnet fatura odeme

Türk deprem bilimcilerden “korkutan uyarı”ya yanıt!

Türk deprem bilimcilerden “korkutan uyarı”ya yanıt!
25 Ekim 2016 10:29 Yorum yaz Çıktı al
Dünyaca ünlü Fransız deprem bilimci Prof. Le Pichon’un dün yaptığı “İstanbul depremi” açıklamasına Türk deprem bilimciler tepki gösterdi. Prof. Dr. Ercan ve Prof. Dr. Üşümezsoy, Prof. Le Pichon’un açıklamalarının hiçbir bilimsel veriye dayanmadığını ileri sürdü.

Kuzey Anadolu fay hattı üzerinde, Marmara’da oluşması beklenen büyük İstanbul depremiyle ilgili bugüne kadar birçok söylem ortaya atıldı. Son olarak Marmara’da beklenen büyük depremle ilgili bir açıklama yapan Fransız deprem bilimci Prof. Le Pichon, depremin kısa süre içinde gerçekleşeceğini ve büyüklüğünün ise 7.6 olacağını söyledi. İddialar Türk bilim insanlarını ayağa kaldırdı.

 

“6,7’yi geçmez!”

Sozcu.com.tr’ye konuşan Jeofizik Yüksek Mühendisi deprem uzmanı Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan ile Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Şener Üşümezsoy bu söylemin bilimsel hiçbir dayanağının olmadığını ve beklenen depremin gerçekleşmesi halinde bile 6.5’i geçemeyeceğini söylediler.

Depremler konusunda uzman Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan rakamsal verileri ilk kez açıkladı. Ercan konu hakkında şunları söyledi;

‘‘Marmara’da Deprem kitabımda açıkladım. Depremlerin yasası vardır. Bunu bilmeden fay hatları ve depremler konusunda değerlendirme yapmak yanlış olur. Bir yerde bir deprem olduysa, aynı yerde aynı büyüklükte deprem olma olasılığı da var demektir. İstanbul’un geçmişine baktığımızda 5.0 ila 12.0 ‘yıkım gücünde’ depremler olduğunu görüyoruz. Bu deprem büyüklüğü demek değildir. 2282 yılda İstanbul’u etkileyen 160 büyük deprem olmuş. Bunlardan; 53 tanesi; 6.0 ila 6.5 arasında, 8.0 yıkım gücünde ve 30 yılda bir olmuştur. 19 tanesi; 6.7 ila 7.2 arasında, 9.0 yıkım gücünde ve 164 yılda bir olmuştur. 3 tanesi; 7.2 ila 7.8 arasında, 10 yıkım gücünde ve 570 yılda bir oluyor. Bu gruba giren en büyük deprem 7.5 ile Gölcük depremiydi. Geçmişte İstanbul’u yerle bir eden bir deprem hiç olmamış.

 

‘‘Le Pichon’un dediği ancak 2999’da olur!’’

Yüzde 71 olasılıkla; 6.0 ila 6.5 arasında… Yüzde 24 olasılıkla; 6.6 ila 7.2 arasında… Yüzde 4 olasılıkla; 7.2 ila 7.8 arasında… Yüzde 1’den daha az olasılıkla ise aynı büyüklükte ya da daha büyük bir deprem olabilir. Dolayısıyla 1000 yılda bir olur. Biz de o depremi 1999’da Gölcük’te yaşadık. Ortaya atılan iddialarda bilimsel hiçbir gerçeklik yoktur. Le Pichon’un beklediği deprem ancak 2999’da olur. Hiçbir zaman fay kırığının izine bakarak böyle değerlendirmeler yapılamaz. Elimizdeki verilere göre; 2045’ten önce yaşanacak bir deprem şaşırtıcı olur. Hatta ben depremin oluş süresinin de gecikebileceğini düşünüyorum. Ne yazık ki bu gibi konularda bizler söyleyince aldırış edilmiyor ama yabancı birileri gelip söyleyince haddinden fazla itibar görüyor. Bunlara körü körüne inanmak doğru değildir.’’

 

“Üşümezsoy: Paniğe gerek yok”

Depremler konusundaki araştırmalarıyla tanınan Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Şener Üşümezsoy, bu söylemlere katılmadığını ve sadece spekülasyondan ibaret olduğunu söyleyerek, ‘‘Le Pichon’un bu hakkında söylemi, 2000 yılında çöpe atılmıştır. Tarihte ne böyle bir deprem olmuştur. Ne de olacaktır. Marmara’da toplam üç fay vardır, bunlardan ikisi kırılmıştır. Günümüzde son verilere göre; Kumburgaz-Büyükçekmece hattında 20-25 km’lik iki parça fay bulunuyor. Bunların ikisi birden kırılsa dahi oluşacak deprem en fazla 6,5 olur. Bu depremin de en fazla etkileyeceği bölgeler Kanal İstanbul ve yeni havalimanı yollarının bulunduğu alanlardır. Burada oluşacak yeni yapılaşmalarda çok dikkatli olunmalıdır’’ dedi.

 

(Kubilay Aydın / Sözcü)

Sizde bir yorum yazın
E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
yapikredi kredi kartı borç sorgulama hgs yükleme ttnet fatura ödeme