aplikasyon-harci-emlaklobisi

2018 Aplikasyon Harcı Ne Kadar?

2018 aplikasyon harcı ne kadar? Yeni yıla girmemizle beraber değişen harçlar yakın zaman açıklanmıştır. Bu kapsam içerisinde emlak sektöründe bulunan aplikasyon uygulamaları konusunda bireylerden tahsil edilen aplikasyon harçlarının hangi oranlarda alınacağı belirlendi. Peki, 2018 aplikasyon harcı ne kadar?

aplikasyon-harci-emlaklobisi

Aplikasyon harç miktarının 2018 yılında fiyat tutarına dair ayrıntılı bilgi haberimizde bulunmaktadır. Pek çok kişinin emlak sektörü içerisinde farklı hususlar yer almaktadır. Bununla beraber aplikasyon durumu konusunda bilgi sahibi bulunan insanların sayısı son derece düşüktür. Bu durumun yanında aplikasyon harç miktarının ne kadar olacağına dair araştırmalar yapılmaktadır. 2018 yılında yapılacak olan aplikasyon uygulamaları konusunda sizlerden tahsil edilmek istenen harç bedelleri yakın zamanda açıklandı. Aplikasyon harç bedelleri konusunda mülkiyetin yüzölçümüne göre değişkenlik gösterir. Söz konusu aplikasyon işlemleri, projeye durumlarına göre arazi üzerinde yerleşeceği alanı belirleme işinde karşımızda yer almaktadır.

Harç Miktarı

aplikasyon-harci-emlaklobisi

Aplikasyon, kadastro paftaları içerisinde ki parsel köşe alanlarının tekrardan zemin üzerinde belirlenmesi ile beraber parselin zemin üstünde yer alan sınırlarının gösterilmesi ile yapılmaktadır. Aplikasyon harç miktarları;

 • 1000 metrekare miktarlarında bulunan; 149,50 TL
 • 1,001 ve 3.000 metrekare aralığında bulunan; 223,50TL
 • 3,001 ve 5.000 metrekare aralığında bulunan; 447,50 TL
 • 5,001 ve 10.000 metrekare aralığında bulunan; 596,50 TL
 • 10,001 ve 20,000 metrekare aralığında bulunan; 819,50 TL
 • 20,001 ve 50.000 metrekare aralığında bulunan; 1.069.50 TL
 • 50,001 ve 100,000 metrekare aralığında bulunan; 1.300.00 TL döner sermaye hizmet bedeli tahsil edilmektedir.

Belediye sınırları ya da mücavir alan sınırlarında yer alan imar parsellerinden hesap edilen hizmet bedeli aynı uygulama ile gerçekleştirilmektedir. Belediye ve mücavir alan sınırları üzerinde bulunan ve henüz imar işlemleri yapılmamış olan kadastro parselleri işlemlerinde imar parseli konusunda hesap edilmiş olan hizmet bedelinin 0,50’si kurumca tahsil edilmektedir. Bununla beraber belediye ve mücavir alan sınırları dışında yer alan kadastro parselleri konusunda hesap edilen hizmet bedelinin 0,25’i tahsil edilir.

Benzer Haber  2018 İnşaat Maliyetleri Hesaplama

2018 aplikasyon harcı açıklama

aplikasyon-harci-emlaklobisi

 • Ücretlerin içerisinde KDV yer almaktadır.
 • Aynı yerde yer alan parsellerin aplikasyon talepleri durumunda parsellerin tek aplikasyon krokisinde gösterilmesi zorunluluğuyla parsellerin toplam yüz ölçümleri üzerinden ücret yansıtılır.
 • Yeni ücret tarifesine kadar bu ücretler geçerlidir.
 • Maktu ücretler dışında hesaplanmak istenen hizmet ücretleri 277 TL’den az olmaması gerekmektedir.
 • Yapısız durumda bulunuyorken yapılı duruma getirilmiş olan cins değişiklikleri konusunda parselde birden fazla bina yer alması ile beraber en büyük taban alanına sahip bina için ücret hesaplanmaktadır.
 • Hazırlanacak olan rapor düzeltmeye konu blok ya da ana taşınmaz binalarının tamamı konusunda bir kereye mahsus olarak hazırlanmaktadır. bu hizmet bedeli hesaplanması sırasında tüm bağımsız bölümler bu uygulamada konu olmaktadır.

Projeye uygulamalarına göre yapı temelini arazi üstünde yer alacağı alanı belirleme uygulaması olarak bilinen aplikasyon harcı, kadastro paftalarında yer alan parsel köşe noktalarının tekrardan zeminde belirtilmesi ile yapılmaktadır.

 

Yorum Yazın