2018 Emlakçı Komisyon Oranları Ne Kadar?

2018 Emlakçı Komisyon Oranları Ne Kadar?  Yazımızdan tüm detayları inceleyebilirsiniz. Bir gayrimenkul satın almak ya da kiralamak istiyorsanız 2018 emlakçı komisyon ücreti hakkında merak ettiklerinizi cevaplayacağız.

Emlakçı Komisyon Sözleşmesi Nedir?

Ä°lgili resim

Emlakçı komisyon sözleşmesi ile alıcı ve satıcıya hak ve sorumluluklar yüklemektedir. Bu neden ile emlakçılar komisyon sözleşmesi yapmadan herhangi bir şekilde işlem yapmamaktadırlar. Emlakçı komisyon sözleşmesinde söz konusu gayrimenkulün değeri, bu gayrimenkul için ödenecek tutar ve diğer işlemler ile ilgili bilgiler yer almaktadır. Emlakçının bu sözleşme kapsamında alıcı ve satıcı arasında gerçekleştirdiği hizmetler dahilinde emlakçı komisyon ücreti almaya hak kazanmaktadır.

Emlakçı Konut Göstermesinden Dolayı Bedel Talep Edilemez

2018 Emlakçı Komisyon Oranları Ne Kadar? ile ilgili görsel sonucu

Emlakçı size konut göstermesinden dolayı herhangi bir şekilde bir bedel ya da hak talep edememektedir. Ancak söz konusu gayrimenkul şehir dışında ise uzaklık ile orantılı olacak şekilde bir ulaşım bedeli talep etmesi mümkündür.

Emlakçı Aradan Çıkarılırsa Ne Olur?

Emlakçı ile sözleşme yapılmış ise siz ev sahibi ile anlaşsanız dahi emlakçı söz konusu emlakçı komisyon sözleşmesi ile kararlaştırılan komisyonu almaya hak kazanacaktır. Bu neden ile emlakçının gösterdiği evin sahibi ile anlaşırsanız emlakçıya ücret ödemenize gerek kalmayacağını düşünmeyiniz

Emlakçı Komisyon Ücreti Ödenmezse Ne Olur?

Emlakçı komisyon sözleşmesi ile emlakçı alıcı ve satıcı tarafa hak ve borçlar yüklemektedir. Eğer satış gerçekleşirse alım ve satım işlemlerinden kazanacağı ücret ödenmediği takdirde emlakçı hukuki yollara başvurabilmektedir. Emlakçı komisyon ücreti ödenmezse emlakçı hak ettiği ücreti almak için icra takibi yoluna başvurabilir.

Benzer Haber  İl Özel İdaresi Nedir?

Emlakçı Komisyon Oranları

2018 Emlakçı Komisyon sözleşmesi ile ilgili görsel sonucu

Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik ile belirlenen emlakçı komisyon oranı belirlenmektedir.

Gayrimenkul Satış İşlemlerinde Emlakçı Komisyon Oranı

Emlakçı komisyon oranı gayrimenkul satış işlemleri komisyonu, en fazla “satış bedelinin %2 + KDV (%18)” belirlenmiştir. Bu belirlenen ücret emlakçı tarafından alıcıdan ve satıcıdan ayrı ayrı alınmaktadır. Ancak bu konuda yazılı bir sözleşme yapılarak %4 + KDV sadece alıcı ya da satıcıdan da temin edilebilir.

Kira İşlemlerinde Emlakçı Komisyon Oranı

Kiralama işlemi söz konusu ise bu durumda emlakçı komisyonu 2018 en fazla “1 aylık kira bedeli ile bu bedel üzerinden alınan KDV” kadar olabilir.

Emlakçı Komisyon Ücreti Hakkında Bilgiler

Yönetmelikte belirlendiği üzere;

  • Satış işleminde emlakçı komisyon oranı toplam %4 + satış bedelinin KDV’sinden fazla olamaz.
  • Emlakçı komisyon ücreti alıcı ya da kiracı işe satıcı ya da kiralayan arasında aksi taraflar tarafından kararlaştırılmadığı sürece eşit olarak paylaştırılmaktadır.
  • Kiralamada toplam emlakçı komisyonu bir aylık kira ile kiralanan gayrimenkul üzerinden alınan KDV’den fazla olamaz.
  • Emlakçı sözleşme ile anlaştığı tutarı alıcı ve satıcı ya da kiracı ile kiralayandan ayrı ayrı alabileceği gibi alıcı ya da satıcıdan da alabilir. Söz konusu emlakçı komisyon ücreti ödenmezse emlakçı hukuki yollara başvurabilir.

Yorum Yazın