2018 Vali Maaşı Ne Kadar?

2018 Vali maaşı ne kadar? Yazımızdan tüm detayları inceleyebilirsiniz. Valilerin maaşları, özellikle yeni meslek seçmek isteyen kişiler için ve kamudaki kişiler için merak edilebilir. Maaşlar değişikliğe uğramaktadır.

Valiler Ne Yapar?

vali-maasi-ne-kadar-2018-emlaklobisi

 2018 vali maaşı  illerde ya da merkezlerde görev alan valiler için bu yıl ve gelecek yıl olmak üzere belirlenmiştir. Bilindiği üzere  tüm illerde valiler vardır.  Valiler, bir ildeki karar merkezi gibi de düşünülebilir.  Şehirlerin büyüklüğü, siyasi tercihleri, ekonomik, sosyolojik açıdan durumları farklıdır ve bu şehirleri hükümen tarafından atanan valiler yönetmektedir.Bakanlar Kurulu tarafından verilen kararlar sonrası 81 ilde valiler görevlerini yerine getirmektedir. Valilerin görevlerinde en önde gelen maddeler şehrin idaresini  sağlamaktır. Şehirde yaşayan kişilerin güvenli, huzur içinde bir hayat sürmeleri için  gerekenleri yapmak, yaptırmak ve bunların kontrolünü sağlamakla yükümlüdür. Refah dolu bir hayat yaşamasını sağlamak üzerei talimatlar doğrultusunda bürokratik yapıyı da korur.

 Valiler İç İşleri Bakanlığı bünyesinde görev yapmaktadır ve idari personel olarak kayıtlarda yer alır. Valilerin atamalarının yapılmasından önce birçok soruşturma   ve değerlendirme aşaması geçirilir. Valiler, bir ildeki en yetkili kişidir ve bürokratik açıdan da en üst makam olarak görev almaktadır. Valiler, Jandarma Genel Komutanlığı’nın İçişleri Bakanlığı’na bağlanması sonrasında  iki kurumla ortak çalışma yürütmektedir.

Vali Maaşları Ne Kadar 2018?

vali-maasi-ne-kadar-2018-emlaklobisi

Şehrin idaresinden sorumlu  olan valiler, yıllara göre maaş değişikliğii ile karşılaşır. Gündelleme ile beraber de vali maaşları 2018 yılı için  10 bin-11 bin lira arasında değişmektedir. Geçtiğimiz sene 2017-2018 döneminde vali maaşları, 9 bin 500 lira civarındaydı.  Güncelleme sonrası artış sağlanmıştır.

Vali Maaşları Neye Göre Değişiyor?

Vali maaşları neye göre değişiyor  sorusuna gelince şu sıralama yapılabilir:

  • Kamu görevinde ne kadar süreden beri bulunduğu kıdemi
  • Valinin evli ve çocuklu olup olmaması gibi faktörler etkilemektedir.
  • Çocuk sahibi olan valiler çocuk olması nedeniyle artı para almaktadır. Kamu görevi uzayan valiler de diğer yeni göreve başlayanlara göre daha çok almaktadır. Kıdem artışı maaşlara da etki yapmaktadır.
Benzer Haber  Site Yönetimi Nasıl Denetlenir?

Vali Nasıl Olunur?

Vali olmak, birçok öğrencinin hayalidir. Bu amaçla birçok kişi iktisadi idari bilimler fakültelerinde okumaktadır. Okulların 4 yıllık Siyasal Bilimler, İşletme İktisat bölümleri, Hukuk bölümü bitirilmelidir. Bu alanlardan mezun olmak dışında KPSS puanınızın da çok yüksek olması gerekir. Tama yakın puan alan ve kaymakamlık sınavlarına girerek başarı elde eden kişiler bu yolda önemli aşama kaydeder.

Vali olmak için öncelikle bir süre kaymakamlık görevinde bulunmak gerekmektedir.2 sene süren kaymakamlık sonrasında vali adayı haline gelmektesiniz. Zaten kaymakamlık görevi de ilçe bazında en yetkili kişi demektir.  Bazı hallerde bu iki görev bir arada da kullanılabilmektedir. Vali adayı olmanızın ardından başvurularınızı değişim dönemlerinde yapabilirsiniz. ancak bazı emniyet müdürleri ve bakan olarak görev alan kişiler de başvuru yapabilmektedir.

 

Yorum Yazın