3. Havaalanı Ne Zaman Açılacak? 3. Havaalanı Nerede? Nasıl Gidilir?

Günümüzde oldukça sık konuşulan 3. Havaalanı projesi Türkiye için oldukça önemli olmuş durumda. Yeni havalimanımız Avrupa yakasındaki Karadeniz kıyısında olacak.  Yani bu 3. Havaalanı Tayakadın ile Akpınar köyleri arasında olacak. Alanı ise 76,5 Km’dir.  3.Havalimanı diğerlerine oranla konumu bakımından en kullanışlı yer olma özelliğini taşıyor. Terkos gölünün yakınlarında olan bu havalimanı aynı zamanda 3. Köprü ile de bağlantılı durumda bundan dolayı da oldukça rahat bir ulaşım imkânı olacağı kesin gibi.

Üçüncü Havaalanı ile Atatürk havaalanı arasında 35 kmlik bir mesafe bulunmakta ve şuan ki verilere göre dünyada en çok yolcu kapasitesi bulunmakta olan Atlanta havalimanını geçecek gibi duruyor. İstanbul’da bulunan en büyük yatırımlarından olan 3. Hava limanı 22 milyonluk euro ile ihaleden alındı. Bu havalimanının yapılacağı alanın yarısından çoğu devlete aittir. Gelişmiş teknolojilerin kullanıldığı 3. Hava limanında 6 pist bulunacağı belirtiliyor.

3.Havaalanı Nerede?

İstanbul’un yeni havaalanı Karadeniz kıyısında yer alacaktır. Çatalca kavşağında bulunacak olan hava limanının yaklaşık olarak  %80’ni yapılmış durumdadır. İçerisinde 330 uçak barındıracak olan bu havaalanı dünyadaki tüm havaalanlarına rakip olacak bir şekilde yapılmaktadır.

Havalimanımızda çalışacak uçaklar kademeli bir şekilde artış gösterecektir. İlk gün az sefer yapılacak daha sonraki günlerde ise artış olacaktır.

Üstelik bu havalimanında çalışmak için toplam olarak 3500 güvenlikçi başvuruları başlamış durumda. Havalimanı binası ışığı tamamen yansıtacaktır bunun yanında yaz mevsiminde sıcaklığın kış mevsiminde ise soğukluk gibi durumlar söz konusu değil.

Bunlarla doğrultulu olarak bu terminallerde elektrik tasarrufu sağlanarak tahminen 19 bin konutun elektriğiyle bedeldir.

Bunun yanında havaalanında su tasarrufu da amaçlanılıyor. O konuda da senelik 5 bin binanın su tasarrufu ile eşit durumda.  Bu iki gereksinimin tasarrufu ise 33 milyon TL.

Benzer Haber  Ev Alarak Kanada Vatandaşı Olmak

Şuan hesaplanan 350 uçak gerçek anlamda transit yolcu ağırlayacağının bunun da katma değeri seviyesini değiştiriyor. Bu havalimanının oteli de bulunmakta bu otel ise 460 ya da 470 odalı olacak.  Türkiye’deki havalimanı otellerinde en çok 80 -90 oda kapasitesi bulunduğu bilinmektedir. Bu havalimanının 22 milyarlık bir gelir elde edeceği düşünülmekte.

3.Havaalanının İsmi Ne Olacak

Bu havaalanının ismi tartışmaları hala daha sürmektedir. Fakat bu havaalanı kesin olmasa da şuan Recep Tayip ERDOĞAN Havalimanı olarak anılmaktadır.  Günümüzde isim konusu hala tartışılmaya devam ediyor özellikle Ak parti karşıtları tarafından bu isim istenmemekte olup tartışmalar çıkarılmaktadır. Burada son söz tabi ki devlete aittir. Fakat google gibi internet sayfalarında bu havalimanı Recep Tayyip ERDOĞAN airport olarak çıkmaktadır.

Üçüncü Havalimanının açılmasını herkes heyecanla beklemekte fakat maalesef ilk uçağın uçmasına daha var. Bakan Arslan’ın yaptığı açıklamalara göre belirlenen tarih 29 Ekim 2018 olmakta, bu tarihte ilk uçak uçacaktır. Zaten son zamanlarda taksi yollarına kadar birçok işlemin bittiği sadece deyim yerinde ise rötuşların yapıldığı da bilinen bilgiler arasında.

Bu yeni havalimanının açılması ile Atatürk havalimanında uçuşların azalacağı oralarda sadece iş ya da eğitim amaçlı uçuşların yapılacağı düşünülmekte.

Bunun dışında 3. Havaalanında sadece yolculuk değil kargo taşımacılığının da yapılacağı bilinmekte.

Pist konusunda değinilecek olunursa yapımı bitmekte olan ilk pist 3750 metre uzunluğundadır. Bu ilk pistin yanı sıra toplam 6 pist olacağı biliniyor. Bu pistlerin yapımı ise 4 aşamadan oluşacak. Artık günümüzde sadece açılışı beklemek kaldı fakat şuanda bile havalimanı elemanları alınmakta.

Yorum Yazın