evincephesi

Seçeceğiniz Evin Cephesi Ne Olmalı?

Seçeceğiniz Evin Cephesi Ne Olmalı? Herkesin merak ettiği bu soru için cevapları yazımızda yayınladık. Konut satın alımlarında konutun cephesi evin değerini ve konuta olan ilgiyi belirleyen önemli unsurlardan biridir.

Ev alırken birçok faktör göz önünde bulundurulur. Evin hangi yöne bakması gerektiği ve cephesinin nasıl olması gerektiği de bunlardan biridir. Konutun cephesi, evimizin güneş alması, güneşi alış saatleri ve mevsimi de ev tercihi sırasında oldukça önemli bir husustur.

evincephesi

Ülkemizde inşaat sektöründe son yıllarda çok bir büyüme ve gelişme görülmüştür. Yapılan mega projelerin yanında birçok büyük inşaat firması, toplu konut projeleri hayata geçirmiştir. Kentsel dönüşüm ile de birçok bölgenin yenilendiği düşünülürse, yeni yapılan konut hacminin ne kadar fazla olduğu biraz daha net anlaşılabilir.

Devletin ev kredilerine yönelik iyileştirmeleri, bankaların buna destek olması ve birçok avantajlı kampanya ile vatandaşları buluşturması sayesinde, beğendiği evi peşin olarak alamayacak birçok kişide yeni ev sahibi olmuştur.

Ev almak gerçekten ciddi bir karar ve zorlu bir süreçtir. Seçilecek evin hangi bölgede olacağı, site içerisinde mi, caddeye yakın mı olacağı, içerdiği tesisler, iyi okullara uzaklığı, ulaşım kolaylığı gibi birçok etken arasından önceliklerinize göre seçim yapmaya çalışırsınız. Eğer alınacak ev yatırım amaçlı değil de, yaşam alanı olarak düşünülüyorsa bu süreç daha da büyük önem arz etmektedir.

Evin Cephesi

evincephesi

Birçok büyük firma tarafından yapılan büyük proje fazlalığı da neredeyse sınırsız alternatif yaratmaktadır. Bu nedenle aceleci olmak yerine, mümkün olduğu kadar tüm opsiyonları incelemek önemlidir.

Ülke olarak ataları tarafından da bu konu üzerinde oldukça fazla özlü sözü olan bir toplumda yaşamaktayız. Bunlar arasında belki en meşhur olanı, “Ev alma, komşu al” atasözüdür. Almayı düşündüğünüz evin, manzarası, açıklığı, evin güneş alması da çok önemlidir.

Benzer Haber  Su Sayacı Neden Değiştirilir? Su Saati Nereden ve Kaça Alınır?

Atalarımızın bu konuyla ilgili söylediği, “Güneş girmeyen eve doktor girer” lafının ne kadar doğru olduğunu da hemen hepimiz tecrübe ederek gözlemlemiş ve öğrenmişizdir. Özellikle evli ve çocuklu aileler için, alacakları evin nereye bakacağı, yönünün ne olacağı büyük öneme sahiptir. Ev seçerken beklentilerinizi doğru belirlemek ve bunu bütçenize uyarlamak en önemli konudur.

Evin cephesine karar verilirken genelde Kuzey cepheli bir ev mi olmalı Güney cepheli bir ev mi olmalı ikileminde kalınır. Güney veya Kuzeye karar verdikten sonrada Güneydoğu-Güneybatı gibi evlere dair karar süreci başlar. Daha öncede belirttiğimiz gibi, öncelikler ve beklentilerinizi doğru belirlemeniz karar verme sürecinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

Güney Cepheli Evler;

guneycepheliev

Ülkemizin konumu ve mevsim şartları değerlendirildiğinde, genellikle daha çok tercih edilen ve biraz daha pahalı olan evler Güney cepheli evlerdir. Güney cepheli evler gün ışığını tüm yönlere göre en iyi alan evlerdir. Bu evler, kış mevsiminde kuzey cepheli evlere göre daha sıcak olurlar ve daha kolay ısınırlar.

Kuzey cephesinde oturan komşunuza göre nispeten daha uygun doğalgaz faturaları ödediğinizi gözlemleyebilirsiniz. Aynı zamanda gün ışığını tüm gün aldıkları içinde güney cepheli evler her daim daha aydınlık olur. Güney cepheli evler ile ilgili bahsedilebilecek olumsuz nokta, evlerin biraz daha pahalı olmasıdır. Ayrıca en üstte kattan alınacak evlere, giren ışık ve sıcaklık çok fazla olacaktır.

Kuzey Cepheli Evler;

kuzeycephe

Kuzey cepheli evler, diğer cephelere göre biraz daha uygun fiyatlıdır. Dezavantajları nedeniyle daha çok ılıman iklime sahip olan ve kışları daha hafif geçiren bölgelerde tercih edilmektedir. Evler daha az ışık alır fakat bu durum aydınlatma ve dekorasyon yöntemleri ile giderilebilir. Ayrıca ev daha az güneş ışığı alacağı için, daha geç ısınır ve daha soğuk olur.

Benzer Haber  Avcılar hakkında herşey!

Kuzey cephesinden ev alınacaksa yalıtımının iyi olmasına dikkat etmek önemlidir. Kuzey cepheli evlerin ışık ve ısı konusunda bir avantajı, kışın geç ısınmasına rağmen yazında sıcak dönemlerde daha serin olmasıdır.

Satan alacağınız evin hangi yöne bakması gerektiği ya da cephesinin hangi yöne bakması gerektiği göründüğü üzere, kişiye, şartlara, bütçeye göre farklılık gösterebilmektedir. Bu sebeple ev alacağınız zaman, eğer yatırım amaçlı değil de, yaşam alamı olarak kullanmak içinse öncelikler çok iyi belirlenmelidir.

Yorum Yazın