Emlakta Doğru Yatırım Şekli

Yatırım yapmak için birikiminiz varsa emlakta doğru yatırım şeklini düşünebilirsiniz. Çünkü emlak yatırımları en garanti görülen yatırımlardır. Gayrimenkul satın almak ve bunu kiralayarak pasif gelir elde etmek pek çok yatırımcının öncelikli tercihi olacaktır.

emlaktayatirim

Emlakta doğru yatırım yapılırsa kazanç sağlaması kaçınılmazdır. Ancak yatırım yapmadan önce fevri davranmak yerine incelikli bir araştırma yapmak ve karar vermek gerekir. Yatırım yaparken amaç birikiminizi korumaya devam edip üzerine kar eklemek olmalıdır. İşte bu hedefe ulaşmak için hangi gayrimenkul yatırımları yapabileceğinize bakalım.

Emlakta Yatırım Nasıl Yapılmalı?

Gayrimenkule yatırım yapılacaksa ilk olarak kişi birikimine uygun bir yatırım aracı seçmelidir. Birikimini en iyi şekilde değerlendirmesi gerekecektir. Bunun için içinde bulunduğu koşulları değerlendirmesi gereklidir. Mesela kirada oturan bir kişi için emlak yatırımı denilince ilk seçenek ev sahibi olmaktır.

Tarımla uğraşan bir kişi için emlak yatırımı tarım arazisi satın almak olabilir. iş adamları için yeni iş yerleri almak iyi bir seçenektir. Yani yatırım yaparken herkes incelikle birikimi ve hedefini belirlemelidir. Daha sonra ise bu yatırımlarını yaparken bahsedeceğimiz ipuçlarına dikkat etmelidir.

Konut Yatırımlarında Nelere Dikkat Edilmeli?

Konut yatırımında temel kriter konutun kullanmak mı yoksa yatırım için mi alındığı olmalıdır. Eğer kendiniz oturacaksanız konutun özellikleri ve konforu gibi kriterler öne çıkacaktır. Sizin istediğiniz niteliklere uygun olan en cazip konutu satın almak gereklidir. Ancak yatırım amacı olarak konut seçilecekse kira getirisi, kaç yılda kendisini amorti edeceği gibi daha somut konulara yoğunlaşmak gerekir. Eğer yatırım yapacaksanız temelden inşaata girerek alacağınız daire sizin çok daha uygun fiyata gelecektir.

Benzer Haber  Evimi nasıl boyarım?

Arsa, tarla yatırımlarında nelere dikkat edilmeli?

emlaktayatirim

Arsa yatırımı yaparken en önemli kriter yatırımınızdan ne kadar sürede dönüş almak istediğinizdir. Eğer 3-5 yıl gibi kısa vadede gelir getirmesini arzuluyorsanız şehir merkezine daha yakın olan, imara açık olan yerler alınmalıdır. Ancak buralar da pahalı olacaktır.

Uzun dönem diyebileceğimiz 10 yıl ve fazla zaman sonra geri dönüş almaya razıysanız imara açılması beklenen tarım arazisini değerlendirmeye katmalısınız. Buraların fiyatları da çok daha uygun olacaktır. Orta vadeli bir yatırım düşünüyorsanız da arsa vasfına sahip olan ancak henüz imara açılmamış olan yerleri değerlendirmeye alabilirsiniz.

Tecrübe Sahiplerinden Görüş Alın

Arsa tarla yatırımları oldukça riskli yatırımlardır. Henüz imara açılmamış bir yeri imara açılacağı umudu ile satın alırsınız ancak plan dahilinde imar yasak olabilir. tarla vasfındaki bir yeri ilerde imara açılacağı umdu ile alırsınız ancak yanında su kaynağı olduğu için hiçbir zaman imara açılmayacak olabilir.

İşte bu sorunlarla karşılaşmamak için emlak yatırımı yaparken mutlaka bir bilene danışmalısınız. Satın alma gerçekleşmeden önce de tapu ve belediyeden gerekli belgeleri incelemesiniz.

 

Yorum Yazın