HazineArazisi

Hazine Arazisi Tapusu Nasıl Alınır?

Hazine arazisi tapusu alma şekli birçok kişi tarafından merak ediliyor. Hazine arazisi kapsamında doğru uygulama olması gerekmekte.

HazineArazisi

 Hazine Arazisi Tapusu Nasıl Alınır?

Hazine arazisi tapusu nasıl alınır  sorusu için öncelikle hazine arazisi kapsamını bulmak gerekir. Göller, dereler, dağ tepeler kaya gibi alanlar tapuda tescil edilememektedir. Bu nedenle hazine arazisi kapsamında değerlendirilmektedir. Bu noktada 2/B arazisi de gündeme gelecektir. Orman Kanunu uyarınca orman sınırı dışarısına çıkarılan alanlara 2B arazisi tanımı yapılmaktadır.

Orman sınırı dışına çıkarılan araziler, hazine kapsamındaki tarım araileri için uygulanmaktadır.bu taşınmazlarla ilgili olarak işlem yapma yetkisi defterdarlıklar, mal müdürlükleridir. İl içerisinde olan hazine arazileri için bu yerlerden işlem yapılmaktadır.

Hak Sahibi Nasıl Belirlenir?

Önemli olan bir diğer konu hak sahibi üzerinde bir belirleme işleminin nasıl olacağıdır. Bu araziler üzerinde kullanıcı yararlanıcı kişilerin hak sahibi oldukları bilinmektedir. Kadastro tutanaklarına göre oluşturulan tapu kayıtlarına göre bu taşınmazları satın almak için, süre kısıtı ve satış bedeline itiraz etmeyenler hak sahibi olarak belirlenmektedir.

Hazine Arazisi Tapusu Alma İşlemi

hazine-arazisi-

Hazine arazisi tapusu alma işlemi için  taşınmaz neredeyse olduğu alandaki Defterdarlık  veya Milli Emlak Müdürlüğü’ne dilekçe verilmelidir. İlçe  sınırları içinde bir mal varsa mal müdürlüklerine başvuru yapılır. Taşınmazın ada, parsel gibi ayrıntılı özelliklerinin belirtilmesi gerekmektedir. Ayrıca açık adres de belirtilmelidir. Başvuruda bu aşama sonrasında ihale ne zaman olacaksa bunun bildirilmesi söz konusudur.

Belirlenen satış bedeli ödemesi satışın uygun olmasının ardından 15 gün içerisinde peşin ya da taksitli şekilde yapılabilir.bu ödeme sonrasında da müracaat eden kişi tapuyu alır. Fakat belirlenen satış bedeli tam olarak bitmediği sürece tapu verilmez. Bu gibi hallerde de ipotek, teminat mektubu ile tapu alma yoluna gidebilir.

Benzer Haber  Başakşehir Devlet Hastanesi Nerededir?

 

 

 

Yorum Yazın