abd

ABD Vatandaşlık Hakkı

ABD vatandaşlık hakkı için bir kaç yol var. Bunlardan biri de yatırım karşılığı vatandaşlık almak. EB-5 vizesi adı verilen bu yöntemle hükümetin onay verdiği bölgelerdeki yatırım programlarına 500 Bin $ yabancı sermaye getiren kişi ve ailelerine Amerika’da daimi oturum ve çalışma hakkı veren Green Cart (Yeşil kart) veriliyor.

Böylelikle 5-7 yıl sonra  Amerikan vatandaşı olmak mümkün. Özellikle Çinli yatırımcılar tarafından çok ilgi gören bu miktarının 800 Bin Dolar‘a ‘a yükseltilmesi kararı alınmış. Fakat ülkeler arası rekabetin çok artması sonucu kongre bu kararı bir kaç kez erteliyor. Son olarak geçtiğimiz hafta  Amerikan kongresinin verdiği kararla EB-5 yatırımcı vizesi uygulamasını 30 Eylül 2018 tarihine kadar uzattı.

abd

ABD Vatandaşlık Hakkı Nasıl Alınır?

ABD vatandaşı olmanın birkaç yolu var. Bunlardan ilki ‘Greencard’ (Yeşil Kart). Çekilişle veya çalışma izni gibi yollarla elde edilen Greencard’ınızla ABD’de 5 yıl yaşadıktan sonra vatandaşlığa başvurabilirsiniz. Ancak bunun da belirli şartları var.

ABD’de yaşadığınız bu 5 yılın 30 ayını ABD’de geçirmiş, İngilizce öğrenmiş ve 18 yaşın üzerinde olmalısınız. Vatandaşlığa başvurduktan sonra, işlem sonuçlanana kadar ülkeyi terk edemezsiniz.

İkinci seçenek ise 1 milyon dolarlık şirket kurar veya hükümetçe belirlenen bir bölgede 500 bin dolarlık yatırım yaparsanız süresiz oturma izniniz oluyor. Ve beş yıl Amerika’da bulunursanız vatandaşlık geliyor.

ABD Vatandaşlık Hakkı Şartları

ABD vatandaşlığına geçmek için en az 18 yaşında olmanız ve en az beş yıldır yeşil kart sahibi olmanız gereklidir. Ayrıca iyi ahlaklı bir kişi olmalı (“kötü” ahlakın içine suç işlemekten vergileri ödememeye kadar pek çok şey girebilir), İngilizce bilmeli ve Amerikan siyaseti ve tarihi hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

Beş yıllık bekleme süresinin en az yarısını Amerika’da geçirmelisiniz. Eğer bir yıl veya daha uzun süreliğine ülkeden çıkarsanız Amerika’da o zamana kadar geçirdiğiniz süre sıfırlanır ve beklemeye baştan başlarsınız.

Benzer Haber  Kiremit Fiyatları Ne Kadar?

ABD Vatandaşlık Hakkı Başvuru Süreci

amerika

Vatandaşlığa geçmek için yapılan işlemler çok basittir. INS’ye N-400 formunu doldurarak başvurursunuz. Başvurunuz işleme konduktan sonra (bu bir iki ay ile bir yıl arası sürebilir) tarih ve siyaset bilginiz ve İngilizce bilginizin ölçüleceği bir mülakata çağrılırsınız.

Size ABD’nin bağımsızlığını kazandığı tarih, bayrağın üzerindeki yıldızlar ve çizgilerin anlamı, hem başkan hem de başkan yardımcısı görev başındayken ölürse ne olacağı, eyaletinizin valisinin kim olduğu, milli marşın adı ve kimin yazdığı gibi sorular sorulacaktır.

Yorum Yazın