Abdülhamit Paşa Yalısı

İstanbul’da bulunan yalılar arasında Abdülhamit Paşa Yalısı boğazın eşsiz güzelliğine karşı durmaktadır. Üsküdar Beylerbeyi Yalıboyu caddesinde yer almaktadır. Anadolu yakasında yer alan yalılar arasında bulunmaktadır. İstanbul’da özellikle çok sayıda yalı bulunması bölgenin tarihi açıdan daha eşsiz bir güzelliğe sahip olmasını sağlıyor.

Beylerbeyi Yalıboyu caddesinde bulunan tarihi mekan görselliği de ile de büyük ilgi görüyor. Farklı mimarisi ve tarihi ile İstanbul’un eşsiz güzellikleri arasında yer alıyor. Beylerbeyi yalılarından yalnızca biri olarak biliniyor. 1860 yılında inşa edilmiş olan yalı hem mimarisi ile hem de dönemde yalının sahibi olan Abdülhamit Paşa’nın yaşantısı ile merak edilen yalılar arasında yer almayı başarmıştır.

Abdülhamit Paşa Kimdir?

1860 yılında Beyoğlu Belediye Başkanı Mehmet Ali Bey tarafından inşa ettirilmiş olan yalı eşsiz görünümü ile dikkat çekiyor. Yalıya adını vermiş olan Abdülhamit Paşa kimdir? Diye düşünenler olabilir. Abdülhamit Paşa 1858 yılında İzmir’de doğmuştur. Kuleli Askeri Lisesinde eğitim görmüştür. Dönemde 93 Harbinin çıkması ile birlikte harbe katılan isimler arasında yer almıştır. Harbin bitmesi ile birlikte Kuleliden mezun olarak devlet bünyesinde çalışmıştır. Daha sonrasında Sürre emiri Mirliva Hacı Mustafa Raşit Paşa’nın damadı olmuştur.

Evlendikten sonra Yıldız Sarayı’nda çalışma hayatına başlamıştır. Sultan II. Abdülhamit tarafından daha sonrasında Suriye’ye sürgün edilmiştir. Meşrutiyetin ardından İstanbul’a dönmüştür. 1912 yılında ise inşa edilmiş olan bu yalıyı satın almıştır. Daha sonrasında bu yıl da yaşamaya başlamıştır. 1932 yılında ise yaşamış olduğu yalıda hayatını kaybetmiştir.

Hamit Paşa’nın yalıyı satın almış olduğu dönemde Mehmet Ali Bey Beyoğlu Belediyesi Başkan’ı olarak görevini yerine getirmektedir. O dönemde daire 6. daire olarak biliniyordu. Daha sonrasında İstiklal Caddesi ve Pera da daha önemli bir şekilde gelişmiş oldu. Mehmet ali bey daha sonrasında ise İstanbul belediye başkanı olarak göreve atanmıştır.

Benzer Haber  Hisseli Miras Nedir Ve Nasıl Paylaşılır?

Abdülhamit Paşa Yalısı Hakkında Bilgiler

İstanbul Anadolu yakasında yer almakta olan yalı hakkında özellikle mimarisi merak edilen konulardan biridir. Mimarisi hakkında detaylı bilgiler olmasa da bazı noktalara değinilmiştir. Yalının altta bulunan iki katından sonra konsollar başlamakta. Yalının son katında da ise binaya farklı bir görüntü katmakta olan cumba bulunuyor. İkinci katında bulunan balkonu ise daha sonradan yapılmış gibi görünmektedir. Bu nedenle özellikle dikkat çeken bölümler arasında yer almaktadır. Bina bakıldığında merkezi aksa göre simetrik olarak tasarlanmıştır.

İstanbul da özellikle görülmeye değer tarihi alanlar arasında yer almaktadır. 1860 yılında inşa edilmiş olan yalı geçmişin izlerini taşıyan yapılar arasında yer almaktadır. Yalı 3 katlı olarak inşa edilmiştir. Yalının balkonu tam olarak çıkıntı şeklinde yapılmış ve denize uzanmaktadır. Çıkıntı şeklinde yapılmış olması nedeni ile de dışarıdan bakıldığında sanki sonradan eklenmiş gibi bir görüntüye sahiptir.

Yorum Yazın