Adana Metro Durakları

Adana Metro Durakları hangileri? Adana metro istasyonu 13 duraktan oluşan tek hattır. Günlük ortalama 750 bin yolcu kapasitesine sahip olan metro 13,5 km uzunluğundaki hatta hizmet vermektedir. Hat boyunca 36 metro taşıtı hizmet verir. Metrolar 27 metre uzunluktadır ve ulaştıkları maksimum hız 80 kilometredir. Metro güzergahı Seyhan Nehri’nin doğu yakasından başlar ve şehrin mahallerini dolaştıktan sonra çarşı diye tabir edilen eski şehir merkezinden geçer. Buradan yeni vilayet binasının önünden geçen metro şehrin kuzeybatısına doğru devam eder.

Ä°lgili resim

Adana Metrosu Ne Zaman Açıldı?

Adana Metro Durakları ile ilgili görsel sonucu

1988 adana metrosunun projeleri temellendirildi ve 1996 yılına gelindiğinde metro temeli atılarak inşaata başlandı. Ödenek yetersizliği sebebiyle 2000 yılında yapımına ara verilen metro inşaatına 2006 yılında yeniden devam edildi. Nisan 2009 yılına gelindiğinde ise metro hizmete sunuldu. İlk olarak seçimler nedeniyle metronun 8.5 km kadar kısmı hizmete girdi. Daha sonra kalan kısım tamamlanarak Mayıs 2010 yılında resmi olarak hizmete açıldı.

13,5 km uzunluğundaki istasyonda 13 durak bulunur. Bu istasyonların 4 tanesi hemzemin geçitte, 5 tanesi viyadükte ve 4 tanesi ise yeraltında yer alır. Zemin çalışmaları nedeniyle metro hattının yapımı oldukça maliyetli olmuştur. Adana metro durakları hastane durağından başlayarak Akıncılar durağında son bulur.

Adana metro istasyonu ile gar arasında ulaşım oldukça kolaydır. Metro kullanılarak tren garına ulaşılabilir ve ilgili yerlere tren yolculuğu yapılabilir. Böylece ulaşım ağı da oldukça geniştir.

Adana Metro Durakları

Ä°lgili resim

 • Hastane (Turgut Özal Bulvarı)
 • Anadolu Lisesi ( Turgut Özal Bulvarı)
 • Huzurevi ( Barış Manço Bulvarı)
 • Mavi Bulvar ( O-50 Otoyolu, Mavi Bulvar)
 • Yurt ( Ahmet Sapmaz Bulvarı)
 • Yeşilyurt (Alparslan Türkeş Bulvarı)
 • Fatih (Kıyıboyu Caddesi)
 • Vilayet ( Atatürk Caddesi, Gar)
 • İstiklal (D-400 Karayolu)
 • Kocavezir (Güney Kuşak Bulvarı, Mirzaçelebi)
 • Hürriyet (Debboy Caddesi)
 • Cumhuriyet (Karataş Yolu)
 • Akıncılar (D-400 Ve Yüreğir Otobüs Terminali)
Benzer Haber  Perlavista AVM

2.Etap Projesi

Adana’da tamamlanan 13 duraklık 1. etap projesi 533 milyon dolara mal oldu. Bu raya ek olarak planlanan 10.3 km uzunluğundaki 2. etap projesinde ise 7 durak olması hedefleniyor. Projelendirilen bu çalışmanın 274 milyon 300 bin dolara mal olması bekleniyor. İkinci etap metrosu Merkez Seyhan İlçesi’nde Ekrem Tok Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nden başlayıp, merkez Yüreğir İlçesi Akıncılar Mahallesi’nde sona erecek. Bu şekilde Balcalı Hastanesi’nin arkasında yapılacak yeni stadyuma kadar kesintisiz metro ulaşımı sağlanacak. Metro hattı toplamda 24 km uzunluğunda olacak. Yeni metro hattında Tahsilli, TOKİ Hastanesi, PTT Evleri, TOKİ konutları, Teknokent Yurtlar, Balcalı ve Stadyum isimli duraklar yer alacak.

Yapılacak olan metronun saatte 7.540 yolcu taşıma kapasitesi olacak. 10,5 km uzunluğundaki metroda 7,5 dakikada ulaşım sağlanacak. Yeni hattın ne zaman tamamlanacağı henüz belli değil. Ancak tamamlanması halinde Seyhan’daki ilk duraktan binen yolcular Yüreğir son durağa kadar 22.5 dakikada ulaşım sağlayacaklar.

Bu projenin tamamlanması ile Adana metro istasyonu 20 durağa ulaşacak ve toplam 24 km uzunluğunda bir hat olacak. 3,5 yılda tamamlanması planlanan proje henüz faaliyete geçememiştir.

 

 

 

Yorum Yazın