Adana Şehir Hastanesi

2015 yılında yapımına başlanan Adana Şehir Hastanesi hizmetlerine devam ediyor. Rönesans Holding tarafından inşasına başlanan hastane kamu – özel yapılanmaların arasına girdi. Üstelik hastane Türkiye’deki sağlık gelişmelerinde bir öncü niteliğinde ve en büyük yatırımlar arasında yer alıyor.

adana-sehir-hastanesi-emlaklobisi

Yaklaşık 16 bin kişiye aynı anda hizmet verebilecek bir kapasitede bulunan hastane sağlık kampüsü şeklinde hazırlandı. Üstelik hastanenin yalnızca Adana’ya değil. Tüm bölgeye hizmet vermesi de bekleniyor. Civar il ve ilçelerden ulaşımın odak noktasında bulunan hastaneye, toplu taşımalar da hizmet götürüyor.

5 Bin Personel Görev Yapıyor

adana-sehir-hastanesi-emlaklobisi

Şehir hastaneleri arasında en kapsamlı olma yolunda hızla ilerleyen Adana Şehir Hastanesi’nde yaklaşık 5 bin personel hizmet veriyor. Hastanenin ana birimi tam 300 yatak kapasitesine erişmiş durumda. Genel hastanenin yanı sıra uzman alanlara ayrılmış onkoloji, kalp – damar, kadın doğum ve çocuk hastaneleri de bulunuyor. Ayrıca tam donanımlı ve son teknolojiler ile hazırlanmış 57 tane ameliyathane de bulunuyor. Bunun yanı sıra büyük bir önem arz eden yüksek güvenlikli adli psikiyatri birimi 100 yatak kapasitesi ile hizmet veriyor.

Fizik tedavi ve rehabilitasyon birimi için ayrılan yatak sayısı ise 150. Hastane 330 poliklinik odası ile tüm çevre il halkına da hizmet verecek bir kapasiteye sahip. Ayrıca 180 tane yoğun bakım ünitesi yatağı ile ağır hastaların tedavileri de sağlanabiliyor.

En Büyük Sismik İzolatör

Adana Şehir Hastanesi tam 512 sismik izolatöre sahip. Bu özelliği sayesinde müteahhitlik dergisi olan ve uluslararası yayın hakkı bulunan ENR dergisi, Adana Şehir Hastanesi’ni dünyanın en büyük sismik izolatörüne sahip şehir hastanesi seçti.

adana-sehir-hastanesi-emlaklobisi

3 yönlü izolatörleri sayesinde en şiddetli depremlerde dahi dayanıklılık gösteren hastane Avrupa’dan da hasta kabulü yapacak. Ayrıca deprem sırasında sağlık faaliyetlerine de ara verilmeyecek. Yapımı 540 milyonu geçen hastanenin işbirliği Meridiam yatırım fonu ile birlikte yürütüldü. Tamamı yabancı 9 bankanın da hastane yapımında hizmet verdiği biliniyor.

Benzer Haber  Damlataş Mağarası

Hedef 9 Bin 500 Yatak Kapasitesi

Rönesans Holding’in sağlık alanında yaptığı yatırımlar Türkiye’de modern tıbba da destek vermeye devam ediyor.  Samsun, afyon, Malatya, Erzurum, Van, İstanbul gibi sağlık alanında zorluklar ile mücadele eden illere sağlanan şehir hastaneleri tıp fakültelerindeki yığılmaları önleyecek.  Rönesans Holding ile birlikte Japon Sojitz ve kamu ile birlikte çalışmalarını yürütüyor.

Toplamda Türkiye’de inşası yapılan şehir hastanelerinin 9 bin 500 yataklı bir kapasite ile hizmet sunması hedefleniyor. Ayrıca Adana Şehir Hastanesi hem ulaşım anlamında sistematik bir noktada bulunuyor olması, hem de sağlık turizmine açık olması ülkeye yapılacak olan yatırımları da artıracak.

Hastane bahçe ve kampüs içerisinde yer alan yaşam alanları, hasta yakınlarının da mağduriyetini ortadan kaldıracak. Adana hastaneleri içerisinde oluşan yoğunluğun bu hastaneye kaydırılması ve çevre illerdeki hastanelere destek verilmesi en büyük hedefler arasında.

Yorum Yazın