ahsapev

Ahşap Ev Fiyatları

Sağlık açısından yararlı görülen ahşap evler birçok kişinin tercih ettiği evlerdir. Ahşap ev nedir? Avantajları nelerdir? Ahşap ev fiyatları gibi tüm soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Normal evlere göre daha çok tasarruf sağlayan ahşap evler, izolasyonu sayesinde ısıyı muhafaza eder. Yılın her mevsimi yaşamaya uygun olan evler kullanıcısına hem doğal hem de ferah bir ortam sağlar. Ahşap ev fiyatları son zamanlar da yükselişe geçse de normal bir ev ile kıyaslandığında avantaj sağlar.

Ahşap ev nedir?

Ahşap ev ağaç tomruklarından ya da bunları keserek elde edilen keresteden yapılan evlerdir. Ahşap inşaatta kullanılacak odunlar son çağına varmış ağaçlardan sonbaharda ya da kışın kesilmek suretiyle elde edilir. Böyle bir inşaat için ağaçların çatlak olmamaları, kuru olmaları gereklidir.

Mimari sanatının eski bir örneği olan ahşap ev ve inşaatlar, bugün artık bırakılmış durumdadır. Bugünkü binalar kereste yerine taş, çimento ve demirden yapılmaktadır. Yapı malzemesindeki bu değişiklik yüzünden, yeni binalar eski yapılara göre daha sağlam, daha dayanıklı olmalarının yanında, daha büyük ve çok katlı olma özelliğine de sahiptirler.

Özellikle Amerika’da bu yapı sisteminin şaheserleri sayılan yüzlerce katlı büyük ve modern binalar yapılmıştır. Bu sebepte de modern şehircilik, geniş bir alana yayılmak yerine, dar bir alanda çok katlı binaların bulunduğu ve nüfusun da o nispette çok olduğu bir özellik arz etmektedir.

ahsapev

Ahşap Evler Hakkında Herşey

Metrekare fiyatı 1.500 ile 2.000 TL arasında değişen ahşap evler, oturma ve yazlık amaçlı kullanılıyor. Depreme karşı dayanıklı olan ahşap evlerin, en önemli yararlarından biri sağlıklı olmaları. Nefes alınır ve hijyenik bir ortam sunuyorlar.

Benzer Haber  Gabari Ne Demek?

Türkiye’de son yıllarda doğal yaşam trendiyle beraber yükselişe geçen ahşap evlere yılda 100 milyon dolara yakın para harcanıyor. Yılda yüzün üzerinde bungalov ve ahşap evin yapıldığı Türkiye’de, ahşap, betonarme evlerin karşısına alternatif olarak çıkıyor. Metrekare fiyatı 1.500 ile 2.000 TL arasında değişen ahşap evler, oturma ve yazlık amaçlı kullanılıyor.

ahsapev

Ahşap Evlerin Özellikleri

Ahşap ev içerisinde yaşayan insanlar kendilerini fizyolojik ve psikolojik açıdan rahatlamış hisseder ve günün stresini kolaylıkla üzerinden atarak iç huzura ulaşırlar. Ahşap ev üretildiği ağaçlardan dolayı daima canlı kalır ve nefes alabilen bir yapıya sahip olur. Bu yüzden ahşap ev içinde yaşayan insanlar romatizma, astım, dolaşım bozuklukları, böbrek rahatsızlığı gibi sağlık problemleri ile daha az karşılaşırlar ve bu hastalıklara sahip insanlarında sağlık durumlarında olumlu yönde katkı sağlar.

Kütük evler Japon deprem araştırma uzmanları tarafından dünya üzerinde depreme karşı en dayanıklı yapılar olarak belirtilmiştir. Bu bilgiyi teyit edecek olursak 1894 yılında İstanbul depremine baktığımız zaman kütük evlerin ayakta kaldığını beton ve demir gibi yapı malzemesi ile imalatı gerçekleşen yapıların ise yıkıldığını görebilirsiniz. Deprem şiddetinin yoğun olduğu zaman ise beton yapılarda her hangi bir onarım yapılmaz ancak kütük evlerde bu söz konusu değildir. Kütük evler zarar gördüğü zaman onarılabilir ve tekrar eski haline gelebilir.

Kütük ev kolay kolay çökme yapmaz eğer şiddetli bir sarsıntı olur ve çökme gerçekleşse dahi içerisinde yaşayan insanların ölüm riski düşüktür. Depremden dolayı yaşanan ölümlerin büyük bir çoğunluğunu beton altında kalan insanlar oluşturmaktadır. Betonarme yapılar kütük evlere oranla 5 misli, çelik evlere oranla da 13 misli bir ağırlığa sahiptir.

Ahşap Ev Fiyatları

Ahşap ev fiyatları  evin cinsine, büyüklüğüne ve kat sayısına göre farklılık gösterir.

Benzer Haber  Konutlarda Pencere Ölçüleri Nedir?

Kütük evler mimari özellikleri ve hızlı montajı ile sıklıkla tercih edilir. Genellikle dağ evi veya çiftlik evi olarak düşünülse de yapıları itibariyle kütük evlerde dört mevsim yaşamak mümkündür. Evin cinsine, büyüklüğüne ve kat sayısına göre farklılık gösteren kütük ev fiyatları, normal bir daire fiyatına göre her zaman avantajlıdır.

240 metrekare 2 katlı 4 oda 1 salon bir kütük ev fiyatı – 385.000 TL

108 metrekare tek katlı 2 oda 1 salon bir kütük ev fiyatı – 150.000 TL

147 metrekare tek katlı bir kütük ev fiyatı – 180.000 TL 

60 metrekare asimetrik tasarım ikiz ahşap ev fiyatı – 75.000 TL

70 metrekare 2 oda açık mutfak bir kütük ev fiyatı – 88.000 TL

Ahşap Ev Fiyatları Örnekler

ahsap-evler

Görseldeki gibi 30 m² ahşap ev fiyat aralığı 25.000-30.000 TL arasında değişmektedir.

ahsapev

Bu tarz 80 m² bir yapının fiyat aralığı ise 78.000-90.000 TL dir. Peyzaj fiyatları evin fiyatından ayrı olarak hesaplanır.

ahsap ev

100 m² olan bir ahşap evin fiyat aralığı ise 100.000-120.000 TL arasında değişmektedir.

ahsapev

140 m² olan ahşap yapının fiyat aralığı ise 150.000 ile 170.000 TL olarak değişmektedir.

 

Yorum Yazın