Almanya’nın Cumhurbaşkanlığı Sarayı: Bellevue

1957 yılından bu yana Almanya Cumhurbaşkanlarına ev sahipliği yapan Bellevue Sarayı toplam 265 odadan oluşuyor. Cumhurbaşkanının çalışma ofisi ve toplantı salonları ise her yıl bir kez halka açılıyor. Ayrıca çocuklar Saray’ın yemyeşil bahçesinde yuvarlanıyor, yetişkinler tiyatro ve dans gösterileri izleyebiliyor. İşte,  Almanya’nın Cumhurbaşkanlığı Sarayı: Bellevue

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’in resmi konutu vatandaşları ağırlıyor

 bellevue-sarayi-emlaklobisi

Bir devlet başkanının resmi konutunda yaşanan olağan faaliyet ve ziyaretler arasında yeni yıl kutlamaları veya yabancı üst düzey yetkililerinin ağırlanması sayılabilir. Resmi konutlarda gerçekleştirilen etkinliklere, çoğu zaman vatandaşlar kabul edilmez. Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’ın ikamet ettiği Berlin’deki Cumhurbaşkanlığı Konutu Bellevue Sarayı’nda da farklı bir durum söz konusu değil aslında. Öte yandan perde arkasını görmek isteyenler için Saray’ın kapıları, “Tanıtım Günü”, “Uluslararası Gönüllüler Günü” ya da “Cumhurbaşkanlığı Halk Festivali” gibi çeşitli günlerde ara sıra vatandaşlara açılıyor.

bellevue-sarayi-emlaklobisi

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda düzenlenen söz konusu festivalin ilk gününde gönüllü çalışmaya dikkat çeken Cumhurbaşkanı, her sene çeşitli açılardan topluma faydalı olmuş kişilikleri ağırlıyor. Festivalin ikinci gününde ise Saray’ın kapıları, festivali ziyaret etmek isteyen herkese açılıyor ve vatandaşlara, Saray salonlarını ve Saray’ı çevreleyen parkı rehber eşliğinde gezme imkanı sunuluyor. 2012 ve 2013 yıllarındaki festivallerde Saray’ı yaklaşık 36.000’er kişi ziyaret etti.

Nihayetinde Bellevue Sarayı, tarihi geçmişi ve sahip olduğu mimari özellikleriyle ilgi çekici bir mekan. Saray, Prusya Prensi Ferdinand’ın isteği üzerine 1785 yılında inşa edildi. Dönemin Kraliyet Sarayı, Neoklasik mimarinin Prusya’daki ilk örneği olarak kabul edilmektedir. Saray, “Bellevue” (güzel manzara) ismini ise, çevresini saran parkın sunduğu manzaraya borçlu. Öyle ki Saray’ı ziyaret edenler, karşılarında Charlottenburg’dan, Spree Nehri’ne doğru bir yelpaze misali açılan bir manzara buluyor.

Benzer Haber  Vasi tayini nasıl yapılır?

Beyaz Saray kanadındaki tabela: “Lütfen rahatsız etmeyin.”

bellevue sarayı ile ilgili görsel sonucu

Etkileyici bir mimariye sahip olup da kapılarını vatandaşlara açan tek devlet başkanı mekanı Bellevue Sarayı değil elbette… Paris’teki Élysée Sarayı, her sene bir günlüğüne kapılarını halka açıyor. Her eylül ayının üçüncü hafta sonunda vatandaşlar, Avrupa Mirası Günü etkinlikleri çerçevesinde Saray’ın görkemli salonlarını ziyaret etme şansına sahip. Aynı şekilde İngiltere Başbakanı’nın çalışma mekanının yer aldığı Downing Street 10 numara da, “Open House London” etkinliği çerçevesinde kapılarını halka açıyor. “Open House London” gününde yaklaşık 800 Londralı ev sahibi, evlerini ziyaretçilere sunuyor.

1800 yılından itibaren ABD Başkanı’nın güç merkezi, ikamet mekanı ve aynı zamanda da turistik bir mekan olan Washington’daki Beyaz Saray, aslında geleneksel olarak kapısı sürekli açık olan bir mekan: salıdan cumartesiye tüm dünyadan gelen ziyaretçiler binayı ziyaret etme şansına sahip. Beyaz Saray’ı ziyaret edenlerin sayısı kimi günler 6.000’i buluyor. Öte yandan dünyanın en nüfuz sahibi adamının oturduğu saray kanadının girişindeki tabela gayet net: “Lütfen rahatsız etmeyin.”

Yorum Yazın