Ani Harabeleri

Eski zamanların en ihtişamlı kentlerinden biri olan Ani Harabeleri 1001 kilise şehri olan Ani’nin depremlere, savaşlara ve yağmalara dayanan kalıntılarıdır. Şimdiye kadar 40 kilise, papel ve anıt mezarın ortaya çıktığı bölge Kars şehir merkezine 48 km uzaklıktadır. Türkiye Ermenistan sınırı yakınlarındaki bu alan da, UNESCO Dünya mirası geçici listesi dahilindedir. Ani’yi birçok farklı kültürden kalan surların kalıntıları çevreliyor.

2011 yılından beri kalıntıların ortaya çıkarılması için çeşitli çalışmalar yapılıyor. Gürcü ve Selçuklu mimarisine ait olan bu yapılan, ipek yolu üzerine kurulmuş kentin zamanın en önemli konumunda olduğu anlaşılıyor.

1319 depreminde çok ciddi hasar gören ve tahrip edilen Ani, 989-1020 arasında yaklaşık 100 bin nüfusla 4500 metrelik surlarla çevrili bir kent olduğu ortaya çıkıyor.

Ani Harabeleri ile ilgili görsel sonucu

Ani Katedralleri

Ani Harabeleri ile ilgili görsel sonucu

1319 depreminde tavanı çöken Ani Katedrali hala dimdik durmaktadır. 1001 yılında yapımı biten kiliseyi Ermen Kralı 1. Gagik tamamlamıştır. Aziz Gregor Kilisesi de dönemin son derece önemli kalıntıları arasındadır. 10. Yy sonlarında kurulan kilisenin içinde bir de anıt mezar bulunuyor.

Ani Katedralleri ile ilgili görsel sonucu

Bir diğer dikkat çekici kalıntı ise 20. Yy başlarında hala insanların yaşadığı Ani mağaraları oluyor. Ani öncesine dayanan bu yapının kilise, mezar olarak da kullanıldığı biliniyordu. Gürcü ressamların resmettiği tahmin edilen Surp Kirkor Kilisesi, 1000’li yıllarda inşa edildiği tahmin edilen Abul Manucehr camii de son derece sağlam biçimde kalmış yapılar arasında yer alıyor.

Ani Harabelerine Ulaşım

Ani Harabeleri ulaşım konusunda sınırda bir bölgededir. Şehir merkezine 48 km mesafededir. Dolmuşlarla ulaşmak mümkündür. Araç kiralama ya da hususi aracınızla da bu bölgeye kolayca ulaşabilirsiniz. İl özel idaresi tarafından servislerin de kalktığı harabelere öğrenciler ve siviller indirimli olarak seyahat sağlayabilir. Otobüsle ulaşım olmadığı için günde iki kere olan bu servislerden yararlanmak ya da araç kiralamak daha ekonomik olacaktır. Taksi ortalama 120 TL civarında tutabilmektedir.

Benzer Haber  Engelliler için ideal ev nasıl olmalı?

Kars’ta Konaklama

Kars ile ilgili görsel sonucu

Konaklama için şehir merkezini tercih etmeniz gerekecektir. Şehir merkezindeki otellerde uygun fiyatlarla konaklamanız mümkün olacaktır. Özellikle birkaç günlük kalma düşünüyorsanız araç kiralamanız çok daha ekonomik olacaktır.

 

Yorum Yazın