Ankapark

Avrupa’nın en büyük tematik parkı olarak açılışı beklenen Ankapark açılış tarihi ve giriş ücretleri duyuruldu. Ankapark İşletmeleri Genel Müdürü Cem Uzan, yaptığı açıklamada Ankapark’ın ilkbaharda açılacağını söyledi.

Altyapıda ve bazı ürünlerde eksiklikler olduğunu aktaran Uzan, bunun ilkbahara kadar tamamlanacağını ve parkın açılacağını belirtti ve kullanılacak olan oyuncakların ürün kalitelerini titizlikle incelediklerini hatırlattı. Bu doğrultuda, istenen standarda ulaşamayan oyuncaklar parka alınmamakta. Buradaki en büyük amaç ise AnkaPark’ın marka değerini en üst seviyede tutmak.

Ankapark Nedir?

ankapark-emlaklobisi     

Ankapark, temelleri 2013 yılında atılan tematik park projesidir. 6 yıl içerisinde çeşitli aksaklıklarla dursa da 2019 yılının ilkbahar aylarında açılacağı duyurulmaktadır. En önemli özelliği, Avrupa’nın en büyük tematik parkı unvanına ulaşacak olmasıdır.

ankapark-emlaklobisi

Avrupa’da bu alanda mevcut en büyük parklar ise EuropaPark (Almanya), PortAventura (İspanya) ve Disneyland (Fransa). Yetkililer tarafından, açıldığında içerisinde 250 bin adet ağacın olacağı belirtilmekte. Ayrıca içerisindeki oyuncaklarla da önemli bir cazibe merkezi olması öngörülüyor. Avrupa başta olmak üzere dünyanın pek çok bölgesinden özenle seçilen bu oyuncaklar, parkın global ölçüde tanınırlığını sağlayacağı düşünülüyor.

ankapark-emlaklobisi

Yapımı başlangıçta Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından üstlenilen Ankapark, sonrasında ihaleyle bir konsorsiyuma devredildi. Şu anda 3 Türk ve 1 Çinli firmanın 29 yıllık işletme hakkı bulunmaktadır.

Çinli firmanın özellikle de Çinli turistlerin Ankapark’a ziyareti açısından önemli olduğu düşünülüyor. Bu konuda düşüncelerini paylaşan Ankapark İşletmeleri Genel Müdürü Cem Uzan, yılda 500 bine yakın Çinli turistin Ankapark’a geleceğini aktardı. Bu durumun, Ankara’nın markalaşmasına büyük katkı sağlayacağı öngörülmekte.

Ankapark Giriş Ücretleri

 ankapark-emlaklobisi

İlkbahar’da açılacak olan Ankapark  giriş ücretleri, giriş bedeli ve oyuncak kredisini kapsayacak. Tematik parkın normal giriş ücreti 5 TL olacak. Fakat giriş yapıldığında 25 TL alınacak ve diğer 20 TL, oyuncak kredilerinde kullanılacak. Oyuncakların fiyatları ise 5, 8, 10 ve 15 TL olarak belirlendi. Bu fiyatlar oyuncakların büyüklüklerine göre değişmekte. Ayrıca oyuncakların büyük çoğunluğu kış mevsiminde kapalı alanlara sahip olacak. Bu çalışmayla Ankara’nın kış turizminde marka değerini artırması amaçlanmakta. Özellikle de Çinli, Rus ve Ortadoğulu turistlerin yoğun ilgi göstereceği düşünülüyor.

Benzer Haber  Konut Sigortası Nedir?

ankapark-emlaklobisi

Ankapark’ın içerisinde sadece oyuncaklar ve ağaçlar değil, çok çeşitli ülkelerin mutfakları da yer alacak. Osmanlı ve diğer geleneksel Türk Mutfağı seçenekleri bu bölümde en çok yer alacak olanlar. Ayrıca dünyanın pek çok bölgesinden tatların yer alacağı restoranlar da Ankapark içerisinde sevenlerini bekliyor olacak. Bu açıdan Ankapark’ın bir kültür merkezi rolünde olması da düşünülmekte. Tüm bunlar, hem parkın hem de şehrin marka değeri açısından tüm detaylarıyla planlanmış durumda.

Ankapark’la ilgili en çok merak edilen konulardan bir diğeri ise açılış ve kapanış saatleri. Bu konuda henüz net bir açıklama yapılmış değil. Genel kanı ise uzun saatler boyunca açık olabileceği yönünde. Bunun da sebebi, parkın Ankara’yı “yaşayan şehir” yapma potansiyeline sahip olması.

 

 

 

Yorum Yazın