Ankara Bilkent Şehir Hastanesi

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi en büyük hastane projelerinden biridir. Finansman açısından yerli yabancı bankalar büyük krediler sağlamıştır.

Tek Parçada Yapılan En Büyük Hastane

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi ile ilgili görsel sonucu

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi 2018 yılında hem yerli hem de yabancı 8 bankadan büyük krediler almıştır.  Toplamda bu krediler 890 milyon Euro civarındadır. Kamu Özel İşbirliği projesi bakımından tek parçada hazırlanan en büyük hastane olması unvanına sahiptir. Bu açıdan bazı ödüllere de layık görülmüştür. En İyi Altyapı Finansmanı Ödülü (Bonds&Loans Turkey Awards-2015) tarafından bu ödüllerden biridir. Bir diğer ödül de Yılın En İyi Proje Finansmanı ve Yılın En İyi Sendikasyon Kredisi alanlarıdır. Aday olduğu alanlarda ödüller almıştır. Proje Ortadoğu ve Afrika kategorisinde Yılın Anlaşması Ödülü’ne de layık görülmüştür.

Projede Nasıl Yapılar Var?

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi ile ilgili görsel sonucu

Bilkent Şehir Hastanesi projesi 1.312.349 m2 kapalı alanda yapılmıştır.

Hastane bünyesinde;

  • Kalp damar
  • Genel,
  • Nöroloji,
  • Kadın doğum
  • Onkoloji
  • Psikiyatri hastanesi
  • Fizik tedavi ve rehabilitasyon
  • Çocuk hastaneleri bölümleri vardır.

Hastane bünyesinde 3804 yatak, 128 ameliyathane, 735 poliklinik bulunmakradır.  Ayrıca 107 endoskopi,22 anjiyografi, 38 diyaliz bölümleri de yer almaktadır.

Bilkent Şehir Hastanesi, içerisinde yer alan bölümlerin giriş kısımlarında ticari alanlar yatırımcılara açıktır. Bu alanlar toplamda 35 adettir. Alanların büyüklükleri, açık hava terası gibi yerler olması açsından yatırımcılara artı sağlamaktadır. Ayrıca bu yerlerin opsiyonel tasarıma imkan veren, istendiği zaman birleştirilecek şekilde ayarlanması da büyük bir artı sağlıyor.

Bilkent Şehir Hastanesi Ulaşım

Bilkent Şehir Hastanesi ulaşım Angora’dan Bilkent’e tünel yol ile yapılabilir.  Bu  ulaşım, projenin ilk  bölümünde hastaneye yakın çevredeki yolların tamamlanması ile mümkün olmaktadır.Botanik Bahçesi’nin altından geçen tünel ile ulaşım mümkün hale gelecektir. Angora Bulvarı üzerinden hastaneye doğru yol açılacak ve tünel de 600 metrelik bölüme yapılacak. Bilkent Köprülü Kavşağı’na iki köprülü kavşak böylece bağlanmış olacak. Köprülü kavşaklar  şu şekilde olacak:

  • İlki Hacettepe Üniversitesi- Askeri hastanebotanik Bahçesi Kavşağı ve tünel
  • İkincisi de Bilkent Üniversitesi- Askeri Hastane arası olacak.
Benzer Haber  Miri Arazi Nedir?

Bilkent’ten Sabancı’ya bağlanacak   olan yol haritası ise şu şekilde: Bilkent Köprüsü önce Sabancı Bulvarı’na bağlanacak, sonra da Ankara  Bulvarı’na bağlantı yapılacak. Bu bağlantı ile Mustafa Kemal Mahallesi 2118. Cadde’nin son bölümündeki  köprülü kavşak ile olacak. TOBB ve Avrupa Birliği Bakanlığı gibi birçok kurum bu yol yapımından etkilenecek. Bilkent Hastanesi ulaşımında ayrıca Hacettepe Köprüsü de yenilenecek. Yani bağlantı sadece Bilkent Köprüsü ile değil de Sabancı ve Ankara bulvarları ile de olacak. Hacettepe Köprüsü yenilenmesi ile Sabancı Bulvarı’na köprülü kavşak aracılığı ile bağlanacak. Yapılacak değişikliklerden üniversitenin öğrenci ve çalışanları etkilenecek. Ancak yol tamamlandığında Etimesgut ve Sincan arası ulaşım da kolaylaşacak. Son olarak Bilkent Şehir Hastanesi ulaşımı  için ODTÜ tüneli de yapılacak. Yol, Bilkent-ODTÜ Teknokent Kavşağı’na kadar devam edecek. 1071 Malazgirt Bulvarı ve Öğretmenler Caddesi’ne bağlanmış olacak.

 

 

 

 

Yorum Yazın