Ankara Etlik Şehir Hastanesi

Ankara Etlik Şehir Hastanesi ile ilgili tüm bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz. Şehir hastaneleri konusunda büyük bir hızla devam eden kentsel dönüşüm Ankara bölgesine de uğradı. 2019 yılında açılması planlanan bu hastane pek çok branşı içinde barındıracak ve kapsamlı bir sağlık hizmeti sunacak. Üstelik kamu – özel işbirliği ile yürütülen proje de hastanenin 3.577 yatak kapasiteli olacağı duyuruldu.

Keçiören  Noktasında

Ankara Etlik Şehir Hastanesi için Keçiören Etlik semtinde yapım çalışmaları sürdürülüyor. Hastaneye kolay ulaşım sağlanabilmesi için, şehir içi ve anayolların kesiştiği noktalar için toplu taşıma entegre ediliyor. Üstelik hastaneye ulaşımı rahatlatmak amacı ile bir hamle de tünel projelerinden geldi. ODTÜ Teknokent kavşağı üzerinde çalışmalar devam ediyor ve tünel açılışı sonrasında Ankara’nın her noktasından hastaneye ulaşımın sağlanması hedefleniyor. Tünele bağlanacak olan bulvarlar için ayrılan 33 kilometrelik yolda katlı köprülerin, kavşak ve menfezlerin olması da planlanıyor. Ayrıca U dönüş imkânları sayesinde hastaneden şehre dönüşler de kolaylaştırılacak.

Ülkenin En Büyük Hastanesi Olması Planlanıyor

Türkiye’nin en büyük hastanesi olması planlanan Ankara Etlik Şehir Hastanesi tam 1.215.000 metrekarelik bir alana inşa edildi. Sağlık kampüsü adı ile anılan bu alan üzerinde 9 tane hastane yer alacak. Yapımı için harcanacak olan 1.1 milyar Euro ise 3 finansör tarafından karşılanıyor. Bunlar,

  • Uluslararası Finans Kurumu (IFC)
  • Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD)
  • Karadeniz Ticaret ve Kalkınma Bankası (BSTDB)

Yapılan bu hamle ile Ankara’nın yanı sıra çevre illerden de hastaneye akın olacağı düşünülüyor. Kapsamlı olmasının yanında çok sayıdaki yatak hacmi sayesinde, çeşitli hastalıklardan kaynaklı hastanede konaklaması gereken kişilerin mağduriyeti büyük ölçüde ortadan kaldırılacak. Aynı zamanda doğum ünitelerinde yaşanan küvez problemlerine de çözüm getirmesi bekleniyor.

Benzer Haber  Palandöken Kayak Merkezi

Çok Yataklı 9 Hastane

Etlik Entegre Sağlık Kampüsü olarak isimlendirilen yapılanmada 9 adet hastane bulunuyor. Üstelik tamamı yataklı ve olası hasta kapasitesini karşılayacak şekilde dizayn ediliyor. Bunların başında 1.704 yataklı ana hastane geliyor. Dâhiliye poliklinikleri bu hastanede yer alacak. En çok yatak sayısı, askeri personeller de düşünülerek Yüksek Güvenlikli Adli Psikiyatri Hastanesi’ne ayrılmış durumda. Bu hastane de tam 9.100 yatak bulunacak. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi için ayrılan yatak sayısı 8.300, Tedavi ve Teşhis Hastanesi için ayrılan yatak sayısı7.50, Ortopedi Hastanesi için ayrılan yatak sayısı 6.474, Onkoloji Hastanesi için ayrılan yatak sayısı 5.550, Kardio Vasküler Hastanesi için ayrılan yatak sayısı 4.369, Çocuk Hastalıkları Hastanesi için ayrılan yatak sayısı 3.507, Kadın Hastalıkları Hastanesi için ayrılan yatak sayısı ise 2.523 olacak.

Tek Kişilik Odalar Bulunuyor

Otel konforunda ve hijyeninde inşa edilen Etlik Şehir Hastanesi’nde tek kişilik odalar da bulunacak. Ayrıca 2 kişilik odalar ve çoklu odalar da hastalara hizmet vermeye devam edecek. Toplam ameliyathane sayısı ise 125 olacak. Kapsamlı ve araştırmaya dayalı ameliyatların bu noktalarda kolaylıkla yapılabilmesi için donanım ve teçhizat tam. Ayrıca yoğun bakım için ayrılan toplam yatak sayısı da 682. Etlik Entegre Sağlık Kampüsü oda sayısı anlamında da pek çok hastane yapılanmasını geride bırakıyor.

Yorum Yazın