Anzer Yaylası

Balı ile meşhur olan Anzer yaylası doğa güzelliği ile de insanları kendisine hayran bırakır. Karadeniz, insanların beğendiği bölgelerimizin başında gelir. Hem yaz aylarında hem de kış aylarında insanlara birbirinden farklı güzellikleri sunar. Bu nedenle de herkesin ölmeden önce görmesi gereken yerler arasında ilk sıralarda Karadeniz bulunur.

Karadeniz bölgesinin asıl güzelliğini ise yayları oluşturur. Bu konuda en güzel yaylara sahip şehirlerden biri de Rize’dir. Rize yeşilin her tonunu içerisinde bulundurur. Bu özelliği ile de insanların büyük bir merakla gezmek istediği şehirlerden biridir. Rize’de bulunan yaylalar arasında hem doğası hem de yemekleri ile tercih edilen Anzer yaylasıdır. Anzer yaylası uzun zaman önce bakanlar kurulu tarafından turizm bölgesi olarak belirtilir.

Anzer Yaylası Hakkında Bilgi

Yaz ve kış yeşil doğası ile insanların beğenisini çeker. Özellikle yaz aylarına yeşilin her tonunu bir arada görmek olanaklıdır. Yaz ve kış yüksek dağlar kar altındadır. Bu nedenle de Anzer Yaylasına gittiğinizde hem yeşili hem de karı bir arada görebilirsiniz. Yaylanın en önemli özelliklerinden biri de oldukça görkemli çiçekleridir. Anzer Yaylasına geldiğiniz andan itibaren sizi sayısız renkteki çiçekler karşılar.

Anzer Yaylasına genel olarak insanlar ağustos ayında gitmek ister. Bunun nedeni ise Ağustos ayında bölgede yayla şenliği yapılmasıdır. Karadeniz eğlencesini sonuna kadar yaşayabileceğiniz bu etkinliği kaçırmamanız önerilir. Hem Anzer Yaylasının ve Rize’nin eşsiz yemeklerini tüketebilir. Hem de horon oynamanın keyfine ulaşabilirsiniz.

Nerededir?

Anzer Yaylası, Rize’nin İkizdere ilçesi sınırları içerisindedir. Anzer Yaylasının İkizdere ilçesine olan uzaklığı 35 kilometredir. Rize’ye ise toplam 55 kilometre uzaklığındadır. 2105 metre yüksekliğe sahiptir. Bu yükseklik ise havasının oldukça güzel ve temiz olmasına neden olur. Ayrıca Anzer Yaylasının çok yüksekte olması kış aylarında tamamen kar ile kaplanmasına da neden olur. Anzer Yaylası sakinleri bu nedenle sadece yaz ve bahar aylarında bu bölgede konaklayabilir. Gelen turistler için de durum aynıdır.

Benzer Haber  Bu Öneriler İle Küçük Ev Yangınlarını Kolayca Söndürebilirsiniz

Anzer Yaylasına gelmek isteyen tüm misafirler kış ayları dışındaki zamanlarda bu yaylaya ulaşabilir. Orada yaşayan kişiler kış aylarında yaylanın tamamen kar altında kaldığından bahseder. Bu nedenle de bölge sakinleri de kış aylarında yaşamlarına Rize merkezde devam eder. Baharın gelmesi ile birlikte de Anzer Yaylası yeniden kalabalık günlerine kavuşur.

Anzer Yaylasına Nasıl Gidilir?

Anzer Yaylasının eşsiz güzelliklerinden yararlanmak isteyenler için bu yaylaya nasıl ulaşılacağı merak konusudur. Anzer Yaylası oldukça yüksekte bir yayladır. Ancak bu yükseklik ulaşım konusunda bir sıkıntı doğurmaz. Turistlerin her zaman ilgisini çeken Anzer Yaylasına ulaşmak oldukça kolaydır. Kendi aracınız ile Rize merkezden bir buçuk saatlik yol sonucunda Anzer Yaylasına ulaşabilirsiniz.

Alternatif ulaşım yolları da bulunur. Toplu taşıma araçları ile de Anzer Yaylasına ulaşabilirsiniz. Anzer Yaylasına nasıl gidilir sorusuna ilk önce şehir merkezinden İkizdere ilçesine giden toplu taşıma araçları ile cevap verilir. İkizdere ilçesine ulaştıktan sonra da ilçeden direkt Anzer Yaylasına giden araçlar da yer alır. Sürekli ulaşımın olduğu bu yayla insanların kolayca ulaşabildiği bir konumdadır.

Anzer Yaylasında isterseniz konaklama olanağınız da bulunur. Yayla içerisinde tam da Karadeniz doğasına uygun küçük pansiyonlar bulunur. Bunun dışında yemek yiyebileceğiniz ya da alışveriş yapabileceğiniz küçük yerler sayesinde Anzer Yaylasında oldukça eğlenceli zaman geçirebilirsiniz. Anzer Yaylası yemekleri içerinde çok seveceğiniz bal ve kaymak ikilisini de mutlaka denemelisiniz.

Yorum Yazın