Apartman Karar Defteri

Apartmanda yaşamın giderek yaygın hale gelmesi ile birlikte pek çok kişi apartman karar defteri nedir sorusunu yöneltir. Günümüzde insanların yaşayışlarında ciddi bir değişiklik söz konusu hale gelmiştir. Önceden bahçeli evlerde tek başına yaşayan insanlar, şehirleşme ile birlikte apartmanda yaşamaya başlamıştır.

Apartmanda yaşamın en önemli nedeni insan nüfusunun artmasıdır. İnsan nüfusundaki bu artış nedeni ile herkesin ayrı evinin olabileceği toprak da kalmamıştır. Kalabalık şehirlerdeki insanlara yaşam alanı oluşturmak için de giderek yükselen apartmanlar hayatımıza girmiştir. Apartmanda yaşayan kişilerin müşterek bir yaşam alanı oluşturması için bir takım kurallar içerisinde bulunması gerekir. Bu kurarlar ise apartman karar defterine yazılarak kesinlik sağlanır.

Apartman Karar Defteri Nedir?

apartman karar defteri örneği ile ilgili görsel sonucu

Zaman içerisinde apartmanda yaşayan kişi sayısında ciddi bir artış olur. Bu kadar fazla kişinin bir arada yaşaması ise bir takım sorunları da beraberinde getirir. Özellikle de keyfi yapılan işler diğer kişileri rahatsız edebilir. Bu gibi sorunlar karşısında da yapılacak tek çözüm apartman karar defterini kullanmaktır. Apartman karar defteri kullanımı Kat Mülkiyeti Kanunu tarafından zorunlu hale getirilmiştir.

Apartman içerisinde yılda en az bir defa toplantı yapmak zorunludur. Kat Mülkiyeti Kanunu bu nedenle yılda en az bir defa apartman karar defterinin kullanmayı zorunlu yapar. Toplantıda alınan kararların bağlayıcı olması adına da tüm kararlar apartman karar defterine yazılır. Daha sonra toplantıya katılanlar tarafından imzalanan bu defter, apartmandaki herkesin ortak hareket ederek huzurlu bir ortam oluşmasına yardımcı olur.

Apartman Karar Defterinin Özelliği Nelerdir?

Apartman karar defteri, apartmanın yöneticisi tarafından idare edilir. Bu nedenle de pek çok apartman yöneticisi, apartman karar defterinin nasıl temin edileceğini ya da nasıl doldurulacağını sorar.

Benzer Haber  Projeden Konut Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Apartman karar defteri kesinlikle herhangi bir defter değildir. Öncelikle apartman karar defteri noter onaylıdır. Defteri temin ettikten sonra apartman yöneticisi noterden onay alır. Apartman karar defterinin her bir sayfasının noterden onaylı olması gerekir. Bu sayede sayfalara yazılan kararlar da herkesin bağlayıcılığını artırır.

Apartman Karar Defteri Nasıl Kullanılır?

Apartman Karar Defteri ile ilgili görsel sonucu

Noter onaylı apartman karar defteri her toplantı sonrasında kullanılır. Öncelikle deftere toplantıya katılanların isimleri yazılır. Toplantı sonucunda ise tüm toplantıya katılanlar tarafından imzalanır. Bu sayede de kararların herkese ulaşması sağlanır. Apartman karar defteri özellikleri sayesinde apartman içerisindeki yaşam kuralları belirlenir. Örneğin toplantıda apartman balkonlarının kullanımı ile ilgili bir karar alınmak istendi. Karar ve oylama sonucu deftere yazılır. Alınan karar için ret oyu verenler varsa; bu kişiler de gerekçelerini apartman karar defterine yazarlar. Daha sonra herkes tarafından defter imzalanır.

Apartman karar defteri kullanımı sadece toplantı kararlarını kapsamaz. Aynı zamanda apartman gelir ve gider işlemleri de bu defter üzerinden kayıt altına alınır. Apartmana ne kadar para girdiği ve bu paraların nerelerde kullanıldığı hepsi belirlenir. Bu sayede de apartman yönetiminde şeffaflık elde edilmiş olur.

Apartman Karar Defteri Nasıl Kapatılır?

Apartman Karar Defteri ile ilgili görsel sonucu

Apartman yönetimince en merak edilen konulardan biri de bu apartman karar defterinin nasıl kapatılması gerektiğidir. Apartman karar defterinin yıllık olarak tutulması gerekir. Bu nedenle de defteri aldıktan sonra sadece başlangıçta notere onaylatmak yeterli değildir. Buna ek olarak bir de defterin kapatılması da noter önemlidir. Defter kapatma işi de yine noter tarafından gerçekleşir.

Bir takvim yılı tamamlandıktan sonra apartman yöneticisinin bir ay içerisinde apartman karar defteri ile birlikte notere başvurması gerekir. Noter, apartman karar defterinin kapatılması işlemlerini tamamlar. Ayrıca yıl içerisinde karar defteri dolduğu zaman direkt yeni bir deftere geçilmez. Öncelikli olarak bu defter noter tarafından kapatılır. Daha sonra da yönetim yeni bir apartman karar defteri kullanmaya başlar. Noter tarafından kapatılan apartman karar defterleri saklanmak zorundadır. Kat Mülkiyet Kanunu, apartman karar defterinin ve parasal konular ile ilgili alınan tüm belgelerin apartman yönetimi tarafından saklanmasını belirtir.

Benzer Haber  Hayrettin Baran Yalısı

 

Yorum Yazın