Arsa Almak İçin Uygun Yerler, Arsa Yatırım Tavsiyeleri

Arsa almak çok eski zamanlardan bu yana birçok kişi için en mantıklı yatırımlardan biridir. Toprağın durduğu yerde değerleneceğini ve uzun vade de mutlaka kazandıracağını düşünen insanlar sürekli olarak bu alanda yatırım yapmaktadırlar. Ancak artık günümüzde bu işler bu kadar kolay olmamaktadır. İnsanlar eskisinden çok daha bilinçli bir hale geldikleri için her zaman alacakları arsaların durumlarını ve geleceklerini yetkili kurumlardan araştırmakta ve yatırımlarını ona göre şekillendirmektedirler. Alınacak olan arsa hakkında birçok konuya dikkat etmeleri gereken yatırımcılar özellikle paralarının riske girmemesi için her zaman dikkatli olmalı ve asla bilinçsiz bir şekilde hareket etmemelidirler.

Bilindiği gibi bu alanda birçok kişi insanları kandırmak ve mağdur etmek için fırsat kollamaktadırlar. Bu sebeple bu tarz yatırımlarda en mantıklı hareket her zaman için deneyimli bir emlak danışmanından yardım almak olmalıdır. Artık ülke genelinde belediyleirn tapu dairelerinde bölgelerin 10 veya 20 yıllık imar gelişim planları hazır olarak bekletilmektedir. Bu da insanların yatırımlarını yaparken yardım alabilmeleri ve ilgili bölgelerin geleceği hakkında fikir sahibi olabilmeleri için mükemmel bir seçenektir.

Arsa Yatırımı Nasıl Yapılır?

Günümüzde birçok kişi sürekli olarak yapılan bu uyarılara rağmen halen gerekli özeni göstermedikleri için çok cidid hatalar yapmakta ve maddi veya manevi anlamda sorun yaşamaktadırlar. Arsa alırken nelere dikkat edilmelidir veya bu alanda kimlerden yardım alınmalıdır gibi soruların yanıtlarını arayan herkes kısa zaman içinde gerekli bilgileri bulabilmektedirler. Bu alanda yatırım yapmak isteyen kişiler her zaman kendilerine verilmekte olan altın değerindeki önerilere kulak vermeli ve bu bilgiler ile hareket etmelidirler. Ülkemiz bu alanda yatırım yapılacak binlerce farklı alan olması ve aynı zamanda insanların sürekli olarak bu alanda yatırım yapacakları yerler aramaları da arsa yatırım planlarının her zaman geçerli olmasına neden olmaktadır.

Bu alanda yatırım yapmayı planlayan herkes öncelikle hangi bölgede ne şekilde yatırım yapacaklarını araştırmalıdırlar. Özellikle arsanın yer aldığı bölgenin geleceği hakkında detaylı bilgiler almak ve aynı zamanda bu alanda yatırım yapmanın doğru olup olmadığını anlamak için gerekli girişimleri yapmak gerekmektedir. Uzmanlar arsa alarak yatırım yapmak isteyen kişilere şu altın değerindeki önerileri vermektedirler;

  • Arsanın değerinin doğru olup olmadığının araştırılması
  • Arsanın alındığı kişilerin güvenilir kişiler veya kurumlar olduğundan emin olunması
  • Bölgenin geleceği hakkında gerekli bilgilerin elde edilmesi
  • Yatırım bedelinin ne kadar süre içinde kendini amorti edeceğinin belirlenmesi
  • Emlak danışmanları ile çalışılması
Benzer Haber  Elektrik Aboneliği Nasıl Alınır? Elektrik Aboneliği Ücreti Nedir?

En Mantıklı Arsa Yatırım Planları

Gelişmekte olan ve aynı zamanda yapılaşmanın yavaş yavaş başladığı yerlerde arsa yatırımı yapmak her zaman mantıklı bir seçim olacaktır. Çünkü bu durum bölgenin yakın zamanda gelişeceği ve bölgede yer alan tüm gayri menkullerin çok ciddi bir şekilde değerleneceği anlamına gelmektedir. Yüzlerce farklı fikir ile yola çıkabilmekte olan insanlar özellikle sürekli olarak farklı alanlarda yer alan arsaların fiyatlarını karşılaştırmaktadırlar. Aslında bu doğru olmayan bir karşılaştırmadır. Çünkü farklı yerde bulunan aynı özelliklerdeki arsaların fiyatları arasında kimi zaman çok ciddi farklar olabilmektedir. Arsanın belli başlı bölgelere olan yakınlığı, yol veya ulaşım durumu veya buna benzer durumlar her zaman için arsanın değerini ciddi şekilde etkilemektedir.

Bu sebeple insanlar arsa almak istedikleri zaman kesinlikle bu konular hakkında yeteri kadar araştırma yaparak hareket etmelidirler. Bu konuda yapılacak olan basit bir hatanın veya atlanacak olan küçük bir bilginin tüm yatırımı boşa götüreceği bilimelidir. Uzmanlar bu tarz yatırımlar yapılırken kesinlikle acele edilmemesini ve her zaman için gelecekte kâr ettireceğinden emin olunan yatırımların yapılmasını önermektedirler. Arsa yatırım tavsiyeleri almak isteyen herkes özellikle uzmanların kapılarını çalmalı ve kendilerinden gerekli bilgileri almadan bilinçsiz bir şekilde yatırım yapmamalıdırlar. Alınacak olan arsaların imar durumu her zaman en önemli konudur.

Arsa Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ülkemizde genellikle %40 ile %50 arasında verilmekte olan imar izinleri sebebi ile insanları aldıkları arsaların tamamına konut yapamamaktadırlar. Bu sebeple bu konu hakkında bilgileri olan kişiler daha doğru ve daha mantıklı seçimler yapabilmektedirler. Örneğin bir arsa alarak kendileri için ortalama olarak 100 metre karelik bir ev yapmak isteyen kişiler en az 250 metre karelik bir arsa almalıdırlar. Özellikle son kanunlara göre arsa içine yapılacak olan yapıların sınırlara dayanmaması ve aynı zamanda sınır komşuları olan arsalardan ortalama 2 metre içerde olma zorunluluğu olması sebebi ile birçok kişi tahmin ettiklerinden daha küçük yapılar yapmak zorunda kalmaktadırlar.

Özellikle alacakları arsaların bulunduğu bölgenin geleceği hakkında doğru kaynakları araştıran insanlar kısa zaman içinde daha doğru ve daha net kararlar verebilmektedirler. Bu konuda tapu müdürlüklerinin kapılarını çalan herkes kendilerine gerekli bilgileri alabilmektedirler. Bu sebeple arsa yatırımı yapmak isteyen kişiler her zaman için bu bilgiler ile yola çıkmaları gerektiğini bilmelidirler.

Benzer Haber  Satış vaadi sözleşmesi nedir?

Arsa Almak İçin Doğru Yerler

Silivri: İstanbul’un en batı noktası. Sanayisi gelişmeye devam ediyor. Birçok yeni konut projesi geliştiriliyor. Her geçen gün cazibesini arttırıyor.

 

Arnavutköy: Üçüncü havalimanı bu bölgede. Değerlenmeye her geçen gün devam ediyor.

Yalova: Özellikle Arap Yatırımcıların ilgisini çekiyor. Gün geçtikçe değer kazanıyor.

Trabzon: Yayla Turizmi ile değer kazanıyor. Yine Arap Yatırımcıların ilgisini çeken bir yer.

İzmir: Büyük inşaat firmalarının son yıllardaki gözdesi. Nitelikli konut projeleri artarak devam ediyor.

Kuzey Marmara Otoyolu Çevresi: Yolun işlerliğinin artması ile değer kazanacak bir bölge. Tayakadın, Baklalı, Boyalık köyleri ve Hadımköy’ün belli bölgelerini içeriyor. Ayrıca Karaköy-Durusu hattı da ihmal edilmemeli.

Çanakkale: Yazlık Turizminin gittikçe bu tarafa kaydığı söylenebilir. Ayrıca 1915 Çanakkale Köprüsü’nün faaliyete geçmesinin yakınlaşması ile gittikçe artan bir ivme ile değer kazanacak bir bölge.

Kayaşehir-Kayabaşı Bölgesi: Yine nitelikli konut projelerinin her geçen gün arttığı bir bölge. İstanbul’un diğer bölgelerinde arsa maliyetleri çok yüksek olduğu için büyük inşaat firmaları eninde sonunda bu bölgede yatırımlarına hız verecektir.

Edirne – Kırklareli Bölgesi: Sanayi zaten uzun süredir bu bölgeye kayıyordu. 2019 yılında açılması planlanan Havalimanı ile değerlenmesi hız kazanacak. İstanbul’a yakın olması da bölgenin en büyük avantajı.

Artvin-Rize Bölgesi: Yayla Turizmi ile değer kazanmaya başladı. 2020 de yapılması planlanan Havalimanı ve Yayla Turizminin artması nedeniyle değer kazanmaya devam edeceğini öngörebiliriz.

Antalya: Özellikle de batı bölgeleri. Turizmin yavaşlaması ile mevcut değerinin altında işlem gören bir bölge. Ayrıca Batı Antalya Havalimanı’nın 2022 de açılması planlanıyor. Oldukça gelişmiş bir şehir ve kolay kolay değer kaybı daha fazla yaşamaz. Turizm istenilen ölçüde canlandığı zaman çok hızlı eski değerlerinin üzerine çıkacaktır.

Arsa yatırımı yaparken önemli olan hangi bölge olursa olsun arsayı değerinde veya değerinin altında almaktır. Ayrıca arsa yapılaşmaya müsaitse değer artışı daha hızlı olacaktır. Bu nedenle gerekli izinlere sahip arsalara yönelmek mantıklı olacaktır.

 

 

Yorum Yazın