arsa-yatirimi

Arsa Yatırımı İçin Püf Noktalar

Arsa yatırımı için püf noktalar mevcuttur. Bunları yazımızdan inceleyebilirsiniz. Günümüzde en avantajlı yatırımlardan biri de arsa yatırımlarıdır. Bu yatırımları yapmadan önce birçok açıdan değerlendirme yapmak işinize yarayabilir.

arsa-yatirimi

 Neden Arsa Yatırımı?

Arsa yatırımı birçok kişinin seçimlerinden biridir. Bunun neden olduğuna bakılırsa arsaların zaman içerisinde değerlenerek çok iyi kar getirmesi potansiyelidir. Örneğin uzak bir yerden alınan arsa, 10 sene içinde iki katı değerle satılabilir. Bu nedenle de birçok kişi acil geri dönüş istemiyorsa uzun vadede arsa yatırımı ile kar elde edebilmektedir.

Büyük İnşaat Projelerini İnceleyin

Arsa yatırımı için püf noktaları arasında en önemli ilk konu uzun vadede nerede avantaj olacağını bulmak için büyük projelere bakmaktır.  Örneğin 10 seneye yapılacak alışveriş merkezi, konut projeleri, yol ve diğer etkenlere göre doğru bir yer bulun. Bu bölgeler değeri otomatik artacak yerlerdir ve çok iyi kar elde edebilirsiniz.

Arsa Fiziki Durumuna Bakın

Arsadaki engebe, düzlük durumu, ara parsel mi köşe mi olması gibi detaylara bakılabilir. Bunun yanında  arsa hangi arsa tipine giriyorsa bunu da bilmek gerekir. Bazı arsalar konut arsası sınıfında yer alırken bazıları ticari, sanayi arsası gibi değerlendirilebilir.

Arsa Ve Arazi Aynı Değildir

arsa-yatirimi

Arsa almak isteyen kişiler arazi ile farklılıkları bilmelidir. Yani arazi almamanız gerekir. Arsa, bahsi geçen taşınmaz malın, tapu kaydında kayıtlı olan cinsi anlamına gelir.  Tüm arsalar arazi kapsamına girer fakat her arazi arsa değildir. Sorun da burda çıkar. Bir konut alanı olarak görülen arzi, imara açılıp da arsa olabilmektedir. Arsa almak daha sağlıklı bi süreçtir.

Benzer Haber  Jeneratör Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Birden Fazla Arsayı Değerlendirin

Bir arsa seçimi sonrasında fiyat ve hukuki açıdan   diğer arsaları da değerlendirmeye alabilirsiniz.  Tapu Kadastro bu sorgulama için size fayda sağlayabilir. Parsel sorgulama uygulaması ile orman arazilerinden uzak durarak, tapu özelliklerine de bakarak arsalar hakkında bilgi alıp işlem yapabilirsiniz. arsa hakkında teyit edilen bilgilere ulaşmadan satın alma yapmamanız gerekir.Yani sonradan bir sorun çıkaracak durum kesinlikle olmamalıdır.

En Az 10 Yıl Süre Verin

Arsanızın değer bulması ve kara geçmesi için en az 10 yıl süre vermelisiniz. Eğer daha kısa süreli geri dönüş istiyorsanız da arsayı ticaret alanı olan arsalar olarak alabilir ya da yatırım çeşidini sonlara atmalısınız.

Genişleyen Bölgelerden Alın

Arsa alırken dikkat edilmesi gereken bir nokta şehrin genişleyen yerlerinin 10 yıl içinde ciddi gertirisinin olabilmesidir. Göç alan, yeni gelişmekte yerler, ilerde daha kalabalık olacak alanlar buna dahil edilebilir.

Hisseli Tapu Gibi Detaylara Dikkat Edin

hisseli-tapu

Arsa alırken, daha sonra soruna neden olabilen hisseli tapu gibi durumları düşünerek hareket etmelive anlaşmaları da bilmeli belgelemelisiniz. Lisanslı harita kadastro mühendislik büroları süreçle ilgili size teknik detayları aktaracaktır. Bu noktada arsanızın sizin elinizde olduğu sürece düzenli şekilde imarıonın takip edilmesi gerektiğini de belirtmek gerekir.

 

 

 

 

Yorum Yazın