Asansör seçiminde nelere dikkat edilmeli?

Asansör seçimi, asansörün kullanım amacına göre yapılacak bir tercih olmalıdır. Asansör seçiminde nelere dikkat edilmeli? Asansör seçiminde dikkat edilecek kriterlerde, öncelikle, binanın dikey ve yatay trafik analizinin yapılması gerekiyor. Buna göre asansörün hızı ve maksimum insan trafiği yönetimi veya yük taşıma kapasitesi belirleniyor. Asansörün taşıyacağı maksimum yük; kullanım amacına, dolayısıyla insan sayısına göre değişkenlik gösteriyor. İnsan trafiği yöneten asansörlerde, binalarda bir defada en fazla kaç insanın taşınacağı binadaki trafikle doğru orantılıdır. Bunun dışında hasta asansörleri, otomobil asansörleri, servis asansörleri yine taşınacak maksimum ağırlık göz önünde bulundurularak seçilmelidir. Yanı sıra her şeyde olduğu gibi artık asansörlerin de estetiğine ve şıklığına önem veriliyor. Bu da asansör kabini seçimi konusunu gündeme getiriyor.

Otis Türkiye Genel Müdürü Özgür Aren, “Otis’in asansör seçiminde en önem verdiği konuların başında: Emniyet ve güvenilirlik geliyor. Elisha Otis emniyet frenli ilk asansörü icat ettiği günden beri Otis’in en çok önem verdiği konudur. “Önce emniyet” ilkesini bir kurum politikası olarak benimseyen Otis’te, her tesisat, montaj ve servis görevi uluslararası standartlarda prosedürlere uygun biçimde yapılıyor. Bugün sürekli genişleyen kadromuz ve servis portföyümüz ile binlerce asansör ve yürüyen merdivene servis hizmeti sağlıyoruz” dedi.

Ayrıca doğru markayı seçerseniz otokontrol de birlikte gelir diyen Otis Türkiye Genel Müdürü Özgür Aren, Kullanıcılara şu önemli mesajı vermek istiyoruz; markayı doğru seçerseniz, denetimler de firma ile birlikte gelir. Önemli olan devletin denetiminin dışında firmaların kendi otokontrolünü sağlaması. Biz otokontrole inanıyoruz ve tüm denetimleri kendimiz yapıyoruz. Türkiye’de sektör açısından en büyük sıkıntımız, bu alanda yaklaşık 4 bin asansör firmasının faaliyet göstermesidir. Bu nedenle sektörümüzde denetim ve gözetim, ciddi olarak ele alınması ve geliştirilmesi gereken bir konu haline geldi. Otis Türkiye olarak biz emniyeti önceliğimiz olarak görüyor ve tüm çalışanlarımıza uluslararası standartlarda güvenlik eğitimleri veriyoruz. Pazarımız büyüdükçe, bilinçli ve kaliteyi arayan müşteri arttıkça kaliteli iş yapan firma tercihi de artıyor. Bizler de sektör olarak bu büyümede yer alacağız” şeklinde konuştu.  

otis asansör

Neden Otis?

Otis Türkiye, ‘doğru projelendirme’, ‘doğru malzeme’, ‘kaliteli üretim’, ‘zamanında teslim’, ‘kaliteli montaj’ ve ‘profesyonel servis’ şeklinde 6 adımda özetlenen çalışma sistemiyle, asansör ve yürüyen merdiven sektörüne öncülük ediyor. Otis, ayrıca Türkiye’de üretim yapmasının avantajıyla, iç mimari ofislerine sunduğu kabin içi dekorasyon çözümleriyle de fark yaratıyor.

Yoğunluğa göre çalışma modu, enerji tasarrufu sağlıyor

Otis yürüyen merdivenlerinin pek çok uygulamasında kullanılan, yürüyen merdivende kimse olmadığı durumda devreye giren ‘Enerji Tasarruflu Yüksüz Çalışma Modu’, belirli gün ve saatlerde trafik yoğunluğunun hiç olmadığı alanlar için tasarlanan ‘Aralıklı Çalışma Modu’, daha düşük trafik yoğunluğu olan binalarda kullanılan ‘Frekans Kontrollü Çalışma Modu’ teknolojisi ile önemli oranda enerji tasarrufu sağlıyor.

Yeni nesil asansörler enerji tasarrufunda sınırları zorluyor

Otis, enerji kullanımını azaltarak performansı artırılan yenilikçi asansörleri ile binalarda hızlı ve emniyetli ulaşım sağlarken, yüzde 75’i bulan oranlarda da enerji tasarrufu elde ediyor. Hatta Otis’in bazı asansörleri, saç kurutma makinesinden daha az enerji harcıyor. Elektrik kesildiğinde dahi 100 defa daha çalışma kapasitesine sahip olan ‘Gen2 Switch’ asansörler, yüksek enerji sarfiyatı ve asansörde kalma korkusunu geride bırakıyor. ‘Gen2 Switch’ asansörlerde bulunan ReGen tahrik sistemi, tam yüklü kabinin aşağı, hafif yüklü kabinin yukarı doğru hareketi esnasında açığa çıkan elektriği şebekeye geri kazandırıyor.

AVM’lerin tercihi yüksek performanslı üniteler

Otis Türkiye, deneyimli mühendis kadrosunun hayata geçirdiği yenilikçi ünitelerle; çok geniş bir yapı grubunun asansör, yürüyen merdiven ve yürüyen yol ihtiyacını, emniyet ve kalite garantisiyle karşılıyor. Her yapıya özel asansör ve yürüyen merdivenleri ile sektörde fark yaratan Otis Türkiye, alışveriş merkezleri için önemli avantajlar sağlayarak, müşteri tercihinde ilk sırayı alıyor.

İleri teknolojiyle üretim, kusursuz montaj

Otis Türkiye, başta alışveriş merkezleri olmak üzere birçok büyük yapıda, yürüyen merdivenlerin yerleşim stratejileri ile ilgili önerilerde bulunuyor. Kullanıcı odaklı yerleşimleri tavsiye ederek, çapraz, makas gibi seçenekleri da hayata geçiriyor. Asansör önerilerini bina türüne göre yapan Otis Türkiye; elektrikli, hidrolik, makine daireli, büyük taşıma kapasiteli, Compass (Akıllı Yolcu Yönlendirme Sistemi), EMS Panorama (Yoğunluğu İzleyen Sistem) ve Double Deck (Çift Katlı Kabin) gibi sistemlerini de devreye alarak üretim ve montajı kusursuz gerçekleştiriyor.

Benzer Haber  Yaşar Üniversitesi İzmir

Yorum Yazın