Aynalı Mağara

Amasya’yı ziyaret eden pek çok yerli ve turistin en çok ilgi gösterdiği yerler arasında Amasya Aynalı Mağara da yer almaktadır. Bugün yazımızda Aynalı Mağarası’nın hikayesi, ulaşım ve merak ettiğiniz diğer konulara yer vereceğiz.

Aynalı Mağarası Efsanesi

Dünyalar güzeli kızın babası, kızı görüp güzelliği karşısında bayılmayacak ve onu dünya gözü ile seyredebilecek olan kişiye kızını vereceğini dört bir yana duyurur. Bu duyuruyu duyan, gençliğine ve bilek gücüne güvenen vezir çocukları, şehzadeler, yiğitler, bilginler, dünya zenginleri dört nala at koşturarak Amasya’ya gelirler.

Güzelce Kız Amasya meydanda kurulan özel bölümde beklemektedir. Güzelce kızın yanına gelenlerin kimisi cesaretini toplayamamış, kimisi ile peçesini kaldırmak istediğinde elleri titreyip, dizlerinin bağı çözülmüş. Uzun günler bu sahneler devam etmiş. Bir gün yiğit, alımlı ve güzel ama fakir mi fakir bir delikanlı şansını denemek istemiş ve destur alarak tahtın yanına yaklaşmış. Peçeyi herkesin şaşkın bakışları eşliğinde kaldırmış ve o anda etrafı bir aydınlanma bir ateş sarmış ve kimse ne olduğunu anlayamamış. Etraftakiler korkudan yere kapanmış ve sonsuz bir sessizlik içinden kömür kesilen iki genç yan yana uzanıyormuş.

İki gencin cesedi kaya mezar içinde iki ayrı odaya gömülmüş. Bu kaya mezarının dışı güneşle birlikte Güzelce kızın yüzü gibi parlamaya başlamış ve bu parlaklıktan dolayı kaya mezarın adı Aynalı Mağara olarak ünlenmiş.

Özellikleri

Bölgede çeşitli kaya mezarlar bulunmakta olup kaya mezarlarının en iyi işlenmiş ve tamamlanmış olanı Aynalı Mağara’dır.

  • Aynalı Mağara’nın genişliği 9,8 metre iken yüksekliği 13 metredir.
  • Mağaraya dışarıdan bakıldığında usta bir işçilik ile yapıldığı gözlemlenebilir.
  • Mağara kültür turizmi çerçevesinde ziyaretçilerin ziyaret ettiği bir alandır.
  • Düz bir kayaya oyulan mezara yerden dört basamakla çıkılmaktadır.
  • Mağaranın dış cephe yüzeyi parlatılmıştır.
  • Ö. 2 yy’da Helenistik Çağ’da Amasya’da yaşamış olan Mitra Rahibi TES’in anıtsal mezarıdır.
  • Mağaranın içerisi son derecede geniştir ve duvarlarda renkli resimler ve mağara alınlığında Büyük Rahip Tes yazısı yer almaktadır.
  • Mağaranın tonoz kısmında altısı solda ve altısı sağda olmak üzere on iki havari tasvirleri yer almaktadır.
Benzer Haber  Çekmeköy hakkında herşey!

Aynalı Mağara Nerededir?

Mağara Amasya iline bağlı olan Ziyaret Beldesi’nde bulunmakta olup il merkezine 3,3 km uzaklıktadır. Şehir merkezine oldukça yakın bir konumda yer alan mağaraya ulaşım son derecede kolaydır.

Nasıl Gidilir?

Kendi şahsi aracınız ile Aynalı Mağara’yı gösteren tabelaları takip ederek Aynalı Mağara’ya son derecede kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Giriş Ücreti Ne Kadar?

Aynalı Mağara’yı ziyaret etmek isteyen pek çok kişi giriş ücretini merak etmektedir. Aynalı Mağara Amasya ücretsiz olarak ziyaret edebileceğiniz bir mağaradır.

 

Yorum Yazın