Azdavay

Kastamonu’nun bir ilçesi olan Azdavay doğa ve tarihi güzellikleri ile insanların ilgisini çeker. Kastamonu Batı Karadeniz Bölgesinin önemli şehirlerinden biridir. Doğal güzellikleri ve tarihi evleri ile insanların ilgisini çeken bir özelliktedir. Pek çok kişi Kastamonu’daki ilçeleri bu özellikleri ile ziyaret etmek ister. Azdavay ilçesi de insanların ilgisini çeken ilçelerden biridir.

Azdavay Osmanlı Dönemi boyunca aktif olarak kullanılan bir yerleşim yeridir. Bu nedenle de bölgenin güzellikleri sadece doğal güzellikler ile sınırlı değildir. Eşsiz doğal güzellikler ile birlikte pek çok tarihi güzellik de bulunur. Osmanlı Döneminden kalma tarihi yapılar bugün bile tüm ihtişamı ile gözler önüne serilir. Bunun için de insanların mutlaka ziyaret etmesi gereken yerlerin başında gelir.

Azdavay Hakkında Bilgi

Azdavay İlçesi Osmanlı Döneminin izlerini taşıyan bir tarihi yerdir. Ancak bu bölgenin ziyaret edilmesinin tek nedeni bu tarihi doku değildir. Azdavay aynı zamanda doğal güzellikleri ile de insanları etkilemeyi başarır. Azdavay hakkında bilgi almak isteyenlere de öncelikle bu doğal güzellikleri anlatılır.

Azdavay oldukça farklı bir bitki örtüsüne sahiptir. Bu noktada Karadeniz Bölgesindeki bitki örtüsü çeşitliliğini taşır. Çünkü bölgede her türlü ağaç ile karşılaşmak olanaklıdır. Bölge ağaçları Orman Koruma Kanunu tarafından koruma altına alınır. Bu da bölgenin geniş bir ormanlık alan olması ile alakalıdır.

Azdavay’ı ziyaret eden kişiler bu orman çeşitliliği karşısında şaşkınlık geçirir. Çünkü Azdavay, Kastamonu il merkezine göre çok daha yeşil bir alana sahiptir. İnsanların bu bölgede istedikleri doğal güzellikleri fazlası ile karşılaması sağlanır.

Azdavay Ulaşımı

Kastamonu şehrinin bir ilçesi olan Azdavay ulaşım konusunda da büyük avantajlara sahiptir. Azdavay ulaşımı konusunda pek çok kişi soru sorar. Özellikle de bu yerin doğal ve tarihi güzelliklerini görmek isteyenler için Azdavay’a nasıl gidileceği merak edilir.

Benzer Haber  Kredi Faiz Hesaplama Nasıl Yapılır?

Azdavay ile Kastamonu arası 103 kilometredir. Kastamonu merkezden de sürekli olarak ilçeye dolmuşlar bulunur. Bu sayede de günün her saati kolay bir şekilde il merkezinden ilçeye geçiş olanaklıdır. İlçeye geçiş ile birlikte doğal ve tarihi pek çok noktasını da ziyaret edebilirsiniz. Azdavay şaşırtan güzellikleri ile yılın her mevsimi size kucak açar.

Azdavay’da Gezilecek Yerler

Azdavay’ı ziyaret edenlerin ilgisini çeken ilk yer Çatak Kanyonu olur. Bu doğal güzelliği gördüğünüz anda sizi büyülemeyi başarır. Çatak Kanyonu ilçe merkezine 7 kilometre uzaklıkta bulunur. Ayrıca Milli Park statüsü kazanmış yerler arasında bulunur. Kanyon içerisindeki alanı yüzerek ya da bot kullanarak geçebilirsiniz. Bu da size eşsiz bir deneyim sağlar.

Azdavay’da gezilecek yerlerden biri de Aşıklar Köprüsüdür. Aşıklar Köprüsü uzun zamandır ilçenin merkezinde bulunur. İlçe merkezindeki sevdalı gençlerin bu köprüde buluştukları rivayet edilir. Ayrıca aileleri tarafından evlenmelerine izin vermeyen gençler bu köprüden kendilerini atmak ister. Bunun üzerine de aileler evlenmelerine izin verir. Aşıklar Köprüsü de bu nedenle bu ad ile anılır.

Azdavay İlçesi daha pek çok doğal ve tarihi yerleri ile gelenlerin ilgisini çeker. Medil Mağarası, Suğla Yaylası ve daha pek çok yer Azdavay’da gezilecek yerler arasında bulunur.

Yorum Yazın