bahce emlaklobisi.com

Bahçe Mobilyaları

Bahçe Mobilyası nedir?

bahce emlaklobisi.com

Tik Bahçe Mobilyaları

Bahçe mobilyaları dış mekanda kullanılmak üzere tasarlanmış özel bir mobilya çeşididir. Bahçe mobilyaları dört mevsim hava şartlarına dayanıklı olmalıdır. Bu nedenle farklı malzemeler kullanılarak imal edilirler. Ayrıca bu mobilyalar dış mekanda kullanılacak olmalarından dolayı sürekli güneş ışınlarına maruz kalacaklardır.

Büyük şehirlerde yaşayanlarımız bahçe kullanımlı bir bahçe katı, bahçeli evi veya terası olan bir dairede oturmuyorsa bahçe mobilyası ihtiyacı pek olmuyor. Ancak yazlık sahibi kişilerin bu ihtiyacı olabiliyor. Günümüzde yeni yapılan nitelikli konut dediğimiz sitelerde bahçe katı ve teras barındıran dairelerin artmasıyla bu ihtiyaçta da bir artış gözlemlenmekte. İç mekan mobilya konusunda seneler süren tüketim alışkanlıkları sonucu belli markalar tüketicinin güvenini kazandı. Herkesin iç mekan mobilya markaları hakkında iyi kötü bir izlenimi var. Bahçe mobilyaları konusunda bu kadar kesin yargılar henüz oturmadı. İyi bahçe mobilyası nedir? Neye göre seçim yapılmalı? Alırken nelere dikkat edilmeli? Gelin bu sorulara cevap arayalım.

Bahçe mobilyası seçimi nasıl olmalı?

bahce emlaklobisi.com

Bahçe mobilyası seçimi

Bahçe mobilyası seçerken çeşitli kriterlere bakmalıyız. Bunlara kısaca bakmak gerekirse:

  • Malzemesi kaliteli mi?: Sonuçta dış mekanda kullanılan malzemeler belli. Ancak bu malzemelerinde iyisi ve kötüsü var. Paslanma, renk atması, deformasyona uğraması gibi istenmeyen olayların önüne geçmek için alırken malzeme kalitesine dikkat edilmeli. Kullanılan tüm bileşenler dış mekana uygun üretilmiş olmalı.
  • Hangi renk seçilmeli?: Bahçe mobilyasının rengi çok önemlidir. Sonuçta bu mobilyalar bütün gün güneş altında kalacak. Ne kadar iyi malzeme ve boya kullanılırsa kullanılsın bazı renkler güneş ışığına daha dayanıksız oluyorlar. Hangi malzeme olursa olsun koyu renkler yerine açık renklere yönelmek avantajlı olacaktır. Örneğin ahşap olacaksa ceviz ve kiraz tonları yerine açık çam, akçaağaç renkleri tercih edilebilir. Plastik veya diğer malzemeler ile yapılan bahçe mobilyalarında yeşil, kahverengi gibi renkler yerine beyaz, krem gibi renkler tercih edilmelidir.
  • Konforlu olmalı: Alacağınız bahçe mobilyası rahat olmalı. Bu konuda özellikle minder kalitesi ve malzemesi çok önemli oluyor. Alacağınız bahçe mobilyasının minderlerinin rahat ve uzun ömürlü olmasına dikkat etmelisiniz.
  • Ebat önemli: Alacağınız bahçe mobilyası dış mekanınıza uygun seçilmeli. Gereğinden büyük veya küçük seçilen mobilyalar açık havada geçireceğiniz zamanın keyifli olmasını önleyebilir.
  • Kolay temizlenebilmeli: Alacağınız bahçe mobilyası kolay temizlenebilmeli. Antibakteriyel yapıda olmalı ve mantar üretmemesine dikkat edilmeli.
  • Doğru fiyatta olmalı: Bütçeniz için uygun olmalı. Aşırı pahalı olmamalı.
Benzer Haber  Su Sayacı Neden Değiştirilir? Su Saati Nereden ve Kaça Alınır?

Bahçe Mobilyası Çeşitleri

Bahçe mobilyaları yapıldığı malzemelere göre sınıflandırılırlar. Kısaca incelemek gerekirse:

Teak Bahçe Mobilyaları (Tik bahçe mobilyaları)

 

Teak Ağacı içinde küçük yağ keseleri barındırır. Bu nedenle dış mekanda kullanıma en çok uyan ahşap çeşitlerindendir. Bu tip olan bahçe mobilyalarına yılda en az bir kere bakım yapmak gerekir.

Sentetik Rattan Bahçe Mobilyaları

İskeleti metal dışı da plastik malzemeden üretilen bahçe mobilyalarıdır. İskeleti demirden yapılırsa zamanla paslanabilir. Alüminyum iskeletli olanlar tercih edilmelidir.

Doğal Rattan Bahçe Mobilyaları

Rattan Bahçe Mobilyası

Bambu, rattan ve kestane ağaçlarından üretilirler. Senede 1 kere bakım yapılmaları ömürlerini uzatır.

Alüminyum Bahçe Mobilyaları

Alüminyum Bahçe Mobilyası

Dayanıklı, uzun ömürlü ve hafif mobilyalardır. Bakım gerektirmezler.

Paslanmaz Çelik Bahçe Mobilyaları

Alüminyum bahçe mobilyalarına göre daha ağır olurlar. Ne kadar kaliteli çelik kullanılırsa paslanmazlık özelliği o kadar fazla olur.

Plastik Bahçe Mobilyaları

Bakım gerektirmezler. Ekonomik olurlar. Tek parça veya demonte şeklinde üretilirler.

Bahçe Mobilyalarının Bakımı

Ahşap bahçe mobilyası kullanıyorsanız önce aşınan yerleri kontrol etmelisiniz. Daha sonra bu yerlere zımparalama yapmanız gerekmektedir. Özel ahşap temizleyiciler ile temizleme yapıldıktan sonra o ağaca özel yağları ile senede bir kere yağlama yapmalısınız. Daha sonra özel örtüleri ile kaplayarak mobilyanızı ertesi sene tekrar kurmak üzere saklayacağınız yere kaldırabilirsiniz.

Metal bahçe mobilyası kullanıyorsanız belli periyotlarda paslanma olup olmadığını kontrol etmelisiniz. metal bakımı için gerekli ürün ve boyalarla bakım yaparak mobilyanızın çok daha uzun ömürlü olmasını sağlayabilirsiniz.

 

 

 

Yorum Yazın