Balıkesir Şehir Hastanesi

Atatürk Şehir Hastanesi adı ile de bilinen Balıkesir Şehir Hastanesi hizmete girdi. Üstelik hizmete girdiği ilk 3 ay içerisinde rekora imza attı. Aylık 150 bini geçen polikliniklere başvuran hasta sayısı sayesinde bu şehir hastanesi pek çok tıp fakültesini de geride bırakmayı başardı. 9 bini aşkın hastaya hizmet veren hastane ülkenin en kapsamlı sağlık yatırımlarından biri arasında girdi. 850 hastanın hastane açılışından bu yana hastaneye yattığı da biliniyor. Balıkesir şehir hastanesi aynı zamanda hem civar bölgeden, hem de Balıkesir’deki diğer hastanelerden sevk kabul ediyor. Civar hastanelerin yükünün, bu hastane sayesinde yaklaşık yüzde 95 oranında azaltıldığı da belirtildi.

Sağlık Alanında Önemli Bir Adım

Hastanenin yalnızca kapalı alanı 1920 metrekarelik bir alana yayılmış durumda. Ayrıca 2 adet de bodrum kata sahip. Bu kapalı alan dışında çeşitli sosyal tesisler ve spor – yürüyüş alanları bulunuyor.  206 tane polikliniğe sahip olan hastane her gün binlerce hastaya hizmet verecek kadar da donanımlı. Hastanede son teknolojiye uygun geliştirilmiş teçhizatların bulunduğu 35 tane ameliyathane bulunuyor. Balıkesir Şehir Hastanesi 58 tane asansör ile 29 tane yangın merdiveni sayesinde sağlık alanında atılmış önemli ve yenilikçi adımlardan bir tanesi. Toplam 250 tane tek, 256 tane de çift yataklı olmak üzere 768 tane odaya sahip. Aynı zamanda 171 yoğun bakım ünitesi sayesinde ağır hasta bakım hizmetleri için de öncülük ediyor.

İzmir Yolu Üzerinde Ulaşılabilir Konum

Balıkesir Şehir Hastanesi tam İzmir yolu üzerinde yer alıyor. Dolayısıyla oldukça işlek bir noktada bulunuyor olmasının pek çok avantajı bulunuyor. 5 yıldızlı bir otel konforu barındıran hastanede, hasta ve yakınları için pek çok alternatif de düşünülmüş durumda. İhaleye sunulan Balıkesir Şehir Hastanesi’nin kazananı MNG Holding olmuştu.

Benzer Haber  Aidat Ödemesi Yapmayanlar İçin Hukuki Yaptırımlar Nelerdir?

Hastanenin yapımında tam 237 milyon 869 bin TL harcandı. Alt yapı bakımından da hayli güçlü olan hastane depreme dayanıklılık konusunda da dünyanın en sağlam yapılarından biri. Yaklaşık 25 yıllık bir sözleşmeye bağlı olan hastane, bu süresin sonunda Sağlık Bakanlığı’na devredilecek.

Anne ve Refakatçi Oteli

Türkiye’de ilklere imza atması beklenen şehir hastanelerinde anne ve refakatçi oteli de bulunuyor. Özellikle hasta bebek ve çocuklar için hastanede konaklayan annelerin 5 yıldızlı otel konforunda odalarda kalması sağlanacak. Yine hasta yakınlarının, hasta ile aynı odaları paylaşmasına gerek kalmayacak. Toplamda 94 bin 500 metrekarelik bir arsa içerisinde yer alan hastanenin yatak sayısı 1.154. ayrıca yanık ve diyaliz üniteleri sayesinde çevre illerden pek çok hastanın kabulünü de gerçekleştirecek. Bunun yanında nükleer tıp ve KETEM gibi alternatif tıbbi teçhizatları da barındıran otel, özellikle tıp fakültelerinde yaşanan yoğunluğa son verecek. Balıkesir hastaneleri arasında tam kapsamlı ve donanımlı olan bu şehir hastanesi, ulaşılabilirlik anlamında da bir ilke imza atmaya hazırlanıyor.

Yorum Yazın