Banka Teminat Mektubu Nedir?

Banka Teminat Mektubu Nedir?

Banka teminat mektubu bir güvence aracıdır. Herhangi bir işin, ihalenin ya da borç ödemesinin yapılabilmesi gibi tüm işlemlerde güvence göstermek için bankalardan alınır. Bu belge ile söz konusu icraatı yapabilme gücünüzü ispatlarsınız. Yani banka bir nevi sizin imkanlarınızın varlığını ispatlar mahiyette, kefil gibi bir misyon üstlenir. Bunun için de bankaya malvarlığınızı ispatlamalısınız.

Teminat Mektubu Nasıl Alınır?

Banka Teminat Mektubu ile ilgili görsel sonucu

Teminat mektubu sözleşmelerden farklıdır. Sözleşmelerde iki taraf varken teminat mektubunda 3 taraf vardır. Banka, muhatap ve lahtar bu işlemin taraflarıdır. Teminat mektubu alarak işi garanti eden taraf lehtardır. Banka lehtara kefil olan ve mektubu veren kişidir. Muhatap ise bu mektubun ibraz edildiği, mektubu alan kişidir.

Bir kişi ya da kurum bankadan teminat mektubu almak için o bankada kredi portföyüne sahip olmalıdır. Bu bankada kredi portföyü olan kişiler üzerinden lehtar teminat mektubu alabilir. Banka ile ilişkisi olan kişi garantör olarak adlandırılır.

Bankada kredi portföyü olan kişi öncelikle bankaya başvurur ve ücretini ödeyerek başvuruyu tamamlar. Banka kişi ya da kurumun finansal durumunu incelemeye alır. İncelemede lehtarın kredi puanı en çok dikkat edilen konudur. Bankalar kredi puanının belirli limitin üstünde olmasını ararlar. Aynı zamanda kişinin eski işleri, ihaleleri, kredileri gibi iş, hukuk ve ticaret alemine ilişkin tüm işlemler incelenir. Bu yönlerden sicili temiz olan kişilere teminat mektubu verilir.

Başvurusu kabul edilen kişiye verilecek olan meblağ, masraf ve ücretler hesaplanır. Her iki taraf da bu hususları kabul ederse anlaşma sağlanır. Teminat mektubu alan kişi bu mektuba ilişkin masrafları vadesi geldiğinde düzenli olarak ödemelidir.

Bankalar uzun süreli müşterilerine daha kolay teminat mektubu verirler. Eğer kendi çalıştığınız bankadan almayacaksanız da mektubu aldığınız bankaya belirli bir süre birlikte çalışma garantisi sunmanız mektubu almanızı kolaylaştırır.

Benzer Haber  Simsar Nedir? Hakları Nelerdir?

Teminat mektubu niteliği itibariyle bir kıymetli evrak değildir. Bu yüzden haczedilmesi de mümkün değildir.

Teminat Mektubunda Sigorta

Banka Teminat Mektubu ile ilgili görsel sonucu

Lehtar ile muhatabın arasındaki iş herhangi bir zarara uğrarsa lehtarın bankaya ödeyeceği tutarı sigorta şirketi karşılayacaktır. Bunlar sigortalı teminat mektubudur ve gelişmiş piyasalarda, büyük işlerde kullanılırlar. Sigorta şirketi anlaşmada belirlenen meblağı öder. Ancak sigorta şirketinin ödeme yapması için tarafların işin zarara uğramasında hiçbir kusuru olmamalıdır.

Teminat Mektubu Kredi Midir?

Teminat mektubu lehtarın ödeme gücünü gösterdiği için kredi gibi anlaşılabilir. Ancak her ikisi birbirinden farklıdır. Sadece avans teminat mektuplarının kredi gibi kullanılma özelliği vardır.

Bankada kredi portföyü bulunmayıp garantör aracılığı ile teminat mektubu alanlar, mektubu kredi olarak kullanabilir. Ancak bu durum oldukça maliyetlidir. Çünkü garantörler çoğunlukla yurtdışındandır ve sigortalıdır. Sigorta masrafları da eklenecektir.

Teminat mektubunun devri muhatabın değişmesi ile olur. Muhatabın devir için yetki sahibi olması için sözleşme ile kararlaştırılmalıdır.

Yorum Yazın