bankadan-satilik-daire

Bankadan satılık daire nasıl alınır?

Bankadan satılık daire nasıl alınır? Bankadan satılık daire ucuz mu? Bankadan satılık daire almanın riskleri var mı? Nasıl ve nereden alabilirim? tüm bu soruların cevabını haberimizde bulabilirsiniz. Siz değerli okurlarımız için Bankadan satılık daire nasıl alınır hakkında küçük bir rehber oluşturduk.

Bankadan satılık daire nasıl alınır?

Bankalar gerek kendi bünyesinde bulunan daireleri gerekse ipotek yoluyla satış hakları kendisine geçen tüm taşınmazları ihale yoluyla satabilirler. Bankalar şirket kredisi, konut kredisi ve bireysel kredi için teminat isterler. Bu teminatlar genelde taşınmaz olur. Kredilerin ödenmemesi durumunda banka ipotek aldığı daireye el koyar. Şirket veya şahıs borcunu öderse dairesini geri alabilir.

Bankaların gayrimenkul portföyleri borca karşılık el konulan taşınmazlarla dolu. Borcunu ödemekte zorlanan kişilerin krediyle aldığı binlerce mülk bankadan satışa çıkıyor. Deyim yerindeyse bankalar bir nevi “emlakçı” oldu. Hal böyle olunca bankalar da ellerinde bulunan taşınmazları satabilmek için internet siteleri kurdular.

Bankadan satılık ilanlarına başvuruda bulunmak isteyen kişilerin tek yapmaları gereken bankalar tarafından düzenli olarak yayımlanan ilanları takip etmektir. Bunun için bankaların internet sitelerini tek tek takip edebileceğiniz gibi aynı zamanda icradan satılık ev ve araç, arsa ilanlarını düzenli olarak yayımlayan internet sitelerini de takip etmeniz yeterli olacaktır.

Genelde ihale usulü ile gerçekleştirilen bu tip satışlara ilanda belirtilen tarih aralığında peşinat yatırarak katılmanız mümkündür. Açık arttırma yöntemi ile yapılan satışlarda en yüksek fiyatı veren kişi taşınmazı satın alma hakkını elde eder.

Akbank gayrimenkul satışıyla örnekleyelim;

Öncelikle Akbank internet sitesine girerek orada satışta olan daire, işyeri veya arsaların il il listesini görebilirsiniz. Burada satışta olan daire, işyeri veya arsanın fiyatları ve açık adresleri yer almaktadır. Şimdi nasıl daire alacağınızı madde mede sıralayalım;

Benzer Haber  Günlük kiralık ev nedir? Artıları eksileri nelerdir?

1- En yakın Akbank şubesine gidin,

2- Almayı düşündüğünüz dairenin yüzde 10 oranında teminat tutarını bankaya yatırın. Örneğin 400 bin liralık bir daire için 40 bin lirayı bankaya yatırmalısınız.

3- Gayrimenkul Satış Şartnamesini imzalayın.

4- Açık arttırmada satışa çıkan bedelin üstünde teklif verin. 400 bin lira bedel ile satışa çıkan daire için 399 bin lira teklif veremezsiniz. 400 bin ve üzerinde teklif verin.

5- Satışlar peşin olarak yapılmaktadır. Cebinizde veya banka hesabınızda paranızı hazır tutun. Ama bazı bankalar kredi kullandırabiliyor. Bu konuyu önceden bankaların kredi servisiyle görüşün.

Teminat bedelini nasıl geri alabilir siniz?

Bankadan satılık daire almak için yatırdığınız teminat tutarını nasıl geri alabilirsiniz. Bunun belirli şartları var işte o şartlar,

Teminat bedelini yatırdığı halde, sistemden herhangi bir teklif vermeden alımdan vazgeçen ve bu durumu Banka’ya yazılı başvuru ile bildirilen alıcılara,

 Birden fazla alıcının teklif verdiği gayrimenkullerin sonuçlanan ihalesini, teklifi düşük kaldığı için kaybeden alıcılara, İhalesi banka tarafından iptal edilen gayrimenkullere teklif vermiş alıcılara, banka tarafından ihaleye girmesine müsaade edilmeyen alıcılara, teminat bedelini eksik yatıran alıcılara yatırılan teminat bedeli iade edilir.

Bankadan satılık daire ucuz mu?

Banka eli ile satışa sunulan taşınmazları satın almak çeşitli avantajlar sağlar. Bunlardan ilki hiç şüphesiz normal piyasa fiyatları ile kıyaslandığında bu taşınmazların bankanın bir an önce elden çıkarma isteği ile çok daha ekonomik fiyatlarla satışa sunulmasıdır.

İkinci olarak ise direkt banka tarafından satışa sunulduğu ve arada aracılar bulunmadığı için emlakçı komisyonu gibi ekstra giderler yansıtılmamasıdır. Ancak bazı bankalar emlakçı yani aracı kullanabiliyor. Burada ekstra komisyon bedeli çıkabilir. Başta bu hususa dikkat edin. Yine bu tip konut satışlarında KDV muafiyeti uygulanmaktadır.

Benzer Haber  Kentsel dönüşüm için 6.6 milyar lira harcandı!

Bankadan daire almanın riskleri var mı?

Daha uygun fiyata ev, arsa ya da işyeri almak isteyen vatandaş da bankadan satılık gayrimenkul ilanlarına yöneldi. Ancak toplum içerisinde yaygın bir inanış vardır. “Düşenin malı alınmaz“, “icradan ev alınmaz“, “başkasının üzüntüsü bizim sevincimiz olmaz“… gibi farklı farklı düşünceler var. Bir de icradan ve bankadan ev alırken dikkat edin “bu işin mafyası var” şeklinde şehir efsanesi vardır. Bankalardan ev almanın hiçbir riski yoktur. Aksine piyasanın altında fiyatlarla daha avantajlı daire sahibi olabilirsiniz.

Bankadan satılık daire nasıl alınır? sorsusuna örneklerle cevap vermeye çalıştık. Umarız siz değerli okurlarımız için yeterli bilgi verebilmişizdir.

Emlaklobisi.com / Agustos 2018

 

 

Yorum Yazın