emlakci

Başarılı Emlakçı Olmanın Yolları

Emlakçılık birçok kişinin popüler olarak gördüğü ve uzun vadede bitmeyecek bir meslek alanıdır. Bu alanda başarılı olmak için bir takım kriterlere bakılabilir. İşte, başarılı emlakçı olmanın yolları :

İçindekiler

Satış Yapacağınız Emlak Hakkında Bilgi Sahibi Olun

İyi bir emlakçı olmak için öncelikle neyi satacağınızı iyi bilmeniz gerekir. Bu satışı olacak taşınmaz  türü ne olursa olsun hakkıında teknik bilgileri iyi bilmeniz, ne gibi avantaj ve dezavantajları olduğunun listesini çıkarmanız gerekir. Yani satın alacak ya da kiralayacak kişiyi ne beklediğini önceden bilmeniz gerekir.

emlakci

Bilgi Verirken Dürüst Olun

Emlakçılara karşı son yıllarda bir güvensizlik olduğu bilinmektedir. Bunun nedeni emlakçıların satış yapmak için bir özelliği çok abartılı şekilde aktarması, konutta olmayanı var gibi göstermesidir. Örneğin çok az deniz manzarası varsa bunu sanki her yerden deniz manzarası var gibi satışa sunması hayal kırıklığına va müşteri güveninin azalmasına neden olabilir.  Yalan söyleyerek satış yapmak firma itibarını ve kişisel olarak da mesleğinizi olumsuz etkiler. Satış taktiği için yalan söylemeden de yöntemler vardır.

Alternatifleriniz Olmalı

Başarılı emlakçı olmak için  bir ürün olmadığı zaman alternatif seçeneğinizin olması gerekir. Bu şekilde eliniz boş dönmeme ihtimaliniz olur. Bunun için de elinizdeki ürünleri iyi tanımanız ve buna ek ne istendiğini bilmeniz gerekir.  Bir müşteri limit olarak 250 bin lliraya kadar ev istediğini söylemişse bu civarda ve bu fiyattan biraz daha üstte seçenekler barındırabilirsiniz.

Sadece Satış Odaklı Olmayın

emlakci

Genellikle bir mal satmak isteyen kişi ve kurumların en büyük hatası bazı hallerde kurumsal kimliği unutmaktır. Satış işleminin her zaman satış aşamasında sonlanmayacağını bilmek gerekir. Yani bir kişi o an olumsuz düşünse bile daha sonra sizden kurumsal tavır olarak etkilendiği için hizmet almaya karar verebilir. Ayrıca başkalarına nasıl anlatacağını ve reklamınızı yapacağını da hesaba katmak gerekir.

Benzer Haber  Darıca Hayvanat Bahçesi

Müşterinizin Ne İstediğini Bilmelisiniz

İyi emlakçı olmak için müşterinizin ne istediğini tam olarak bilmeniz gerekir.  Eğer iyi anlamazsanız satış ya da kiralama işinden alınacak sonuçlar verimsiz olabilir. Bazı hallerde de satmak üzereyken vazgeçmesine neden olabilirsinz. Müşterinizin ödeme kapasitesi, ne aradığı gibi detayları bilmeniz onu etkileme kapasitenizi de artıracaktır.

 

Yorum Yazın