Başkent Üniversitesi Ankara

Türkiye içerisinde bulunan üniversiteler arasında önemli bir yer edinmiş olan Başkent Üniversitesi Ankara ilimizde eğitim vermeye devam ediyor.

Yaklaşık olarak 25 yıldır eğitim öğretim hayatında yer alan Başkent Üniversitesi aynı zamanda yan kuruluşları ile de adından söz ettirmeye devam ediyor. En çok bilinen Başkent Hastanesi ile birçok alanda hastalara hizmet veriyor. Aynı zamanda rehabilitasyon merkezleri, diyaliz merkezleri ile de Türkiye’nin dört bir yanında hastalara şifa aramaya devam ediyor. Lisans düzeyindeki eğitiminin yanında ilk ve orta öğretimlerde eğitimlerin verildiği okulları da bulunmaktadır. Başkent Üniversitesi dahilinde bulunan bir de medya kuruluşu bulunmaktadır. Bütün bu özellikleri ile Başkent Üniversitesi kendi içerisinde de birçok yenilik ve eğitim şansı verebilmektedir.

Başkent Üniversitesi Bölümleri

En büyük vakıf üniversitelerinden olan Başkent Üniversitesi bünyesinde eğitim vermiş olduğu birçok bölüm ile de öğrencilerine eğitim verebilmektedir. Tam burslu ya da yarı burslu gibi birçok seçeneğinizin bulunduğu üniversiteye sınavdan almış olduğunuz puanlara göre yerleşebileceksiniz.

Dil Bölümleri

Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, İngilizce Öğretmenliği, Mütercim-Tercümanlık gibi dil bölümlerinden puanınıza göre istediğinize girebileceksiniz.

Eşit Ağırlık Puan Türü İle Girilebilecek Bölümler

Bankacılık ve Finans, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı, İktisat, İşletme, Moda ve Tekstil Tasarımı, Muhasebe ve Finans Yönetimi, Psikoloji, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Sağlık Yönetimi, Sınıf Öğretmenliği, Sigortacılık ve Risk Yönetimi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler, Sosyal Hizmet, Sosyoloji, Teknoloji ve Bilgi Yönetimi, Uluslararası Ticaret, Turizm ve Otelcilik, Yönetim Bilişim Sistemleri ve Hukuk Fakültesi gibi birçok bölüme sınavdan almış olduğunuz eşit ağırlık puanınıza göre girebileceksiniz.

Benzer Haber  Büyükşehir Olan İller Hangileri?

Sayısal Puan Türü İle Girebileceğiniz Bölümler

Beslenme ve Diyetetik, Bilgisayar Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Biyomedikal Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Hemşirelik, İlköğretim Matematik Öğretmenliği, Makine Mühendisliği, Mimarlık, Moleküler Biyoloji ve Genetik, Odyoloji, Diş Hekimliği Fakültesi, Tıp Fakültesi gibi bölümler Başkent Üniversitesi sayısal puan türü ile girilebilecek bölümler arasında yer almaktadır.

Sözel Puan Türü İle Girebileceğiniz Bölümler

Çizgi Film ve Animasyon, Film Tasarımı, Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Görsel İletişim Tasarımı, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, İletişim Tasarımı, Okul Öncesi Öğretmenliği, Radyo, Televizyon ve Sinema, Türk Dili ve Edebiyatı, Türkçe Öğretmenliği gibi bölümler için de sözel puan türüne ihtiyacınız olacaktır.

Temel Yeterlilik Testi (TYT) Puanıyla Girilebilecek Bölümler

Adalet, Ağız ve Diş Sağlığı, Ameliyathane Hizmetleri, Anestezi, Aşçılık, Bilgisayar Programcılığı, Biyomedikal Cihaz Teknolojisi, Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı, Çocuk Gelişimi, Dış Ticaret, Diyaliz, Elektronik Teknolojisi, Fotoğrafçılık ve Kameramanlık,        İlk ve Acil Yardım, Muhasebe ve Vergi Uygulamaları gibi birçok bölüm sizlerin tercih edebilmeleri için beklemektedir.

Başkent Üniversitesi bünyesinde bulunan bölümlerin fazlalığı ile de dikkatleri çekmektedir. Üniversite bünyesinde eğitim veren bölümlerin fazla olması aynı zamanda öğrencilerin de istedikleri bölümleri tercih edebilmelerine imkan vermektedir. Aynı zamanda eğitim verilen bölümlerde yabancı dil olarak İngilizce de öğretilmektedir. Ayrıca İngilizce eğitim veren bölümlerin de olması okul hayatınız sona erdiğinde yabancı dili tam olarak öğrenebilmenize imkan verebilmektedir. Bu şekilde iş hayatında oldukça önde başlayabileceksiniz.

Başkent Üniversitesi Öğrenim Ücretleri

Başkent Üniversitesi öğrenim ücretleri eğitim alınacak bölüme göre farklılık göstermektedir. 2018-2019 eğitim öğretim yılında temel bölümlerin bazılarının yıllık ücretlerine bakacak olursak:

  • Tıp Fakültesi                                               600 TL
  • Diş Hekimliği Fakültesi Normal             600 TL
  • Mühendislik Fakültesi                              950 TL
  • Mimarlık Bölümü Öğrenimi                    250 TL
  • Devlet Konservatuvarı                              500 TL
  • İİBF                                                              500 TL
Benzer Haber  Çankaya Üniversitesi Ankara

Yorum Yazın