Bedelli Askerlik Satılık Ev İlanlarını Arttırdı!

Bedelli Askerlik Satılık Ev İlanlarını Arttırdı! Bedelli askerlik tasarısı Meclis’e gidince, gençler askerliğin ‘bedeli’ için arayışa girdi. Bankalar 48 aya kadar vadelerde kredi hazırlarken, birçok kişi de arabasını, evini, motosikletini satışa çıkardı.

bedelliaskerlik

28 gün fiili askerlik şartı konulan düzenlemeden yararlanmak isteyenler 15 bin lira ödeme yapacak. Bedelli askerlik yapmak isteyenler 15 bin liralık tutarı karşılamak için arayışa girdi.

Bedelli askerliğin kesinleşmesinden sonra piyasada başlayan hareketlilik, ‘satılık’ ilanlarını artırdı. Satılık eşyalar arasında akla gelebilecek birçok şey var. e-Ticaret sitelerine ilan verenler, “Bedelli askerlik için acil satılık”, “Severek kullandığım arabamı bedelli askerlik için satıyorum”, “Dün ev aldım, bedelli çıktı, bugün satıyorum”, “Bedelli çıktı, bu fiyata koşan alır”, “Bedelli askerlik için fiyat düştü” gibi başlıklara rastlanıyor. Varlıklarını nakde çevirmek isteyenlerden 60 yıllık çakmağı, son model bilgisayarı, ekran kartını satışa çıkaranlar da var.

Bankaların ise bugünkü ihtiyaç kredilerinden daha avantajlı, masrafsız ve daha düşük faizli kredi uygulaması bekleniyor. Son olarak 2014’te çıkan bedelli askerlik uygulamasında ev, dükkan, yazlık gibi gayrimenkulünü satanlar da olmuştu. Hâlihazırda 570 bin 422 yoklama kaçağı, 5 bin 772 firari, 56 bin 947 bakaya, 2 milyon 930 bin tecilli, 1 milyon 885 bin de öğrencilik nedeniyle tecilli olan kişi bulunuyor.

Bedelli Askerlik için satılık!

 bedelliaskerlik

İlgili teklifin TBMM Başkanlığı’na sunulmasının ardından çeşitli sektörlerde hareketlilik başladı. TBMM Başkanlığı’na sunulan teklife göre, 25 yaş ve üzeri bireyler 15 bin TL ödeyerek 28 gün temel askerlik eğitimi almak koşuluyla askerlik hizmetini tamamlamış olacak. Teklif edilen 15 bin TL ise ev ve araba ilanlarında artış sağladı.

bedelliaskerlik

Bir vatandaş Kırıkkale Merkez’de yer alan 110 metrekarelik apartman dairesini bedelli askerlik için 142 bin 500 TL’ye satışa çıkardı. İlanın açıklamasında “Bedelli askerlik için acil satılıktır” ifadesine yer verildi. Bedelli askerlik açıklamasından sonra pek çok vatandaş ellerindeki varlıkları nakde çevirmeye başladı. 15 bin TL bedelli askerlik parasını toplamak için evlerini, arabalarını ve çeşitli eşyalarını satışa çıkarıyorlar.

Benzer Haber  Tellal Nedir?

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu bedelli askerlik düzenlemesinin de yer aldığı torba yasayı görüşmek üzere 23 Temmuz Pazartesi 13:00’te toplanacak. Bu süre içerisinde gayrimenkul ilanlarında da artış yaşanması bekleniyor.

 

Yorum Yazın