Beldibi Mağarası

Beldibi mağarası nerededir, nasıl gidilir, ulaşım nasıldır, neler yapılır ve mağara ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruları cevaplar nitelikte bir yazı hazırladık.

Beldibi Mağarası Nerededir?

Bir kata altı sığınağı olan Beldibi mağarası Antalya – Kemer yolunun 40. Km’sinde Çamdağ tünelinin hemen çıkışında yer almaktadır. Tünelin çıkışında yer alan Beldibi köyünde yer alan Beldibi Mağarası Obaköy mevkiinde bulunmaktadır. Antalya bölgesinin ikinci önemli Prehistorik Merkezi olan Beldibi mağarası deniz sahilinden 25 metre yükseklikte bulunmakta olup yerli ve yabancı turistlere devamlı olarak açık olan bir arkeolojik sit alanıdır.

Beldibi Mağarasının Özellikleri

Beldibi Mağarası neolitik, paleolitik ve metolitik çağlara ait en iyi buluntuların çıkarıldığı, görülmeye değer olan bir mağara olarak her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği tarihi bir mağaradır. Antalya Beldibi mağarasının diğer özellikleri şu şekildedir:

  • Mezolitik, paleolitik döneme ait çakmaktaşı aletlere bu mağarada rastlanılmıştır.
  • Şematize edilmiş dağ keçisi, insan ve geyik resimleri kaya altı sığınağı duvarlarında yer almaktadır.
  • Mezolitik döneme ait 6 tabaka bulunmuştur.
  • Doğal tahribat nedeni ile büyük ölçüde zarar görmüş olup dolgu tabakaları rüzgarlar ve yağmur suları ile akıp gitmiştir.
  • Bir kata sığınağı olup, zamanında bir yerleşim alanı olarak kullanılmış olan tarihi arkeolojik bir sit alanıdır.
  • Denizin mavisini ve doğanın yeşilini bir araya getiren hem doğal hem de tarihi bir alan olarak dikkat çekmektedir.
  • Aşağı ve yukarı mağara olmak üzere Beldibi mağarası 2 bölümden oluşmaktadır.

Beldibi Mağarası’nda Bulunan Kalıntılar

Mağarada yapılan kazılarda pek çok arkeolojik buluntuya rastlanmıştır. Bu arkeolojik kalıntılar Beldibi Mağarası’nın prehistorik bir alan olarak belirlenmesini sağlamıştır. Beldibi Mağarası, doğal güzelliği kadar bulunan buluntular ile de tarihi kalıntıları incelemek isteyen tarih ve kültürel turizm ile ilgilenen pek çok yerli ve yabancı turisti de bölgeye çekmiştir. Antalya Beldibi Mağarası için yapılan kazılarda bulunanlar arasında katkılı hamurdan iyi fırınlanmamış çanak çömlek parçaları, deniz hayvanı kabukları, dar ağızlı kaplar ve beyaz kalker bulunmuştur. Yine bu buluntuların dışında aylar, saplı uçlar, sağlı bıçaklar, ok uçları, bıçak, orak, mikro kalemler, trapez biçimliler gibi diğer buluntulara da rastlanmıştır.

Benzer Haber  Konut Kredisi Onaylanmama Sebepleri

Beldibi Mağarası’na Nasıl Gidilir?

Tarihi ve doğal güzellikleri ile ünlü Beldibi Mağarasına nasıl gidilir diye merak ediyorsanız; Kemer’den yaklaşık olarak 20 km uzaklıkta bulunan Beldibi Mağarası’na pek çok araç ile ulaşmanız mümkündür. Bu araçlar şu şekildedir:

  1. Özel Araç

Özel aracınız ile Antalya – Kemer yolunun 40. Km’de yer alan Çamdağ tünelinin çıkışından Beldibi Köyü’ne ve buradan Beldibi mağarasına ulaşım sağlayabilirsiniz.

  1. Terminalden Kalkan Minibüsler İle Beldibi Mağarası’na Ulaşım

Özel aracınız yoksa bu durumda Antalya ya da Kemer terminalinden kalkan minibüsler ile Beldibi Mağarası’na ulaşabilirsiniz.

  1. Taksi İle Beldibi Mağarasına Ulaşım

7/24 çalışan taksiler ile Beldibi Mağarası’na kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Ancak taksi diğer ulaşım türlerine göre daha pahalı olacağı için bütçenizi göz önünde bulundurarak hangi ulaşım aracını tercih etmeniz gerektiğine karar vermenizi öneririz.

Bu ulaşım araçları ile mağaranın yakınına varabilirsiniz. Daha sonra mağaraya yürümeniz gerekmektedir. Bu neden ile, mağarayı ziyaret ederken rahat ayakkabı ve kıyafetler giymenizi öneririz.

Beldibi Mağarası Giriş Ücreti Ne Kadar?

Beldibi Mağarası’nı ziyaret etmek isteyen pek çok kişi giriş ücretini merak etmektedir. Giriş ücreti son derecede ekonomiktir. Giriş ücreti belirli periyotlar ile güncellenmektedir ve 2018 yılı için Beldibi Mağarası giriş ücreti 5 TL’dir

Yorum Yazın