Bilirkişi Ücretleri

Bilirkişi ücretleri ne kadar? Sorusu için yazımızı inceleyebilirsiniz. Çeşitli taraflar arasında oluşan anlaşmazlık durumlarında mahkemeler sıklıkla bilirkişi görüşüne başvurmaktadır. Bilirkişiler başvurulan konu ile ilgili uzman ve tecrübeli kişilerden oluşmaktadır. Kendilerine danışılan konu ile ilgili ayrıntılı bir rapor hazırlayarak mahkemelere sunarlar. Ülkemizdeki yargı sisteminde bilirkişi uygulamalarına son dönemde büyük ağırlık verilmektedir.

bilirkisi_nedir_emlaklobisi

Mahkemelerce bilirkişi olarak atanan kişi veya kişiler için sunduğu bu hizmetin yasalarca belirlenmiş bir karşılığı olmaktadır. Bu ücretler her sene Adalet bakanlığı tarafından belirlenmektedir. Ve Bilirkişilik Asgari Ücret Tarifesi kapsamında kamuoyuna ilan edilmektedir. Bilirkişi makamı gizli olduğu için ödemeler sadece devlet eli ile yapılıp özle kişi ya da şahısların bu anlamda herhangi bir katkısı hiçbir suretle olmamaktadır.

Bilirkişilerin Yargı Sistemindeki Önemi

Ülkemizin nüfusu düşünüldüğünde mahkemeler üzerinde çok büyük bir iş yükü bulunmaktadır. Bu sebeple daha kısa sürede sonuçlanması gereken birçok dava çok daha uzun sürede tamamlanmaktadır. Günümüzde mahkemelerin iş yükünün azaltılması ve daha doğru, tarafsız kararlar verilebilmesi için Bilirkişi raporları büyük önem kazanmaktadır.

Bu raporlar kesin delil olarak kabul edildiği için tarafların bu raporları kabul etmeme gibi bir durumları kesinlikle söz konusu olmamaktadır. Hâkim bu raporlara göre karar verecek diye yasal bir düzenleme yoktur fakat karar verirken hazırlanan raporlar doğrultusunda bir karar çıkmaktadır. Zaten raporların güvenirliliğinden şüphe duyan hâkimler başka bilirkişilerce bu raporların tekrar hazırlanmasını isteme hakkına sahiptirler.

2018 Yılı Bilirkişi Ücretleri Ne Kadar?

bilirkisi_nedir_emlaklobisi

Ülkemizde bilirkişi olarak görev yapan kişilerin normal hayatta farklı meslek gruplarında farklı görevleri bulunmaktadır. Ve Bilirkişi olarak mahkemelerin başvurması sonucu görevlendirilmektedir. Ve bu görevlendirmeleri sonucunda belirli bir ücret almaktadırlar. Bu ücretler her sene Adalet Bakanlığı tarafından yapılan işin önemine, zorluğuna ve enflasyon oranına göre değişmektedir. Fraklı mahkemelerdeki davalar için farklı ücretler belirlenmektedir.

Benzer Haber  Ahşap Ev Modelleri ve Ahşap Ev Fiyatları 2019

2018 yılı bilirkişi ücretleri ise şu şekilde belirlenmiştir;

  • Sulh hukuk mahkemelerinde görülen dava ve hukuki işlemler amacıyla bilirkişi görevlendirmeleri için 165,00 TL
  • İcra hukuk mahkemelerinde görülen dava ve hukuki işlemler amacıyla bilirkişi görevlendirmeleri için 165,00 TL
  • Asliye hukuk mahkemelerinde görülen dava ve hukuki işlemler amacıyla bilirkişi görevlendirmeleri için 275,00 TL
  • Aile mahkemelerinde görülen dava ve hukuki işlemler amacıyla bilirkişi görevlendirmeleri için 220,00 TL
  • İş mahkemelerinde ve Kadastro mahkemelerinde görülen dava ve hukuki işlemler amacıyla bilirkişi görevlendirmeleri için 220,00 TL
  • Tüketici mahkemelerinde görülen dava ve hukuki işlemler amacıyla bilirkişi görevlendirmeleri için 165,00 TL
  • Fikri ve sınaî hakların ele alındığı hukuk mahkemelerince görülen dava ve hukuki işlemler amacıyla bilirkişi görevlendirmeleri için 330,00 TL
  • Asliye ticaret ve denizcilik uzmanlık mahkemelerinde görülen dava ve hukuki işlemler amacıyla bilirkişi görevlendirmeleri için 330,00 TL

Yorum Yazın