Borcu Yoktur Yazısı Nedir? Nasıl Alınır?

Borcu Yoktur Yazısı Nedir, Nereden, Nasıl Alınır? Tüm detayları yazımızdan inceleyebilirsiniz. Özellikle emlak sektöründe bulunanların yakinen bildiği borcu yoktur yazısı birtakım izinleri ve belgeleri almak için gerekli olan bir yazıdır. Örneğin yapı kullanma belgesinin alınabilmesi için kişilerden bu belge talep edilmektedir. Peki, bu yazı nereden, nasıl alınabilmektedir. İşte bu sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Borcu Yoktur Yazısı Nereden Alınır?

Borcu yoktur yazısı Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilmektedir. Üstelik hem kuruma şahsen başvurulduğunda bu belge alınabildiği gibi internet üzerinden de belge verilme işlemleri yapılabilmektedir.

Nasıl Alınır?

Borcu yoktur yazısı nereden alınır sorusunun cevabını yukarıda vermiştik. Ayrıca hem kuruma bizzat giderek hem de internetten bu belgenin alınabileceğini belirttik. Her iki durum için de dilekçe yazılması gereklidir. Eğer şahsen kuruma gidilecekse bu durumda ıslak imzalı bir şekilde dilekçenin SGK’ya verilmesi gereklidir. Dilekçe içerisinde özetle borcu yoktur yazısı almak istediğiniz belirtilmeli ve adres, telefon ve TC kimlik numarası gibi bilgileriniz yer almalıdır. Bu dilekçeyi alan memurlar anında işleme koyarak sizlere borcunuz olmaması durumunda yazıyı vereceklerdir. Eğer borcunuz var ise bu durumda öncelikle borcunuzu ödemeniz gerektiği söylenecek ve ödemeniz durumunda anında belge yeniden verilecektir.

Online Başvuru

Eğer SGK’ya giderek vakit kaybetmek istemiyorsanız bu durumda internet üzerinden de başvuruda bulunabilir ve borcu yoktur yazısını alabilirsiniz. İnternet üzerinden başvururken de yine dilekçe doldurmanız gereklidir. Bunun için Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesine girmeli ve dilekçematik kısmına tıklamalısınız. Buraya tıkladıktan sonra dilekçe örnekleri arasından borcu yoktur yazısı alma dilekçesi formunu bulmalısınız. Formu eksiksiz bir şekilde doldurduktan sonra göster butonuna tıklamanız gereklidir. Eğer borcunuz yok ise bu durumda borcu yoktur yazısını görebilir ve çıktısını alabilirsiniz. Ancak borcunuz mevcut ise bu durumda öncelikle borcunuzu ödemeniz gerektiği konusunda bir uyarı ile karşılaşacağınızı belirtmek isteriz. Bu borçları ödedikten sonra sisteme yeniden aynı şekilde giriş yapmanız durumunda istediğiniz borcu yoktur yazısını temin edebilirsiniz.

Benzer Haber  Doğalgaz Kombi Bakımı Nasıl Olur?

Bireysel ve Kurumsal Başvuru

Borcu yoktur yazısını sadece bireyler olarak değil kurumlar olarak da talep edebilirsiniz. Bu kapsamda bireyler sisteme giriş yaparken TC kimlik numaralarını kullanacaklardır. Kurumlar için ise vergi numarası ya da temsilcinin kimlik numarası istenebilir.

Bireysel ve kurumsal borcu yoktur yazısı aldıktan sonra ilgili yerlere resmi belge olarak verebilirsiniz. Bu belge sayesinde devlete vergi borcunuzun olmadığını kanıtlamış oluyorsunuz. Ayrıca devlet de sizin vergi borcunuzu ödemeyip başka yatırımlar peşinde koşmanızı böylelikle engellemektedir.

Dilekçede İstenen Bilgiler

Borcu yoktur yazısı dilekçe örneği içerisinde başvuran kişinin adı soyadı, adres bilgileri, cep telefonu, e-posta adresi ve TC kimlik numarası gibi bilgiler yer almalıdır. Bu bilgilerin eksiksiz bir şekilde doldurulması gerekmektedir. Standart hale getirilmiş matbu dilekçeleri kullanarak da borcu yoktur yazısı talep edebileceğinizi de belirtmek isteriz.

Yorum Yazın