Bordür Nedir?

Bordür, birden fazla alanda kullanılan bir terimdir. Bordür kavramı sanat tarihi, trafik ve arkeoloji gibi farklı alanlarda kullanılmakta. Yine de en yaygın kullanımının yapı sektöründe olduğunu söyleyebiliriz. Diğer alanlardaki kullanımında da yapı sektöründeki anlamından yola çıkılmıştır. Bordürün yapı sektöründeki kullanımı ise, kaldırımların ve refüjlerin yoldan ayrılması içindir. Bu sayede, yol yüzeyine gelen sular yağmur suyu sistemine gönderilir. Buna en çok yağmurlu dönemlerde ihtiyaç duyulmakta. Dolayısıyla altyapı için önemli bir parça olduğunu söyleyebiliriz. Yollarda su birikintisi oluşmasını engellerken ayrıca suların belli bir düzenle altyapı içerisinde akmasını sağlarlar.

Bordürler, bu işlemi yaparken genellikle kaldırım ve reflüj kenarlarında kullanılırlar. Pek çok malzemeden yapılan bordürler, genelde betondan yapılmaktadır. Ayrıca granit gibi malzemelerin de sıklıkla kullanıldığını söyleyebiliriz. Bu konuda tercih genellikle bölgedeki yapıya göre belirlenmektedir. Beton ve granitlerin ağırlıklı olması ise kullanımlarının pratik olmasından kaynaklanmaktadır.

Bordürler yapı sektöründe genellikle kaldırımla birlikte kullanılırlar. Bordürler burada iki parçanın işbirliğinde tamamlayıcı bir role sahiptir. Kaldırımlara göre daha yükseğe yerleştirilirler. Bunun sebebi altyapısal bir konudan kaynaklanmaktadır. Bordürler daha üstte yer alarak yağmur sularının kaldırıma geçişini mümkün olduğunca engellemektedir. Altyapıdaki yağmur suyu birikintilerinin düzenli olarak işlenmesi için yolun her iki tarafında da yer almaktadırlar. Bu sayede drenaj işlemleri kolaylıkla kontrol altına alınır.

Bordürlerin, drenajın yanı sıra kot işlemlerinde de önemli bir yeri vardır. Kot işlemleri genellikle yeşillik alanlarda yer alan kaldırımlarda olmaktadır. Bu kaldırımların aralarında yeşillikler bulunur. Bordürler de bu kaldırımların köşelerinde yer alarak sistemin işlemesini sağlar. Ayrıca dekorasyon açısından da kaldırımlarla iyi bir ahenk oluşturmaktadır.

Fayansların İçinde Yer Alan Bordür

Bordürler, yolların yanı sıra fayanslarda da kullanılmaktadır. Genellikle fayansların arasında daha küçük çizgilerle yer alırlar. Tıpkı yapı sektöründe olduğu gibi su birikintilerinin fayanslara zarar vermesini engeller. Ayrıca görsel açıdan da fayanslara estetik katmaktadır. Beton olarak yapılan bordürlerle benzerlik gösterdiğini söyleyebiliriz.

Benzer Haber  Halkalı Sirkeci Demiryolu Durakları

Dekorasyon Açısından Bordürün Önemi

Bordürler, gerekli durumlarda ev dekorasyonu açısından da önemli olabilirler. Örneğin, halıların kenarlarındaki şeritlere bordür adı verilir. Aynı şekilde, kapı ve pencere gibi unsurların kenarlarındaki süs ve çıkıntılara da bordür adı verilir. Bu bordürler, sahip oldukları uyuma göre oda dekorasyonunu etkileyebilirler. Dolayısıyla ihtiyacı karşılamasının yanında görsel olarak da etkileri bulunmaktadır. Banyodaki çizgi ve yollardaki beton bordürlerle benzer çıkış noktasına sahiptir.

Yayıncılık Alanında Bordürler

Bordürlerin yayıncılık alanında da etkileri bulunmaktadır. Eğer ciltli bir kitap aldıysanız muhtemelen kapağının köşelerinde kalın çizgiler olduğunu göreceksiniz. Bu çıkıntılı şekiller de bordür olarak bilinmektedir.

 

 

Yorum Yazın