boşanma-süreci

Boşanma Süreci Sırasında Ev Paylaşımı Nasıl Olur?

Eşler arasında yaşanan boşanma süreci sırasında ev paylaşımı konusu problemlerin en başında yer almaktadır. Bu alanda görülecek olan anlaşmazlık durumu yüzünden boşanma süreci de yıpratıcı hale gelebilmektedir. Ev insanlar boşanma süreci içerisinde mal paylaşımı ile ilgili bilgi sahibi olmamaktadır. Bu yüzden çiftler arasında boşanma süresi de uzamaya başlamaktadır. Bu durum her iki taraf konusunda da can sıkıcı hale gelebilmektedir. Eşlerin boşanma konusunda haklarını biliyor olması nedeniyle kendileri ya da çocukları için bu süreci kolay hale getirmektedir.

bosanma-süreci

Boşanma süreci içerisinde hak kaybı yaşamamanız adına her zaman hukuki bilgi ve deneyime sahip olan boşanma avukatları kullanılarak anlaşma sağlanması gerekmektedir. 2002 yılından itibaren geçerli kabul edilen yasal mal rejimi uygulanmaktadır.

Uygulanmaya başlanan bu madde ile beraber, tapusu kimin üzerine olursa olsun eşlerin evlendikten sonra elde ettikleri ev üzerinde ikisinin de hakları eşit olarak yer almaktadır. Paylaşım sırasında anlaşmazlık yaşayacak olan çiftler, evlerini yarı yarıya paylaşabilmeleri adına bu anlamda mahkemeye talepte bulunabilir.

Ev Paylaşımı

bosanmasureci

Anlaşmalı olarak boşanma kararı almış olan kişilerin, her anlamda uzlaşmış olması gerekmektedir. Ev paylaşımı evli çiftler arasında belirlenmiş olan anlaşma protokolü içeriğinde yer alan ekler mahkemeye beyan edilmektedir. Hakim evli çiftler arasında yer alan anlaşmaya müdahale etmemektedir.

Boşanma sırasında acele eden davacı taraf, eşinden bir an önce ayrılmak istemesinden dolayı yasal haklarından vazgeçmek isteyebilir ve hak kaybına uğrayabilir. Bu yüzden anlaşmalı boşanma sürecinde acele edilmemesi gerekmektedir.

Çekişmeli boşanma, devamlı olarak yaşanan durumlar arasındadır. Eşler fiziki şekilde ayrılırken bununla beraber ekonomik ortalıkları bitmesinden dolayı boşanma süreci içerisinde hukuki anlaşmazlıklar görebilmektedir. Çekişmeli boşanma davaları içerisinde ilk olarak mal paylaşımı yapılırken evli çiftlerin mal rejimlerine bakılması gerekmektedir.

Benzer Haber  Milli Parklar Nerelerdedir?

Kişiler birbirleri ile evlenirken herhangi bir mal rejimi seçmemiş görülebilir. Bu tür konularda ise boşanma süreci içerisinde mal paylaşımı yapılırken evlilik tarihi son derece önemli bir konu olarak yer almaktadır. Eğer eşler 2002 tarihinden sonra evlenmeleri durumunda yasal olarak elde edilerek mallar çiftler arasında yarı yarıya paylaştırılır.

Evlilik tarihi 2002 yılında önce ise mal paylaşımı 2002 yılına kadar olan bölüm konusunda mal ayrılığı esaslarına göre, 2002 yılından sonrası için edinilmiş mallara katılma rejimi maddelere göre belirlenmektedir.

Boşanma Süreci Sırasında Miras Paylaşımı

Evli çiftlerin birine yakınlarından kalmış olan miras, boşanma süreci içerisinde mal paylaşımı için söz konusu olmamaktadır. Bunun nedeni bu miras payı, kişisel mal kapsamı içerisinde bulunmaktadır. Miras tarafından elde edilecek olan bir gelir var ise edinilmiş mal kapsamı içerisine alınmaktadır. Aileden kalan gayrimenkul tarafından elde edilecek olan kira geliri varsa, bu gelir ile edinilecek olan başka bir mal üzerinden diğer eş dava içerisinde hak talep edebilmektedir.

Yorum Yazın