Bursa Metro Durakları

Bugünkü yazımızda Bursa Metro Durakları’nı inceleyeceğiz. Bursa’da yer alan metro hattı Bursaray ismini alıyor. Bursaray’da 7’si yeraltında olmak üzere 38 istasyon vardır. İki hatlı güzergahın toplam uzunluğu 39km’dir ve karayol sisteminden tamamen bağımsızdır.

Bursaray Nedir?

BursaRay 1. Aşama A ve B Bölümlerinde, 5’ i yeraltı olmak üzere toplam 23 adet istasyon vardır. İki hatlı güzergahın toplam uzunluğu 22,043 km dir ve tamamen karayolundan bağımsızdır. İzmir yolu(Batı Hattı) üzerinde sırasıyla, Küçük Sanayi, Ataevler, Beşevler, Fatih Sultan Mehmet ve Nilüfer İstasyonları, Mudanya yolu (Kuzey Hattı) üzerinde ise Organize Sanayi, Hamitler-Fethiye, Bağlarbaşı-Esentepe, İhsaniye ve Karaman İstasyonları bulunmaktadır.

İki hattın birleşiminden sonra Ankara istikametinde (Doğu Hattı) ise sırasıyla; Acemler, Paşa Çiftliği, Sırameşeler, Kültürpark, Merinos, Osmangazi, Şehreküstü, Demirtaşpaşa, Gökdere, Davutdede, Duaçınarı, Yüksek İhtisas Hastanesi ve Arabayatağı İstasyonları bulunmaktadır.

BursaRay 2. Aşama Üniversite Hattında 1’ i yeraltı olmak üzere toplam 6 istasyon vardır. Uzunluğu 6,622 km olan hatta istasyon isimleri sırasıyla şu şekildedir: Üniversite, Batıkent, Yüzüncüyıl, Özlüce, Ertuğrul ve Altınşehir. Mudanya Yolu Uzatmasında ise 1’ i yeraltı olmak üzere toplam 2 istasyon vardır. Uzunluğu 2,233 km olan hatta istasyon isimleri şu şekildedir: Korupark ve Emek.

BursaRay güzergahı, Mudanya Yolunda Emek İstasyonu ve batıda Üniversite den başlayarak Acemler istasyonunda birleşmektedir. Daha sonra Ankara Yolunu takiben Kent Meydanından Şehreküstü Meydanına çıkmakta ve Haşim İşcan Caddesini takip ederek viyadük üzerinden tekrar Ankara Yoluna çıkıp Arabayatağı İstasyonunda son bulmaktadır.

Arabayatağı İstasyonunu Kestel’e bağlayacak, 8 km ve 7 istasyondan oluşan, BursaRay 3. Aşama çalışmaları için 30.07.2011 tarihinde temel atma töreni yapılmıştır.

Bursa Metro Durakları

Bursa genelinde yer alan metro hattının tamamı 30.07.2011 tarihinde bitirilmiş ve hizmete açılmıştır. Bursa metro durakları sıralı listesi aşağıdaki şekilde detaylı olarak verilmiştir:

Benzer Haber  En İyi Balık Tutma Yerleri

1- Üniversite

2- Batıkent

3- Yüzüncüyıl

4- Özlüce/29 Ekim

5- Ertuğrul

6- Altınşehir

7- Küçük Sanayi

8- Ataevler

9- Beşevler

10- Fatih Sultan Mehmet

11- Nilüfer

12- Emek

13- Korupark

14- Organize Sanayi

15- Hamitler/Fethiye

16- Bağlarbaşı/Esentepe

17- İhsaniye

18- Karaman

19- Bursaspor/Acemler

20- Paşa Çiftliği

21- Sırameşeler

22- Kültürpark

23- Merinos

24- Osmangazi

25- Şehreküstü

26- Demirtaşpaşa

27- Gökdere

28- Yıldırım/Davutdede

29- Duaçınarı

30- Yüksek İhtisas Hastanesi

31- Arabayatağı

32- Mimar Sinan/BTÜ

33- Hacivat

34- Şirinevler

35- Otosansit

36- Cumalıkızık/Değirmenönü

37- Gürsu

38- Kestel

Bursaray İstasyon Konumları

Bursaray’ın yeraltında 5 tane olmak üzere toplam 23 adet istasyonu bulunmaktadır. İki hatlı güzergâhın toplam uzunluğu 22,043 kilometredir ve karayolundan bağımsız ilerler.

İzmir yolu batı hattıdır ve sırasıyla, Küçük Sanayi, Ataevler, Beşevler, Fatih Sultan Mehmet ve Nilüfer İstasyonları, Mudanya yolu (Kuzey Hattı) üzerinde ise Organize Sanayi, Hamitler-Fethiye, Bağlarbaşı-Esentepe, İhsaniye ve Karaman İstasyonları vardır.

İki hattın birleşiminden sonra Ankara istikametinde bulunan Doğu Hattı ise sırasıyla; Acemler, Paşa Çiftliği, Sırameşeler, Kültürpark, Merinos, Osmangazi, Şehreküstü, Demirtaşpaşa, Gökdere, Davutdede, Duaçınarı, Yüksek İhtisas Hastanesi ve Arabayatağı İstasyonlarından geçmektedir.

BursaRay Üniversite Hattı’nda 1’ i yeraltı olmak üzere toplam 6 istasyon bulunur. Hattın uzunluğu 6,622 km olan istasyon isimleri: Üniversite, Batıkent, Yüzüncüyıl, Özlüce, Ertuğrul ve Altınşehir.

Mudanya Yolu Uzatmasında ise 1’ i yeraltı olmak üzere toplam 2 istasyon yer alır. Uzunluğu 2,233 km olan istasyonun isimleri ise: Korupark ve Emek’tir.

Yorum Yazın