Büyüleyici Kaklık Yeraltı Mağarası

Kaklık Yeraltı Mağarası güzellikleriyle büyülüyor!

Denizli’nin Honaz ilçesi sınırları içinde bulunan Kaklık Mağarası, içinde barındırdığı gizli güzelliklerle ziyaretçilerine görsel ziyafet sunuyor.
Denizli Ankara karayolunda Denizli il merkezine 30 km. mesafede Honaz ilçesi Kaklık Kasabasındadır.
 
Mağaralar insanların ilk doğal barınaklarına oluştururlar. Bu nedenle uzun yıllardan beri araştırmacıların dikkatlerini üzerlerine çekmiş ve ayrıntılı araştırmalara konu olmuştur.Ancak bu özelliklerinin yanında mağaralar içlerinde sakladıkları gizli güzelliklerin keşif ve seyrinin insanlara verdiği mutluluk,mağaracılığın son yıllarda bir bilim dalı olarak karşımıza çıkarmaktadır.

Büyük bir yer altı deresinin oluşturduğu yer altı boşluğunun tavanının çökmesi sonucu ortaya çıkmıştır. Toprağın 5 metre altındaki mağaranın ayrıntılı plan ve kesitleri, ilk defa 2000 yılında Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü Jeoloji Etütleri Dairesi Karst ve Mağara Araştırmaları Birimi elemanlarınca çıkarıldıktan sonra koruma ve kullanım projesi hazırlanmıştır. Mayıs 2002 tarihinden itibaren ise turizmin hizmetine sunulmuştur.

Sarkıt ve dikitlerle süslü mağara, Pamukkale’de bulunan travertenlere benzeyen traverten basamakları nedeniyle ‘Küçük Pamukkale’ veya ‘Mağara Pamukkale’ olarak da adlandırılıyor.

Kaklık Mağarasının doğrudan gün alan ve sürekli damlayan veya akan duvarlarında, yosun ve küçük yapraklı sarmaşık türü bitkiler de yer alıyor.

Ziyaretçiler burada şifa arıyor

İçerisinde bol miktarda termal su bulunan Kaklık Mağarası’nın berrak,renksiz ve kükürt kokulu olan bu su varlığı bazı cilt hastalıklarına iyi geldiği için, tedavi amaçlı çok sayıda ziyaretçi de mağarada şifa arıyor.

Düden-kaynak, çöküntü obruğu konumlu aktif bir mağara olan Kaklık Mağarası; Mezozoik kireçtaşları, Eeosen marn, kil, kumtaşı ve konglomeraları, miyosen-pliyosen yaşlı kil, kum, Marn ve kalkerler ile kuveternere ait traverten ve alüvyonlardan meydana gelmekte.

Kaklık Mağarasının doğrudan gün alan ve sürekli damlayan veya akan duvarlarında, sık bir yosun ve küçük yapraklı sarmaşık türü bitkiler gelişmiştir. Aydınlanmaya bağlı olarak gün içinde yeşilin değişik tonlarını alan bu bitkiler, mağaraya ayrı bir güzellik katmıştır.

Mağara Hakkında Genel Bilgiler

Coğrafi Konumu: Kaklık Mağarası, Denizli – Afyon karayolunun üzerinde Honaz ilçesi sınırları içerisinde bulunur.

Benzer Haber  2018 Tefe-Tüfe Oranları

Genel Özellikleri

Uzunluk: Kuzeybatı-güneydoğu yönünde 65, kuzeydoğu-güneybatı yönünde 40 metre

Giriş: Daire biçiminde ve ortalama ölçüleri: 13×11 metre

En Yüksek Derinlik:  14 Metre

Uzunluk: 190 metre

Yükseklik: 2-5 metre arasında değişmekte

Kaklık Mağarası Giriş Ücreti

Belediyenin hizmetinde bulunan mağaraya giriş ücreti 3 Lira.

Ziyaret Saatleri ve Günleri

Haftanın her günü ziyarete açık olan Kaklık Mağarasına sabah 8:00 ile akşam 20:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Yazın