Çekme Karavan Modelleri

Çekme karavan modelleri, avantaj ve dezavantajları, özelliklerini sizler için derledik. Çekme karavan modeli, güçlü bir motora sahip olan, istenilen yere kolayca götürülebilen, çekme belgesi ile kullanılan ve vergisi olmayan araç türüdür. Tercih edilme nedenlerinin başında da bu özellikleri gelir.

cekme-karavan-emlaklobisi

Çekme karavan modeli, güçlü bir motora sahip olan, istenilen yere kolayca götürülebilen, çekme belgesi ile kullanılan ve vergisi olmayan araç türüdür. Tatil, kamp veya iş amaçlı bir yere gitmek istiyorsanız, aracınızın arkasına çekme karavan bağlayarak hem konaklama hem de gezme imkanına sahip olabilirsiniz. Karavanların özelliği tatil için gittiğiniz yere sabit kalmak zorunda olmamanız. Çekme karavan modelinin tercih edilme sebeplerinden başlıcası maliyetidir. Motokaravanlara göre çok daha ekonomiktir.  Karavan seyahatlerinde ihtiyacınız olabilecek unsurlar; uyku tulumu, çadır, fener, elektrik veya ateş kaynağı gibi kamp ekipmanlarıdır. Ulaşılması zor koylar için mutlaka bu ekipmanları yanınıza almanız gerekir.

Çekme Karavan avantajları:

-Aracınıza bağlayarak kullanabilirsiniz.

-Karavan bölümünü bahçenize veya garajınıza park ederek ihtiyacınız olduğunda kullanabilirsiniz.

-Park ettiğiniz kamp alanında araca ihtiyaç duyarsanız, bisiklet, motosiklet gibi araçlara ihtiyaç duymadan karavanınızı kullanabilirsiniz.

-Çekme karavanın portatif modelleri mevcuttur. Çekme karavan çeşitlerinden küçük, şirin veya daha geniş olanları inceleyerek ihtiyacınıza uygun olanını tercih edebilirsiniz.

-Vergisi yoktur.

-Küçük bir araç bile kolaylıkla çekebilir.

Çekme karavan dezavantajları:

-Hacmi küçük bir karavan modelidir.

-Arkadan itişli araç kullanma zorunluluğu vardır.

-Şehir içinde park etme ve kullanmanız zor olacaktır.

-Rampa ve offroadlarda zorlanacaksınız.

-Dar yollarda manevra zorluğu vardır.

-Hız yapamazsınız.

Çekme Karavan Modelleri

Klasik Çekme Karavan

cekme-karavan-emlaklobisi

Karavanlar genellikle tek aks üzerinde 3 ila 6,5 metre uzunluğundadır. İç tasarımına göre iki – altı kişi arasında kapasitesi vardır. Genellikle, klozet, lavabo ve duşun bulunduğu bir tuvaletle beraber lavabo, ocak ve tezgâhın bir arada bulunduğu mutfak mevcuttur.

Benzer Haber  Kale Center

Klasik karavanın başka bir çeşidi ise ikiz akslı karavandır. Daha büyük ve ağır karavanlar ikiz aksla donatılabilir. Bu onlara daha sabit bir yol tutuşu ve kolay çekiş imkanı sağlar. Manevra kabiliyetlerini de azaltır. Bu modelin üreticileri; Elddis, Lunar, Swift Group, Bailey, Coachman’dır.

Fiyat aralığı olarak 10.000 – 20.000 TL arasında iyi bir klasik çekme karavan bulabilirsiniz.

Gözyaşı römorku

cekme-karavan-emlaklobisi

Kısa soluklu geziler için rahat ve kullanışlı bir karavan modelidir. Genellikle en sevilen özellikleri:

1) Motokaravana nazaran arabadan ayırılabilmesi

2) Klasik çekme karavanlara kıyasla hukuksal işlemlerin çok pratik halledilebilmesi.

Gözyaşı römorklarının yapıları nedeniyle tüm yükleri arka taraftadır. Tekerlek merkezinin biraz arkada olması çeki topuzuna binecek yükün çok hafif veya negatif ağırlıklı olmasını önler. Yükün 50 kg civarında olması yeterlidir. Bunun çok düşük olması da çok yüksek olması da yolda dengenizi bozacaktır. Çeki topuzuna binecek dikey hareketsiz yükün en fazla miktarı aracınızın tadilat projesine göre değişir ve o yük miktarına ulaşmak tehlikeli olabilir. Bu nedenle her zaman birkaç kilo altında tutmanız gerekir.

Bu römorklar yapılarından ve boyutlarından dolayı daha küçük araçlar tarafından çekişe uygundur. Normal arabalar, spor arabalar tarafından kolaylıkla çekilebilirler. İç genişliği iki kişinin rahatlıkla yatabileceği bir yatak büyüklüğündedir. Tuvaleti yoktur.  Arka bagaj kapağının altında minik bir mutfak vardır ve dışarıdan ulaşılabilir. Ufak bir buzdolabı, lavabo ve 2 raflık dolaptan oluşur. Ayrıca 750 kilodan hafif olduğundan karavan için ruhsat çıkarmanız gerekmez. Türkiye’de Başoğlu Karavan üretilir.

Bu karavan modelinin fiyatı ortalama 40.000 – 50.000 TL arasındadır.

T@B

cekme-karavan-emlaklobisi

İsmini tasarımı ilk yaratan firmanın ismi olan T@B ‘tan aldığı düşünülüyor. Türkiye’de Pino Karavan tarafından üretiyor. Bu karavanlar klasik çekme karavan ile gözyaşının birleşmiş bir versiyonu. Gözyaşı römorkundan boyut olarak daha büyük ama içinde klasik karavanda olan her şey var. Tuvalet, duş, daha sonra katlanıp yatak olan bir oturma alanı… Mutfak yine karavanın bagaj kapağının altında ve dışarıdan açılıyor fakat  daha fazla pencereye sahip.

Benzer Haber  Soy Ağacı Nasıl Yapılır? Aile Soy Ağacı Nasıl Çizilir?

Fiyat aralığı ortalama olarak: 70.000 – 110.000 TL arasındadır.

Tavanı Yükselen Karavanlar (Pop Top Caravans)

cekme-karavan-emlaklobisi

Günümüzde eskisi kadar popüler olmakla beraber, bu tarz karavanlar dik duruşlarda pay bırakmak için yükselebilen akordiyon bir tavana sahiptirler. Aracın küçük olması karavanı çeken aracın daha az benzin yakmasını sağlar. Evlerin garajına sığabilecek boyuttadırlar. Bu tip akordiyon tavanlı karavan seri üretimden kalksa da üretici ile konuşup özel olarak yaptırabilirsiniz. Tabii ki ısı ve ses izolasyonunda performans kaybı yaratacaktır.

 

Yorum Yazın