cevredostubina

Çevre Dostu Binada Devrim: Nord LB Binası

Nord LB binası , Almanya’nın en büyük bankalarından birinin adını taşır. Hannover’da yer alan yapı, 1997 ile 2002 yılları arasında yapılmıştır. Tamamen camdan imal edilen cephesi ve modern mimarisi ile dünyanın en ilginç binaları arasında gösterilir. Yapı, içerisindeki kafeler, restoranlar ve yaşam alanları ile bir banka binasından çok daha fazlasına sahiptir.

1500 çalışanı bulunan bina, doğal gün ışığını optimize eder. Doğal hava kaynaklarını kullanır. Karbondioksit emisyonu ile çevre dostudur. Kelebek kanatları şeklindeki çatısı renk değiştiren malzemeden yapılmıştır. Şehrin silüetine hoş bir nüans katan tasarım, şehrin kuzey ile güney kısımları arasında yumuşak bir manzara geçişi yaratmayı hedeflemiştir.

40.000 Metrekare Kullanım Alanı

cevredostubina

Yaklaşık 40.000 metrekarelik kullanım alanı vardır. Bir tasarım harikası olan bina, kültürel alanları, spor merkezleri, boş zamanınızı değerlendirebileceğiniz mekanları ve ticari markaları ile şehir merkezini anımsatır. Şehir planlamacılarının rehberliğinde tasarlanan bu yapı, içerisindeki caddeler, şık peyzaj alanları, çatı bahçeleri, süs havuzları, sanat galerileri ile geniş bir yaşam alanı sunar.

70 metre yüksekliğinde yükselen bina, etkileyici şekli ile manzaranın kuzeyindeki tarihi şehir görünümüne modern bir cevap niteliği taşır. Çelik konstrüksiyon ile cam duvarların zıtlığından doğan uyum betonun soğukluğuna karşı şehre atılmış özgün bir imza özelliğindedir.

Üstün Havalandırma Kabiliyeti

cevredostubina

Büyük kısmı doğal yollarla havalandırılan Nord LB binası , enerji çözümleri ile çevre dostu özellik taşır. Havalandırma sisteminin yanı sıra açılabilir pencereler de cam binaya can verir. Çift cephe alanları şehrin gürültüsüne ve taşıt emisyonlarına karşı koruma sağlarken, merkezde yer alan avludan ofislere temiz hava aktarma kanalı bulunur.

Avludaki süs havuzu hem görsel şölen sunarken hem de yansıma ile gün ışığından daha çok faydalanılmasına destek olur. Bina üzerinde iki adet yoğun yeşil alan yer alır. Tamamen cam yapısı sayesinde mekanlar arası görünürlük ortaya çıkarken bu şeffaflık görsel beğeni algısını ve ışık kullanımını da destekler.

Benzer Haber  İmar Affı Başvurusu

Hem tasarımı hem de çevre dostu özellikleri ile mimaride yeni nesil akımların örneği olan Nord LB binası dünyanın en çok ilgi gören binalarından biridir. Yalnız bir iş yeri değil aynı zamanda bir yaşam alanı vadeden yapı aynı zamanda daha esnek, konforu düşünen, doğa ile barışık ve hayatın içinde olan yeni nesil çalışma sistemine de işaret eder. Çatı bahçeleri ve geniş avluları ile dünyadaki pek çok yapıya örnek oluşturan tasarım, çevre konulu konferans ve çalışmalarda da referans alır.

Yorum Yazın