Damlataş Mağarası

Antalya’nın turistik değerlerinden biri olan Damlataş mağarası hakkında merak ettiklerinizi sizin için hazırladık.

Damlataş mağarası 1948 yılında tesadüf eseri keşfedilmiştir. Gemi limanı için yapılan kazı çalışmalarında patlatılan dinamitlerin ardından çıkan bu mağara, sarkıt ve dikitlerle dikkat çekmektedir. 30 metre derinlikte olan bu mağaranın Milattan Önce 15-20 bin tarihlerinden kalma olduğu biliniyor. Ülkemizde turizme açılmış olan ilk mağaralardan olan mağarada yaz kış 22.3 derece sıcaklık vardır.

150 bin Yıllık Oluşum

Astım hastalarının tedavi merkezi olan bu mekan, sembolik bir ücret ve doktor tavsiyesiyle hastalığın tedavisini sağlamaktadır. Mağaranın her mevsim ziyaretçisi vardır. Hatta yabancı turistler burayı görmek ve tedavi olmak için çok sık gelmektedir.

Mağaranın girişi 50 metre uzunluğunda bir geçiştir. Bu kısımda bir boşluk vardır ve su damlaları damlar. Sarkıt ve dikitlerle birlikte şifa dağıtan bu mağaza sayesinde birçok astım hastası 21 günlük kürlerini burada alır.

Damlataş mağarasında akan kireçli sular zamanla sarkıları, damlayan sular da dikitleri oluşturmuştur. Son derece ilgi çekici bir yer olan Damlataş mağarası ziyaret için gelen gruplar kış aylarında çok uygun indirimlerle ziyaret yapabilir.

Damlataş Mağarasında Astım Tedavisi

Astım hastaları doktorlarının önerileriyle bu mağarada tedavi görür. Nem oranı yüksek olan mağazada, 21 günlük kürler halinde sabah 6 ile 10 arasında tedavi görülür. Tedavi için gelenlerden doktor raporu istenmektedir.

Nem oranı ve karbondioksitin %90 civarında olduğu mağarada, grup indirimleri de yapıldığı için çok ilgi görüyor. Astım hastalarının sonuçtan memnun olduğu görülürken, birçok kişi de bu mağaradaki sarkıtların güzelliğini izlemeye geliyor. Astım hastaları 50 kuruş gibi sembolik ücretler ödeyerek mağarayı ziyaret ediyor.

Benzer Haber  Isı Pompası Nedir? Isı Pompasının Görevleri Nelerdir?

Son derece kaliteli bir havası olan mağaraya gelerek 21 günlük kürü tamamlayan kişilerin kendilerini daha iyi hissettikleri kanıtlanmıştır. Bu durum yurtdışındaki astım hastalarının da ilgisini çekmiştir. Gurbetçilerimiz ve yabancı turistler de yılın her ayı mağaraya 3 haftalık kürleri sürdürmek için gelmektedir.

Damlataş Mağarası Nerede?

Antalya’nın Alanya ilçesine bağlı olan Damlataş Mağarasına nasıl gidilir merak ediyorsanız herhangi bir kişiye sorabilirsiniz. Çarşı Mahallesi içinde yer alır. Deniz kıyısında bulunur ve kalenin batı kısmında kalır. Alanya merkezden yürüyerek bile mağaraya ulaşabilirsiniz. Ama yürümek istemeyenler minibüslere binebilir. Antalya’ya Türkiye’nin her yerinden otobüs ve uçakla ulaşmak mümkün olmaktadır.

Damlataş Mağarası Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Öğrenciler için 3 TL, diğer kişiler için 6,5 TL giriş ücreti vardır. Ziyarete kapalı olan sabah saatlerinde astım hastaları Damlataş mağarasına tedavi için 4 saatliğine gelir. Ziyaret saatleri 10:00-19:00 arasında her gündür. Eğer kalabalık grupla ziyaret etmek isterseniz, kış sezonunda indirimlerle çok daha ucuza mağarayı gezebilirsiniz.  Müze kartınız bu mağarayı ziyaret ederken geçerli değildir.

 

Yorum Yazın