Darıca Hayvanat Bahçesi

İzmit’te bulunan Darıca Hayvanat Bahçesi 1993 yılında hizmete açılmıştır. İşadamı Faruk Yalçın tarafından hayata geçirilen bu projede sadece hayvanat bahçesi değil aynı zamanda botanik bahçeler de bulunmaktadır. 286 farklı hayvan türü ile 800’ün üzerinde bitki türü sizleri karşılamaktadır. Üstelik her bir türden de çok sayıda canlı bulunması da gezinizden alacağınız keyfi daha da çok artıracaktır.

Pek çok hayvanat bahçesinde göremeyeceğiniz türleri burada birlikte görebileceğinizi ifade etmek isteriz. Dolayısıyla bu hayvanat bahçesine tüm bir gününüzü ayırmanız sizin için daha iyi olacaktır. Tüm gün ziyaret gerçekleştirenler için ihtiyaçlarını giderebilecekleri sosyal tesislerin de bulunduğunu ifade etmek gerekir.

Darıca Hayvanat Bahçesi ile ilgili görsel sonucu

Ulaşım

Darıca Hayvanat Bahçesi’ne nasıl gidilir diye merak ediyorsanız pek çok alternatifin sizleri beklediğini belirtelim. İlk olarak şahsi arabanızla gideceğinizi varsayalım. Bu durumda TEM otoyolundan Şekerpınar gişe çıkışına yönelmeniz gereklidir. Bayramoğlu tabelalarını bir müddet takip ettikten sonra karşınıza Darıca Hayvanat Bahçesi tabelaları da çıkacaktır. Ancak belirtmek gerekir ki Bayramoğlu ile Darıca Hayvanat Bahçesi ters istikamettedir. Dolayısıyla tabelaları dikkatli bir şekilde takip etmelisiniz. Ayrıca telefonunuzdan navigasyona bağlanarak da daha iyi bir şekilde yönünüzü belirleyebilirsiniz. Aracınızla hayvanat bahçesine gelmeniz durumunda tüm günlük otopark ihtiyacınız için 10 lira gibi cüzi bir ücret ödeyeceğinizi de belirtelim.

Otobüs

Ä°lgili resim

Şahsi aracınız yok ise bu durumda toplu taşıma araçları ile de aktarma yapmaksızın hayvanat bahçesine ulaşabilirsiniz. Ancak bu İstanbul’dan gelecekler için geçerlidir. Zira otobüsler Kadıköy ile Taksim meydanlarından kalkmaktadır. Otobüs saatleri İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından belirlenmiştir. Taksim’den kalkan otobüs sabah saat 10.30’da kalkarken Kadıköy’den kalkan otobüs de saat 11’de kalkmaktadır. Dönüş otobüsleri ise 15.00 ve 16.30 olarak belirlenmiştir.

Benzer Haber  Sancaktepe hakkında hersey!

Minibüs

İstanbul’dan gelişte kullanabileceğiniz vasıtalardan bir diğeri de minibüslerdir. Bu kapsamda Çayırova Mcdonalds durağından hayvanat bahçesi minibüsleri kalkmaktadır. 501 numaralı bu minibüslerle doğrudan hayvanat bahçesine varabilirsiniz.

Giriş Ücretleri

En çok merak edilen konulardan birisi de elbette ki Darıca Hayvanat Bahçesi giriş ücretleri olmaktadır. Bu konuda farklı tarifelerin bulunduğunu ifade etmemiz gerekir. Öğrenci, yetişkin, çocuk ve engellilere farklı tarifeler uygulanmaktadır. 4 yaş altında olan çocuklardan herhangi bir ücret alınmazken öğrencilerden 30, yetişkinlerden de 40 lira alınmaktadır. 65 yaş üzeri ve %40 engelli olan vatandaşlarımızdan ise sadece 12 lira alınmaktadır.

Bu fiyatlara ek olarak müze kartı bulunan kimselere de çeşitli avantajlar sunuluyor. Bu avantajlar kapsamında 5-17 yaş arasındaki kimselerden 15, yetişkinlerden ise 20 lira alınmaktadır. Müze kartının avantajları sadece hayvanat bahçesine girişlerde değil aynı zamanda hediyelik eşya mağazalarında da geçerlidir. Müze kartları sayesinde bu mağazalardan da %5 indirim kazanabilirsiniz.

Ziyaret Saatleri

Darıca Hayvanat Bahçesi ile ilgili görsel sonucu

Darıca Hayvanat Bahçesi ziyaret saatleri sabit bir şekilde belirlenmiştir. Yılın her günü ziyarete açık olan bu bahçe hava şartlarına göre düzenlemeler de yapabilmektedir. Bu sebeple muallakta kaldığınız zamanlarda arayarak bilgi almanızda fayda bulunmaktadır. Ancak normal zaman dilimlerinde sabah saat 08.30 ile akşam saat 18.30 arasında ziyaretlerin gerçekleşmektedir.

Gezerek Öğrenin

Darıca Hayvanat Bahçesi yedisinden yetmişine herkesin ilgisini çekmektedir. Zira hayvanat bahçesinde hem eğlenmek hem de öğrenmek mümkündür. Her bir hayvanın bulunduğu yaşam alanının yanında yer alan tabelalarda hayvanlar hakkında ayrıntılı bilgiler verilmektedir. Ayrıca yerinde görerek edinilen bu bilgiler daha da kalıcı olmaktadır. Sessiz ve temiz havasıyla da şehir hayatının sıkıcılığından sizleri bir süreliğine uzaklaştırması da en önemli avantajlarından birisi olarak kabul edilebilir.

 

Benzer Haber  Müştemilat (Eklenti) Nedir?

Yorum Yazın