Davraz Kayak Merkezi

Davraz Kayak Merkezi, kış turizminin gözde mekanlarından biridir ve her dönem kayak severleri eşsiz doğası ile ağırlamaktadır.

Davraz Kayak Merkezi Nerede ?

Davraz Dağı üzerinde kurulu Davraz Kayak Merkezi Isparta Çobanisa Köyü’nde yer almaktadır. Tesis, 2635 metre yükseklikte konumlanıyor. Eğirdir ve Kovada Gölü arasında Göller Yöresi Bölgesi’nde yer alan kayak merkezi Isparta’nın da 26 kilometre  güneydoğusunda bulunuyor.Kayak merkezinin en önemli özelliklerinden biri 1995 yılında Turizm Merkezi olarak kabul edilmesi. Çobanisa Köyü ve merkez arası mesafe de 8 km civarında.

Ulaşım Nasıl ? 

Isparta Davraz Kayak Merkezi’ne ulaşım   son derece kolaydır. Bu kolaylığı sağlayan bir açıdan iklimdir denebilir. Çünkü yollar kapanmaz ve bir miktar Akdeniz iklimi özelliği de görülür. Asfalt yol üzerinden özel araçla ulaşabilirsiniz. Isparta Havalimanı’na gelip tesise geçmek isterseniz 50 km mesafe vardır ve bir saat civarında ulaşabilirsiniz. Antalya Havalimanı üzerinden gelecekseniz de iki saatlik bir mesafeden ulaşabilirsiniz.  Eğirdir ile yarım saatlik bir mesafe vardır.

Davraz’a Ne Zaman Gidilir?

Aralık ayında kar yağışının başladığı Davraz’da mayıs ayına kadar kayak yapmaya devam edebilirsiniz. Ortalama kar kalınlığı 50- 250 cm civarındadır ve en çok misafiri ocak ile şubat ayları arasında almaktadır. Haziran-Temmuz-Ağustos aylarındada bazı futbol takımları, kamp alanı olarak bu bölgeyi kullanmaktadır.

Davraz Kayak Merkezi  Pist Özellikleri

Davraz  pist özellikleri  öncesinde manzara güzelliğinden bahsedilebilir. Davraz Kayak Merkezi’nde Eğirdir Gölü manzarası vardır ve bu şekilde kayak yapmak pistten alınan zevki daha da artırır. Kar kalitesi açısından da kayak severlerin beklentilerini karşılar. İlk kez kayak deneyecekseniz bu durumda  en az riskin de olduğunu  bilmek gerekir. Acemi, profesyonel kayakçılar için değişik parkur çeşitleri merkezin diğer önemli avantajıdır. Çığ ve kaybolma riskinin de olmaması  ek bir artıdır.

Benzer Haber  Balıkesir Şehir Hastanesi

Pist özelliklerine bakılırsa 12 tane alan vardır ve toplamda 24 km civarındadır.

  • Yeni kayak yapanlar için mavi renkli pistler kullanılabilir. 2 tane vardır ve 4,5 km civarında uzunluğu mevcuttur. 750 kayakçı sınırı bulunmaktadır.
  • Orta düzeyde kayakçıların kırmızı renkli pistlere gitmesi önerilir. 8 tane yer alan bu pistlerin toplam uzunluğu 15 km kadardır. kayakçı kapasitesi de  200’dür.
  • Tecrübeli kayakçılar siyah renkli pistlere gidebilir. 2 tane vardır ve 300 kişi kapasitelidir. 4km uzunluğu bulunmaktadır.

Davraz Kayak Merkezi’nde Konaklama?

Davraz Kayak Merkezi’nde  konaklama   otellerde mümkündür. Sirene Davras Otel, Isperia Davraz Otel, Süleyman Demirel Üniversitesi Uygulama Oteli, Çobanisa Köyü’nde 24 yatak kapasiteli Davras Dağ Evleri konaklama için değerlendirilebilir.

Ücretli Mi?

Tesise giriş ve içerideki kafeterya otel benzeri alanların ücretleri hakkında doğrudan kuruma ulaşarak bilgi alabilirsiniz. Değişken bir özellikte olabillir.

Kayak Dışı Neler Var?

Isparta Davraz ‘da kayak malzeme odaları, sağlık hizmetleri verilen alan ve kayak antrenörleri vardır.

  • Saatte 1.000 kişi taşıma kapasiteli ve uzunluğu 1211 metre telesiyej bulunmaktadır. 1674 metrede başlayıp 1961 metrede sonlanır.
  • Saatte 800 kişi taşıma kapasiteli 936 metre bir başka telesiyej daha vardır. 1961 metrede başlayıp 2150 metrede biter.
  • Saatte 800 kişi taşıma kapasiteli 624 metre uzunluğunda teleski -1961 metrede başlayıp 2150 metreye çıkar
  • 300 metre uzunluğunda 2 adet babylift yer almaktadır.

 

Yorum Yazın