Define Aramak İçin Neler Gerekir?

Büyük akrabalarınızdan yıllar önce size bırakılan arsa günün birinde tapu kayıtlarında açığa çıkıyor. Uzun süredir varlığından haberdar olmadığınız araziyi görmek ve aile büyüklerini ziyaret etmek için hazırlanarak memlekete gidiyorsunuz. Sohbet edip eski anlıları yad ettikten sonra merak ettiğiniz araziye gidiyorsunuz. Görünüşe göre her tarafını ot bürümüş, bolca kayadan oluşan verimsiz bir toprak parçası size kalmış… Bütün bunlar yetmezmiş gibi arazinin orta kısmında kocaman bir göçük var. Göçüğün derinliklerine doğru eğilerek baktığınızda parlayan şeyler gördünüz. Tebrikler. Görünüşe göre bir define buldunuz. Peki, bu defineyi araştırıp çıkarmak için hangi ekipmanlar ve belgeler gerekli? Bugünkü yazımızda sizlere Define Aramak İçin Neler Gerekir? sorusunu cevaplayacağız.

 

Define Nedir?

Define, toprak altına saklanmış madeni para, külçe altın, gümüş ve kıymetli eşya olarak nitelendirilebilir.

Çeşitli hukuklar, tarihi gelişim içinde yeraltı madenleri ve define hakkında hükümler koymuştur.  Feodal dönemlerde Avrupa ülkelerinde, memleketin tek sahibi krallardı.  Dolayısıyla defineler de onların olurdu.  Bugün de çeşitli Avrupa ülkelerinde define bulan, yetkili kuruma haber vermek zorundadır.  El koyma amacı olmadığı sürece saklanması ağır bir suç sayılmaz.  Fakat gerçekte defineyi bulanın bunu yanında bırakmasına genellikle izin verilir.

Yasalarımızdaki define tarifi:

“Bulunmalarından çok zaman evvel gömülmüş veya saklanmış olduğu ve artık sahibi bulunmadığı muhakkak görülen kıymetli şeyler define addolunur.  Define, içine gömüldüğü veya saklandığı gayrimenkul veya menkulun sahibinin mülkü olur.  İlmi bir kıymeti haiz eşyaya ait hükümler mahfuzdur.  ”

Defineyi keşfeden kıymetinin yarısını, tecavüz etmemek üzere hakkaniyete muvafık bir ikramiye talep edebilir.

Benzer Haber  Erciyes Kayak Merkezi

 

Defineci Kimdir?

Önceden saklanmış hazineleri bulmaya çalışan insandır.  Bu işin başarılması için mutlaka bir eğitim alması gerekir, eğitimsiz defineci yarardan çok zarar verecektir.  Bilinçsiz defineci neyi nerede ve nasıl arayacağını bilmez.

Eğitimsiz bir defineci, aynı zamanda iflah olmaz bir hastalığın bir umut sevdasının aşığıdır.  Definecinin eğitim alacak bir kurumu yoktur.  Bu itibarla kulaktan kulağa dolaşan rivayetlere göre hareket etmektedir.  Bu nedenle dedektör satıcılarının, medyumların, cincilerin ekmek tenkisi halindedirler.

Yoğun teknoloji ve bilginin kullanıldığı çağımızda, muhtelif hurafelerle yola koyulmak akıl kârı değildir.  Definecinin ve Arkeologun ana kaynağı arazidir.

 

Define Aramak İçin Hangi Ekipmanlar Gerekir?

1- Alan tarama cihazı.

2- Nokta tespit cihazı.

3- Kazma-Kürek

4- Balyoz-Murç-Keski

5- İp-5×5 Cm kalınlığında 40 Cm boyunda kazıklar

6- Emniyet şapkası

7- Kalın sicim ip

8- Gaz maskesi

9- Muhtelif boylarda çapa

10- Mala

11- Fırça

12- El arabası

13- Makara sistemi ve kova

14- Elek

15- El feneri

16- Pusula

 

Bulunan Defineden Devlet Pay Alır mı?

Kanunlara göre bulunan define devlete aittir. Fakat Define Arama Yönetmeliğine uygun olarak arama yapanlar için bulunan definenin Maliye ve Gümrük Bakanlığınca geçer akçe olarak değeri tespit edilir. Define Hazineye ait arazide bulunmuşsa %50’si arayıcıya, özel veya tüzel kişilere ait arazide bulunmuşsa, %40’ı arayıcıya, %10’u ise mülk sahibine verilir.

 

Define Aramak İçin İzin Gerekir mi?

2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanununun 50. Maddesi ve buna bağlı olarak çıkarılan Define Arama Yönetmeliği çerçevesinde define aranmasına izin verilmektedir. Define aramak isteyenler, define arayacakları yerin bağlı olduğu müze müdürlüğüne bir dilekçe ile müracaat ederler.

Dilekçede arama maksadı açıkça belirtilir ve define aranacak yerin il, ilçe, bucak, köy, mahalle, sokak ve ev numarası bildirilir. Ayrıca bu yerin ekili, dikili, meskun, gayrimeskun, tapulu ve tapusuz olup olmadığı ve kime ait olduğu açıklanır.

Benzer Haber  Kartonpiyer Nedir?

Müze Müdürlüğünce, define aranacak yerin 2683 sayılı Kanun’un 6ncı maddesinde belirtilen yerler ile tespit ve tescil edilen sit alanları ve mezarlıklar içinde olup olmadığı, define aranmasından sakınca bulunup, bulunmadığı tespit edilir. Müracaat uygun bulunduğu takdirde define arama ruhsatı verilir. Ruhsatname bir yıl sürelidir. Define araması aralıksız en çok bir ay devam eder. Hava muhalefeti veya tabii afetlerden dolayı bu süre içinde bitirilemezse bir defaya mahsus olmak üzere mülki amirce en çok bir ay daha uzatılabilir.

[button color=”custom” link=”http://teftis.kulturturizm.gov.tr/TR,14428/define-arama-yonetmeligi.html” size=”big” align=”center” textcolor=”#ffffff” texthcolor=”#ffffff” bgcolor=”#00386d” hoverbg=”#004c87″ bordercolor=”#00386d” hoverborder=”#00386d” icon=”momizat-icon-book”]Define Arama Yönetmeliği İçin Tıklayınız[/button]

Yorum Yazın