depozito

Depozito Geri Alınabilir Mi?

Ev kiralamak isteyen kişiler bazen ev sahiplerinin depozito talepleri ile karşılaşabilmektedir. Ev sahipleri evlerine gelmesi muhtemel zarar için bunu ister.

depozito

Her Ev Sahibi Depozito İster Mi?

Her ev sahibi depozito istemez. Yani evi yeni olanların zarar görmesinden daha fazla tedirgin oldukları yaygın durumdur.  Bazı ev sahipleri de kiracıların evden kira ödemeden ayrılmaları ihtimaline karşılık olarak depozito almak ister.  Duruma göre değişen bir durum vardır. Eğer depozito isteyen bir eve girdiyseniz sözleşme yapmışsınız, eve girerken fazladan para vermeyi de kabul etmişsiniz demektir.

Depozito Geri Alınabilir Mi?

Kiracıların merak ettiği bir konu depozito geri alınabilir mi sorusudur. Eğer kira sözleşmesi yapıldıysa resmi olarak depozito verdiğiniz ve sorun olmaması halinde geri alacağınız belgeliyse elbette önceden verilen parayı talep etmeniz mümkündür.  Ev sahibi sözleşme bitiminde evde kontrol yapabilir ve hasar durumuna bakarak depozitonuzu geri verebilir.  Ancak başlangıçta herhangi bir sözleşme yapılmadıysa, üzerine bir de depozio verdiyseniz bu durumda yasal hakkınız olmaz, ama yine talep edebilirsiniz. Ancak ev sahibi verilen depozitoyu size geri vermezse hak talep edemezsiniz. Resmi bir sözleşme yoktur.

Hangi Durumlarda Depozito Geri Alınmaz?

depozito

Öncelikle ev içerisinde zarar görülmesi halinde yaşanan zarar bedeli düşülerek geri ödeme böyle yapılır. Evin demirbaşlarına zarar verilmesi halinde verilmez. Yönetim giderlerine katılmama halinde, apartman aidatlarının ödenmemesi durumunda, kira borcu kalması halinde depozito geri ödenmemektedir.

Demirbaşların zarar görmesi halinde nasıl tespit edileceği merak ediliyorsa bu durumda  ev sahibi ve kiracı önceden hangi eşyaların zararı halinde depozitodan kesinti olacağını belirlemek durumundadır. Örneğin duvarlarda çok ciddi oyuklar, göçük, kırık gibi durumlar olması, zeminde onarım için epey harcama gerektirecek pürüzler görülmesi, pencerelerde bütünü bozan durumlar gibi evin yeniden kiraya verilmesini engelleyen haller bu kapsama dahil edilebilir.

Benzer Haber  Kartal Metro Durakları

Bazı ev sahipleri daha da titiz olarak baştan anlaşma şartlarını değiştirebilmektedir. Örneğin öğrenciler ve bekar erkeklere karşı evi kötü kullanma şeklinde bir ön yargı vardır. Ev  sahipleri bunu bildikleri için baştan depozito şartlarını ve miktarını daha sıkı tutabilir.

Depozito Son Kiraya Sayılır Mı?

Kişiler son kiraları ile paralel bir miktarsa son kirayı vermek yerine depozito  geri almamayı tercih edebilmektedir.  Ev sahipleri bu duruma genelde olumlu yaklaşmaktadır. Ancak bunun olması için öncelikle somut bir sözleşme olduğu bilinmeli ve de eve depozitonun asıl amacı gereği zarar verilmediğinin kanıtlanması gerekir.

Bir ev sahibi, kiracı evden çıkmadan önce hasarı görmek için kontrol edebilir. Bu aşama sonrasında da eğer demirbaş hasarı yoksa kira bedeli yerine geçebilir. Ev sahibi ve kiracının bununla ilgili detayları görüşmesi ve sözleşme kapsamına da dikkat etmesi gerekir.

 

Yorum Yazın